Учени от САЩ най-сетне са установили как ключов ген, свързан със затлъстяването, прави хората дебели. Откритието може да доведе до изцяло нов подход към борбата с излишното тегло, различен от спазването на диети и правенето на упражнения, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на публикация в сп. "Ню Ингланд джърнъл ъв медисин".

Постижението на американските специалисти разнищва голяма загадка: От 2007 г. учените знаят, че генът FTO е свързан със затлъстяването, но без да им е ясно как, и досега не са успявали да го свържат с апетита или други известни фактори.

Сега експерименти под ръководството на специалисти от Масачузетския технологичен институт и Харвардския университет разкриват, че дефектен вариант на гена е причината енергията от храната да се складира като мазнина, вместо да се изгаря. "Генно бърникане" при мишки и човешки клетки в лаборатория е показало, че процесът може да бъде обърнат.

Това дава надежда на специалистите, че е възможно да бъдат разработени лекарство или друга терапия със същия ефект при хората.

Откритието оспорва масово разпространеното схващане, че хората пълнеят основно по собствен избор, защото се хранят прекомерно или не тренират.

"За пръв път генетиката разкрива неподозиран механизъм, който се явява отделен фактор в затлъстяването", пишат изследователите.

"Много хора смятат, че епидемията от затлъстяване се обяснява главно с прекомерното хранене. Човешките мастни клетки обаче играят роля в начина на усвояване на храната. С настоящото откритие вече разполагаме с насоката към лекарства, които могат да накарат мастните клетки да функционират по различен начин", казва в придружаващ публикацията коментар д-р Клифърд Роузън.
Няколко лекарства срещу затлъстяване вече са на пазара, но те се използват за краткосрочно разрешаване на проблема с излишното тегло и са насочени към мозъка или апетита, а не към метаболизма.

Експертите нямат представа колко време ще мине преди появата на лекарство, базирано върху новото откритие. То обаче няма да бъде "вълшебно хапче", позволяващо на хората да се тъпчат на воля, без да пълнеят.

Дефектният вариант на гена не обяснява затлъстяването изобщо. Той се среща сред 44 процента от европейците и едва сред пет процента от чернокожите, така че други гени играят роля. Храненето и физическата активност си остават от значение.

Дефектният вариант освен това не обрича носителите си на затлъстяване, само ги прави по-предразположени.

Експертите напомнят, че затлъстяването засяга над 500 милиона души по света и допринася за редица други заболявания.

Генът FTO влияе непряко върху затлъстяването - той се явява главният превключвател на два други гена, които контролират термогенезата (изгарянето на мазнини). Отдавна е известно, че кафявата или бежова мастна тъкан - т.нар. "добра мазнина", изгаря калории, докато по-разпространената бяла мазнина ги складира. Тялото постоянно произвежда мастни клетки и въпросните два гена определят дали те ще станат кафяви или бели.

В един от експериментите, направени от авторите на настоящото проучване, при мишки е бил блокиран ефектът на дефектния ген. В резултат гризачите са станали с 50 процента по-слаби в сравнение с тези от контролна група, и са изгаряли повече енергия, дори когато спят.

В лабораторни тестове с човешки клетки, в резултат на блокирането на ефекта на дефектния вариант на гена се е повишило енергийното изгаряне в мастните клетки. Редакцията на проблемния ген също така е възстановила нормалната метаболитна функция.

И все пак, вижте и кои са едни от вредните храни в България, които също са сред виновниците за затлъстяването и проблемите с килограмите: