Учени: Филтрите за красота вредят на тийнейджърите

02 Декември 2024 | 07:00
0 коментара
Любопитно
България
Учени: Филтрите за красота вредят на тийнейджърите

 

Филтрите за красота са популярна функция в много социални мрежи. Те са използвани от много потребители, предимно тийнейджъри. Проучвания обаче показват, че привидно забавната функция може да е много вредна за младежите, съобщава в. The Guardian.

Филтрите се използват от стотици милиони хора по целия свят. С тях за секунди могат да скриват несъвършенства по лицата си, да променят вида си, да се виждат в светлина, в която не са се виждали досега.

С времето това започва да влияе на самочувствието им и да го уврежда. Проблемът е особено изразен при младите момичета, показва проучване, което е обхванало няколко държави, включително САЩ и Великобритания. То открива, че младите момичета са "податливи на ниско самочувствие" заради онлайн изживяванията си.

Учените дори се притеснява, че филтрите и социалните мрежи създават ново поколение на "култове към микроличността". Иначе казано - потребителите започват да се идентифицират с идеализираната си версия в социалните мрежи - тази, която сами са създали с филтрите и която започват да харесват повече от реалността.

Друг анализ на учени от Лондонското училище по икономика открива, че разминаването между реалния вид и създадения от филтрите, в комбинация с постоянното сравнение с останалите в социалните мрежи, има дори по-силен негативен ефектът върху психичното здраве от това човек да е свидетел на насилие. И докато някои филтри само добавят лек грим, други могат да изменят формата и положението на очите и носа, да акцентират устните, да променят скулите и брадата. Тези ефекти може да провокират желание за физически корекции.

По време на анализ на учени от Университета на Южен Уелс, който е проведен сред група от 10- и 11-годишни деца, учените откриват, че ефектът на филтрите и сравнението с останалите в социалните мрежи, е бил подценяван. Едно от децата заявило, че не харесва своя външен вид и казва, че иска да може да носи филтър и в реалността.

Според учените темата е подценена и в обученията по онлайн сигурност. Много се говори за защита от измами, нападатели, хакери и други подобни рискове, но не и за вредата от сравнението с останалите и фактът, че повечето снимки са минали през множество корекции.

Друго проучване от 2022 г. сред белгийски младежи открива, че филтрите за лице увеличават вероятността от приемане на идеята за козметични корекции. А скорошно проучване от октомври 2024 г. сред ученички в Индия открива, че използването на филтри за лице влошава тяхното самочувствие, особено, когато тяхна натурална снимка бъде сложена редом до филтрирана.

Някои социални мрежи, например TikTok вече реагират, като ограничават използването на филтрите над определена възраст. Ефектът от това обаче е минимален, тъй като в интернет има много приложения, които ще предложат същия ефект без ограничения. Instagram също споделя, че се консултира с експерти, за да определи кои филтри може да са вредни и вече е забранил тези, които може да провокират желание за пластични корекции.

Редактор: Мартин Дешев

Добавете Вашия коментар

TOP