Те обичат да парадират със зеленчуковата си диета, но веганите може да не са толкова полезни за планетата, както тези, които консумират месо и животински продукт, колкото и да им се иска, пише „Дейли Мейл“ (Daily Mail).
От десет различни диети веганството се класира едва на пето място по способност да бъдат изхранени голям брой хора.
Американски изследователи заявиха, че макар животновъдството да заема много пространство, ако се отървем от животните за консумация, това няма автоматично да даде възможност на земеделците да произвеждат повече храна.
Това е така, защото по-голямата част от земята, която се използва за отглеждане на фураж за животните, често не е подходяща за отглеждане на хранителни култури.
В резултат на това,
ако повечето хора станат вегани, това означава, че огромни територии земя ще останат неизползваеми.
Кристиан Питърс от университета в Бостън е проучил колко обработваема земя ще бъде нужна, за да задоволи нуждите на 10 различни диети. Една от тях е с месо и много захар и имитира средната американска диета, втората е малко по-лек вариант на първата.
Във всяка от следващите пет се съдържа месо, но в намаляващи количества, а последните три са съставени от два различни вегетариански режима на хранене, в които месото е забранено, но са включени яйца и/или млечни продукти и веган диета, в която отсъстват всякакви животински продукти.
Оказва се, че веганството е на пето място по площ земя, необходима за изхранването на голям брой хора. Освен вегетарианските рецепти, две от тези, включващи месо също предлагат оптимално използване на земята и могат да нахранят повече хора, отколкото веганството.
„Диетите с малки или нищожни количества месо превъзхождат веганската диета, а вегетарианските хранителни режими, с включени млечни продукти се представят най-добре от всички“,
категоричен е д-р Питърс.
Веганството, което някога е отхвърляно като ексцентрично, става все по-популярно, като това се дължи на факта, че редица знаменитости като Гуинет Полтроу, Бионсе и Дженифър Лопес, рекламират този хранителен режим.
Говорител на Обществото на веганите обаче е категоричен, че и много други фактори трябва да се вземат предвид. Той заяви пред „The Times”: “Това изследване се фокусира само върху използването на земята и не се вземат предвид много други фактори, определящи устойчивостта.
От гледна точка на емисиите на парниковите газове, консумация на вода, използването не невъзобновяеми ресурси и колко здравословна е храната – всичко това е от огромно значение за устойчивостта на околната среда и сигурността на храните – веганството излиза на първо място“.
Отказът от консумация на месо и животински продукти става все по-популярен в световен мащаб. В България вече също има много вегани. Наскоро те направиха и много коментирана впоследствие демонстрация в центъра на София, като се опаковаха в тарелки за месо и се заляха с изкуствена кръв. Припомнете си повече във видеото горе.