Туристи откриха мъртъв белоглав лешояд в близост край Кресна
Вчера бе получен сигнал от парков участък „Кресна“ на Национален парк Пирин за намерен бедстващ белоглав лешояд с парализиран крак, със съмнения за отравяне, близо до град Кресна. В понеделник, 13 март, къмпингуващи туристи от София откриват край Е-79 една мъртва птица от същия вид, видимо отровена. Това съобщиха от Фонда за дивата флора и фауна.
Спешната намеса на районния ветеринарен лекар, служители на Парка и екипа на Фонд за дивата флора и фауна, по чийто проект „Нов живот за лешоядите“ се възстановява популацията на лешоядите в Кресненския пролом, спасяват първата птица. Тя е транспортирана спешно във ветеринарна клиника в Благоевград, а оттам в Центъра за диви животни в село Ракитна.
Мъртвият лешояд ще бъде аутопсиран в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани” в Стара Загора, като резултатът ще се използва като доказателство за осъждане на престъпното деяние в Съда.
В момента се сезират отговорните институции: РИОСВ, полиция и БАБХ, чиито представители ще документират вандалския акт, за да бъде повдигнато досъдебно производство в прокуратурата. Очакваме да бъдат установени наоколо още трупове на диви и домашни животни. Използването на отровни примамки за убиване на едри хищници е строго забранено и се преследва от закона. Отровите са неселективен метод за убиване, който причинява изключително мъчителна и жестока смърт, освен това се натрупва по хранителните вериги и трае много дълго. Веднъж заложена, отровата може да попадне в подпочвени води, дивеч, растения или ядливи гъби и така да доведе до човешка смърт. Често е засегнат и дивечът, като въпрос на късмет е отровена дива свиня да не попадне в храната на хората.
Само преди година в същия район, край село Влахи, бяха убити с отрова и намерени труповете на няколко ловни и овчарски кучета, лисица и няколко гарвана, което говореше за изключително силна и бързодействаща отрова. За такива проблеми често алармират ловци, които са и сред големите потърпевши от инцидентите с отровата.
През 2016 година колонията от белоглави лешояди в Кресненския пролом успя да се увеличи с размножаване и отгледа две малки, които излетяха успешно.
В момента на скалите в Пролома мътят две двойки белоглави лешояди, а три други се колебаят, дали да загнездят тук или на пролома „Демир Капия“ на река Вардар в Македония. От 2009 година насам са пуснати 60 птици, а през януари тази година беше постигнат рекорд от 66 птици наведнъж при преброяване на нощувка в Кресненския пролом.