Тръмп промени митата върху вноса на стомана, алуминий и мед
02 Юни 2026 | 07:23
0 коментара
Политика
България

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа прокламация за изменение на митата върху вноса на мед, алуминий и желязо, съобщи Белият дом, цитиран от "Ройтерс".
В официалната декларация се обяви намаляване и на обмитяването на определено селскостопанско оборудване от 25% на 15%. Става въпрос за техника като булдозери и мотокари в случаите, "когато се внасят от страни с търговски споразумения, допускащи подобно понижение“, се казва в изявление на Белия дом.
Освен това разпореждането позволява на чуждестранни компании да ползват мито от 10%, ако "тяхното капиталово оборудване включва поне 85% американска лята или топена стомана, като същото важи и за алуминия“.
Промените остават в сила до 31 декември догодина, "за да стимулират краткосрочни инвестиции, които ще възстановят индустриалната база на страната“, уточнява Белият дом.
В официалната декларация се обяви намаляване и на обмитяването на определено селскостопанско оборудване от 25% на 15%. Става въпрос за техника като булдозери и мотокари в случаите, "когато се внасят от страни с търговски споразумения, допускащи подобно понижение“, се казва в изявление на Белия дом.
Освен това разпореждането позволява на чуждестранни компании да ползват мито от 10%, ако "тяхното капиталово оборудване включва поне 85% американска лята или топена стомана, като същото важи и за алуминия“.
Промените остават в сила до 31 декември догодина, "за да стимулират краткосрочни инвестиции, които ще възстановят индустриалната база на страната“, уточнява Белият дом.






