Три симитлийски села празнуват на Голяма Богородица
Три симитлийски села празнуват Деня на Божията майка.
В село Брежани Голяма Богородица е един от най-големите празници.
В Горната махала се изгради параклис от семейство Стоименови, които вече 26 години организират със собствени средства празничен курбан – за здраве и благоденствие на миряните. Мястото е свещено. Стар камък във форма на кръст е белегът от столетия, че някога на това място е имало църква.
В село Полето миряните се събират на параклиса, наречен на Божията Майка, който е на поляните точно на входа на селото.Граден е преди години, когато са преместени каменните плочи от оброчището на Св. Дух. На мястото, където днес е параклисът „Успение на Пресвета Богородица”, в началото на миналия век местни от Полето преместили трите каменни плочи от оброчището на Св. Дух в дъбовата гора край селото, за да им е по-удобно. Тогава обаче големи злини застигнали селото. Заради това върнали каменните плочи на мястото им, където има данни, че са били още от тракийски времена. А на поляните на входа на Полето съградили параклис.
Голяма Богородица празнуват и християните в Мечкул.
В планинското и вече почти безлюдно селце се извисява единадесетметров кръст точно при параклиса, съграден през 2007 година и наречен на Божията Майка. Голяма Богородица покровителства майчинството и жените, децата и семейното огнище. Имен ден празнуват Мария, Мариана, Марио и техните производни.
Народът ни нарича празникът Голяма Богородица. На този ден се правят родови срещи с курбани за здраве и плодородие. На трапезата се слагат обредна питка, царевица, жито и непременно – диня и грозде.
Според поверията на този ден не бива да се докосва нищо червено, за да не останат бездетни младите булки. Вярва се, че Богородица помага на жените да се сдобият с рожба. Затова на празника Успение Богородично младите булки и невестите без деца носят дарове и ги поставят под иконата на светицата.