Традиционен събор в Горно Драглище събра стотици за Великден

На първия ден от Възкресение Христово село Горно Драглище събра жители и гости от близо и далеч, обединени от любовта към фолклора, родния край и великденските традиции. Поводът бе традиционният събор на селото, който и тази година се превърна в истински празник на българския дух.
Празничната програма бе открита с приветствия от кмета на село Горно Драглище инж. Георги Пандев и кмета на община Разлог инж. Красимир Герчев. Те поздравиха присъстващите по случай светлия християнски празник и им пожелаха здраве, благоденствие и светлина в домовете, както и радост, обич и вяра в сърцата.
Концертната програма бе богата и разнообразна. На сцената първи се изявиха учениците от ОУ „Неофит Рилски“ и децата от ДГ „Кокиче“. След тях своите изпълнения представиха самодейни състави от Народно читалище „Просвета-1908“ – с. Баня, Народно читалище „Христо Ботев“ – с. Годлево и Народно читалище „Слънце-1938“ – с. Горно Драглище. Участниците създадоха празнична атмосфера и заслужено получиха бурните аплодисменти на публиката.
Специален гост на събитието бе народната певица Боряна Карпузова, която с изпълненията си допълни празничното настроение и поведе десетки присъстващи на традиционно хоро.
Част от празника бяха и традиционните местни ястия – питки, баници и сладкиши, приготвени с много любов от местни жени. Пъстри великденски яйца допълниха атмосферата и създадоха усещане за споделеност и приемственост.
Традиционният събор в Горно Драглище за пореден път показа силата на българските обичаи, обединявайки поколенията и съхранявайки живи традициите на Възкресение Христово.








