Толтаксите може да сe запазят или намалят заради пандемията
Промяна в системата на толтаксите ще има, вероятно ще бъде в посока запазване или намаление на тарифата и допълване обхвата на пътищата , заради пандемията. В момента Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) извършва статистика на трафика за да се отчете намалението на международния и вътрешен трафик и се реши дали да се увеличи и допълни обхвата от пътища при запазване на тарифата и дори намаляване или увеличаване да се избере. Това заяви председателят на Агенция Пътна инфраструктура Георги Терзийски пред БНТ.
От въвеждаето на толсистемата на 1 март досега са събрани около 50 млн лева от пътни такси за минаване по Републиканската пътна мрежа. Основният трафик, около 70 000 товарни автомобили до момента са оборудвани с електронни устройства, с които се събират такси. Отделно са продадени над 1 милион маршрутни карти за еднократни пътувания.
За да облекчим летния трафик по Южното Черноморие на 1 юли завършихме 5 виадукта на Тракия и обновихме асвалтовата настилка на участъците. По същата причина пуснахме с временна организация на движението и обхода на Поморие, което облекчи пътуващите по направление Бургас – Слънчев бряг, обясни Терзийски.
Отсечката Чирпан – Стара Загора на АМ „Тракия“, която тормози шофьорите няма да остане в това състояние още дълго време. През 2015 г. обследвахме целия участък. Възложихме изготвянето на технологичен проект, който вече е одобрен от Института по пътища и мостове. В момента се остойностява, тъй като имаше спекулации по отношение на необходимите за него средства. Той ще струва коло 60 млн лева, като пътната агенция и „Автомагистрали“ ЕАД имат готовността след средата на септември да започнат дейности в определени участъци на този път от 156 до 208 км, който изнервя шофьорите и създава неудобства. Дейностите по тази отсечка започваме през септември за да не затрудним летния отпускарски трафик. Поетапно ще бъдат извършвани отделни ремонтни дейности като се започва с платното в посока Бургас.
По АМ „Хемус“ продължават ремонтите след тунел Витиня и тръбата в посока София през целия летен сезон. Ще бъде неудобно за шофьорите, но това са абсолютно наложителни ремонти, обясни председателят на АПИ Георги Терзийски. Причината, че и в тунел Витиня имаме постоянно конструктивни изненади от изграждането на съоръжението досега. Проблеми наложили препроектиране и осигуряване на по сериозни средства за ремонт. В момента сметката в момента е около 40 млн. лева.
Дружеството „Автомагистрали” работи усилено до края на годината да бъдат завършени както тръбата така и двата виадукта след нея, които не са ремонтирани от построяването си преди 30 години. Ремонтът на двете съоръжения и тръбата на Витиня ще излезе около 60 млн лева.
Работи се и по нови отсечки по магистрала „Хемус“. Независимо че отсечката Белокопитово – Буховци е планирана за пуск пред 2021 г. строителите работят усилено и се очаква да завършат предсрочно 16-те км до края на 2020 г.
Магистрала „Черно море“ също е приоритет на агенцията и в момента се разглеждат няколко варианта на идейния проект. Невидимите дейности извършвани по същинските строителни работи са изключително тежки и неблагодарни.
Проблемите по АМ „Струма“ са свлачищата. На 9 км на магистралата се извършват довършителните укрепителни работи, които са започнали още 2018 г. В момента се довършва укрепването на откосите, като движението се извършва по другото платно. До 30 октомври ще приключи укрепването.
На 23 юни започнахме и в момента много усилено работим и по укрепване на срутищата на пътя до Рилския манастир. Трябва да се изгради 150 метра подпорна стена с височина над 4 метра, която да укрепи ската. За улеснение на пътуващите е въведена организация на движението като в почивните дни, официалните и църковните празници – от 13 часа в петък до неделя не се извършват строителни дейности.