Тол таксите се увеличават

С 30 процента се увеличават тол таксите за автомобилите. В цената се включва допълнителна компонента за въглеродни емисии. Увеличението е максимално за емисионно най-замърсяващите, сочат от Националното тол управление. Скокът е от 1 март. За категория Евро 6, както и автомобилите, произведени след 1 юли 2019 година, ще ползват отстъпки от тази такса. Мярката цели подмяна на автопарка с нови тежкотоварни автомобили и намаляване на въглеродните емисии с не по-малко от 2,5% на годишна база.
Тол камерите вече ще засичат и за камиони в изпреварващата лента от тази пролет. Отсечките, които се измерват, ще продължат де се увеличават. За летния сезон ще има още по-голямо покритие. От тол управлението отчетоха, че през 2025 година са събрани над 1 милиард лева приходи. Достигнати са 90 процента експлоатационна ефективност на контролния механизъм.






