Тодоровден в Банско-празник на традициите и конете

28 Февруари 2025 | 09:30
0 коментара
Култура
Благоевград
Тодоровден в Банско-празник на традициите и конете

Банско отново ще чества Тодоровден – един от най-обичаните пролетни празници, известен и като Конски Великден. Тази година празникът ще бъде на 8 март, шест седмици преди Великден.

Събитието се организира с помощта на Община Банско и Народно читалище „Никола Вапцаров“. Собствениците на коне ще проведат традиционни ритуали, шествия и празнични забавления. Всеки, който иска, може да се включи в тържествата и да се потопи в атмосферата на този уникален ден.

Програма:

  • 11:00 ч. – Официален старт с тържествен водосвет на ул. „Цар Симеон“ до градския стадион.
  • Шествие: След водосвета шествието ще премине през улиците „Цар Симеон“, „България“, „Тодор Каблешков“, „Найден Геров“ и „Иконом Чучулайн“, ще пресече кръговото кръстовище и ще завърши на площад „Никола Вапцаров“.
  • 12:00 ч. – Ритуално захранване на конете и голямо народно веселие.
  • Празнична програма: На площад „Никола Вапцаров“ ще се изявят певиците Ивана и Ивона Малчови, Катя Юнчова и Михаела Бояджийска, както и състави от НЧ „Никола Вапцаров“, които ще внесат допълнителна енергия и настроение в празника.

Не пропускайте това незабравимо събитие, което съчетава традиции, красота и празничен дух в сърцето на Банско!

Добавете Вашия коментар

TOP