Технологиите в битката с бракониерите

08 Юли 2015 | 09:31
0 коментара
Любопитно
Технологиите в битката с бракониерите

Бракониерската мрежа в дивата природа става все по-сложна, но все по-сложни стават и методите, с които да бъдат заловени и затворени бракониерите, пише "Нешънъл Джиографик".

Бракониерството в дивата природа е глобална епидемия.

Незаконната търговия, на стойност милиарди долари, упорито води животни като носорози, слонове, панголини (люспеници), акули към изчезване.

Тъй като престъпните мрежи са по-сложни от всякога, разработват се и нови високотехнологични подходи, с които да бъдат идентифицирани и извършителите да бъдат изправени пред правосъдието.

Ето част от технологиите, които помагат в борбата с бракониерите:

1. ДНК анализ

Източник: Thinkstock/Guliver

ДНК анализът е доказано мощно оръжие в разследването на престъпления срещу дивата природа. Използван е за първи път от Самюъл Уасър от Вашингтонския университет в Сиатъл. ДНК анализ на слонова кост, когато се сравни с ДНК базирана карта на популацията на слонове, позволява на следователите да установят произхода на незаконната слонова кост и да съсредоточат усилията си в зоните с висок риск.

ДНК баркод, за първи път разработен от изследователи в университета в Онтарио, Канада, позволява на учените да идентифицират видове от много малки фрагменти от генетичен материал.

2. Акустични капани

Източник: Thinkstock/Guliver

Използвайки мрежи от рециклирани мобилни телефони, снабдени със слънчеви панели и антени, които действат като сензори, връзката Тропическа гора е проследяване на незаконната сеч в Борнео.

Телефоните монтирани в непромокаеми каси из гората, записват и изпращат звуци, асоциирани с нелегалната дейност, като самолетен или автомобилен двигател, резачки, експлозии и стрелба. Звуците се изпращат към сървър за анализ. Тези устройства дават възможност бракониерите да бъдат заловени в момента, в който извършват престъплението.

3. Термални изображения

Източник: Thinkstock/Guliver

За да се справят с предизвикателствата при патрулирането на огромни, трудни и отдалечени райони, изследователите тестват термални камери, за да проследяват дистанционно незаконно влизане в паркове и защитени територии.

Разположени по периметъра на защитени зони, пътища и пътеки, камерите изпращат автоматично сигнал на рейнджърите, когато засекат бракониери, които навлизат в защитена територия. Софтуерите на камерите им позволяват да правят разлика между естествени движения, като полюляване на клони например, и човешки движения.

4. Цифрово радио

Обкновената мрежа с уоки токи е заменена с модерна цифрова мрежа
Обкновената мрежа с уоки токи е заменена с модерна цифрова мрежа Източник: Thinkstock/Guliver

Дори и прости технологични подобрения, могат значително да улеснят борбата с бракониерството. В Кения рейнджърите сменят своята двупосочна радиомрежа, по която често се появяват смущения и не е особено сигурна, с цифрова радиомрежа. Тя позволява на рейджърите да общува по сигурна линия на дълги разстояния, да се координират с щабовете и да реагират по-бързо инциденти с бракониери и незаконни влизания в парковете.

5. Виртуална стая за наблюдение

Източник: Thinkstock/Guliver

Незаконният, недеклариран и нерегулиран риболов (ННН), оценен на между 10 и 23 млрд. долара годишно, изчерпва океаните, заплашвайки цели екосистеми, както и прехраната на милиони хора.

За по-добро наблюдение на морската среда, благотворителни тръстове в партньорство със спътникови приложения, развиват една виртуална стая за наблюдение. Използвайки сателитни изображения и проследяване, направени в реално време, системата може да идентифицира подозрителни плавателни съдове, така че властите да могат да предприемат действия за спиране на незаконния риболов.

Източник: "Нешънъл Джиографик"    

Добавете Вашия коментар

TOP