Тази неделя е краят на политическия спектакъл в Благоевград! "ДВАМА СЕ КАРАТ, ТРЕТИ ПЕЧЕЛИ"

02 Юли 2021 | 19:53
3 коментара
Общество

Тази неделя е краят на политическия спектакъл в Благоевград! "ДВАМА СЕ КАРАТ, ТРЕТИ ПЕЧЕЛИ" !

Както ГЕРБ и БСП са в нокдаун предизвикани от вътршнопартийни интриги "кой е по-по-най".

ГЕРБ коментират пред джумалии, че пoлoжeниeтo e пo-злe дoри oт тoвa, кoeтo ce кoмeнтирa в публичното пространство. Упрaвлявaщитe дoceгa уcпявaли дa прикрият някoи иcтини зa cъoтнoшeниeтo нa cилитe, влacт – oпoзиция, нo имa прoучвaния зa вътрeшнo пoлзвaнe, кoитo гoвoрят зa иcтинcкa кaтacтрoфa, след загубата на Андон Тодоров на първи тур.

Двама бивши приятели Румен Томов и Андон Тодоров бяха впрегнати в политически двубой с хъса единият да унищожи другия за приза "шериф на Благоевград". Егото и на двамата не знае предел. Андон Тодоров бе обзет от манията, че е "на върха на иглата", че "кара влака". Той имаше излъчването и поведението на човек, който се бори да победи докрай, да смачка всичко, да бъде властелин на времето, но получи червен картон от благоевградчани още на 27 юни.

В неделя е вторият тур на частичните местни избори за кмет на Благоевград.

За поста се съревновават Илко Стоянов от „Има такъв народ“ (ИТН) и подкрепеният от БСП бивш кмет Румен Томов, който бе отстранен от съда. Тъй като националният вот за парламент е седмица по-късно, изборите в Благоевград не могат да не се обсъждат като лакмус за националните.

Но дали това ще бъде така предстои да видим.
Какво стана на първия тур?
На 27 юни 18 118 благоевградчани упражниха правото си на глас. От тях 6398 или 35,32% гласуваха за кандидата на ИТН Илко Стоянов. Втори остана независимият Румен Томов, подкрепен от БСП. Той взе 5189 гласа, или 28,65 % от гласовете.

1209 гласа делят двамата претенденти.

Трети остана кандидата подкрепен от ПП ГЕРБ и ВМРО Андон Тодоров. 

Това изравняване на силите накара наблюдатели да сравнят предстоящото в неделя състезание със Сталиградската битка.

Освен това резултатът от вота би могъл да има стимулиращ или разколебаващ ефект върху симпатизантите на ИТН и БСП в зависимост от това коя от двете партии победи.

Пред медиите днес общинският председател на ГЕРБ - Благоевград инж. Росица Димитрова сподели, че актива на ГЕРБ ще гласува по съвест тази неделя, като не пропусна да отбележи, че на 11 юли ПП ГЕРБ ще бъде първа политическа сила и призова да се гласува с бюлетина номер 5.

 

Под сурдинка в областния център се коментира, че ГЕРБ-Благоевград критикуват областният координатор Андрей Новаков, заради горчивото кафе с кандидата на БСП Румен Томов. Структурите на ГЕРБ недоволстват за това, че Новаков коментирал, че трябва да се подкрепи Румен Томов, за да се провали през следващите 2 години, и това било единственият шанс ГЕРБ отново да има кмет на областния град на следващите редовни местни избори.

 

Това разбуни духовете в партията на Борисов. Благоевградската общественост иска промяна и нов кмет.

 

Социологията от анкетата на Pirinsko.com показва, че с най-големи шансове е кандидатът за кмет адв. Илко Стоянов.

 

Кампанията за парламентарния вот е в нейния класически вид – послания, срещи, клипове, дебати – се сблъсква с по-слаб интерес.

 

Служебното правителство е лимитирано във времето, но действа така, сякаш ще управлява дълго.

 

Ако резултатите и преговорите след вота конструират редовно правителство с мандат на протестна партия, най-вероятно на „Има такъв народ“, някои министри ще намерят място и в редовно правителство. Служебното правителство изглежда като кастинг за министри в редовен кабинет.


Въпросът за парламентарната му подкрепа обаче остава отворен, ако протестните партии не спечелят мнозинство.

 

Дали да се търси/приеме подкрепа от БСП или ДПС ще бъде ябълката на раздора след 11 юли.

 

С очакването, че след изборите ГЕРБ отново ще са в изолация и няма да направят кабинет, служебното правителство разчиства терена за новото, което по дефиниция да тръгне в конструктивна посока.

 

Който от министрите не се е развъртял из ресора си, той не е огласил скандални и смущаващи факти, договори, обстоятелства.
Под обстрел са най-вече сектор „Сигурност“, финанси, автомагистрали, строителният бранш, здравеопазване.

 

За всеки пост и назначение се води Сталинградска битка.
Подобна съпротива най-новата ни политическа история не помни.

 

Слабото място на новите обаче са НАП и агенция „Митници“.

 

От ден първи на правителството вътрешният министър Бойко Рашков е острието на президента и най-разделящата фигура от служебния кабинет.

 

Войната Борисов-Радев се измести по посока Бойко (Борисов) срещу Бойко (Рашков).

 

Атаката на вътрешния министър срещу главния прокурор Иван Гешев предстои да се разгърне с пълна сила, а очакваният тайминг е около изборите.

 

Продължителна война между МВР и прокуратурата може да има непредвидими последствия за държавата.

 

Проблеми с машинния вот може да компрометира изборите.
Досега се ширеха подозрения, че ГЕРБ манипулират изборите и мобилизират контролиран вот. Сега ГЕРБ провокират съмнения, че вотът няма да е честен. Ако се стигне до саботажи и оспорване на резултатите, по своето напрежение изборите на 11 юли могат да надминат тези за Велико народно събрание през 1990 година. Тъжна, но реална прогноза.

 

Санкциите по закона „Магнитски“ не изиграха ролята на големия взрив в електоралната картина.
Тя се променя повече в резултат на действията на служебното правителство и по-малко – на самата предизборна кампания, която тече по ортодоксалните правила.

 

Успокоението на протестните партии, че идват на власт, може да им изиграе лоша шега, особено при ниска избирателна активност.

 

Социологическите сондажи „улавят“ ерозия в доверието към ГЕРБ и изравняване на позициите между досегашната водеща политическа сила и претендента „Има такъв народ“. Но резултатите от изследванията са нестабилни и ще останат такива до 11 юли.

 

Бойко Борисов отново рязко излезе напред, предизвикан от атаките персонално срещу него и изострянето на конфронтацията. Това стабилизира партията и дразни опонентите.

 

Лидерът на ГЕРБ говори само на своите и търси диалог само със своите, а това е твърдото ядро на партията, изграждано в продължение на десетилетие и стресирано днес от политическата буря и потенциалната ескалация на реваншизъм.

 

Борисов се върна в играта, стабилизира партията си и стопира срива й.

 

ГЕРБ е под кръстосан огън, но с подкрепата на ЕНП се готви за дълга война, която няма да приключи с изборния ден. Най-важното за Борисов и партията му е да създава усещането, че може да се върне във властта. Ако не сега, то при следващ изборен цикъл.

 

Атаките от всички посоки втвърдяват ядрото на партията.

 

„Има такъв народ“ се е засилила да детронира ГЕРБ от първото място, без да влага особени усилия и в тази кампания. Партията печели от „изчегъртването“, което прави служебният кабинет.

 

Появата на Слави Трифонов с няколко джипа и плътна охрана на среща със студенти (стил мутри от 90-те) предизвика отрицание, неодобрение и критика в социалните мрежи, но отшумя без забележим отлив на симпатизанти.
Това е индикатор, че обществото е достигнало пикови стойности на разочарование от системните партии и на непоносимост към модела от последните 10 години.

 

България не успява да стигне до избора между политик с джип и охрана и политик на велосипед като естествена и неразделна част от неговото поведение, а не като пиар.
Тук пиар с джип работи повече от пиар с колело.

 

На „Има такъв народ“ й предстои трансформация, ако иска да има продължително присъствие в политическия живот на България.
Персоналната реализация на Трифонов като политик остава загадка.

 

„Има такъв народ“ лидира анти-ГЕРБ фронта, но не лидира политическия дебат, където големите идеи и сериозните теми отсъстват.

 

БСП води класическа кампания с ясни таргет групи – гражданите с леви убеждения, уязвимите социални групи, ощетените от прехода и недоволните от модела „Борисов“ от всички поколения.

 

БСП търси признание за опозиционната си активност в миналото, която е факт. Но Радев и кабинета му рушат модела реално, а протестърите и най-активните служебни министри иззеха анти-ГЕРБ реториката на БСП. Позитивите не са за партията, но негативите от работата на служебното правителството може да отидат в нейната сметка.

 

Кампанията на социалистите се развива и върху знака за равенство между Борисов и Трифонов. 


Тече процес на обединение на лявото, но и на разграничение от останалите политически субекти, което избистря лицето на БСП.

 

Нинова пълни салоните по време на кампанията си и прави вълна. 

 

За ДПС най-важно остава да има „Рестарт на държавността“.

 

Знаково бе посещението на Мустафа Карадайъ в Турция и фактът, че успя да събере на една маса четирите водещи партии в южната ни съседка. Това вдигна авторитета му пред българските граждани от турски произход.

 

Думите му за Турция като „прародина“ и увеличеният брой секции в южната си съседка вдигнаха адреналина на патриотите, но реакцията им даде размах и на кампанията на ДПС.

 

Трите така наречени протестни партии все още нямат никаква гаранция, че ще постигнат мнозинство, но втори отказ от съставяне на правителство би бил разчетен и от собствените им привърженици като безотговорност с пълно право.

 

Между трите няма съгласие дали да искат/приемат/преговарят за подкрепата на БСП или ДПС. Техни представители изразяват напълно
противоположни позиции.
Това ще бъде ябълката на раздора след вота при липсващо мнозинство и връчен мандат.

Като важен елемент в реториката на ДПС отбелязваме предупреждението (най-вероятно към новите във властта), че „реваншизмът е предпоставка за контрареваншизъм“.

Напред в кампанията и плътно до лидера Мустафа Карадайъ излезе евродепутатът Илхан Кючюк, който бе избран за президент на АЛДЕ с огромно мнозинство. Това е признание както за него самия, така и за
ДПС. След Станишев, Кючюк е вторият българин, който застава начело на политическо семейство на европейско ниво.

 

„Демократична България“ развива кампанията си с пораснало самочувствие. Електоратът, от който може да вземе допълнителна подкрепа, е този на ГЕРБ. Първото място в София на предните избори сочи, че каквото е можело да бъде привлечено от градската среда на протеста, вече е привлечено.

Присъствието на коалицията в страната е слабо.

 

Най-малката протестна формация „Изправи се! Мутри, вън!“ също остана в сянката на размаха на служебния кабинет. Манолова е засенчена от новите действащи лица като Рашков, Кирил Петков, Асен Василев. Коалицията зави към щедра социална политика, с което влезе в нишата на БСП.

Добавени коментари

Вуйчо публикува:
03 Юли 2021 | 09:31
Бриндо, брат, не се прави на умен. Как лапаш от всички, не е лошо, но бъди малко мъжкар. Ти ли налива масло в огъня
vlahov публикува:
02 Юли 2021 | 23:20
mdaaaa dvamata tapaci tomov i doncho se karaha edna godina i sa ilko ke si stane kmet
Да публикува:
02 Юли 2021 | 20:52
Много точен анализ.

Добавете Вашия коментар

TOP