Танцьорка в ансамбъл „Пирин” показа в Разлог носия, предавана в семейството й от четири поколения
Изложбата „Културно многообразие на национални костюми от Разлога” събра най-красивите автентични носии от стара Мехомия (днешен Разлог) на едно място. Носиите, в които са преоблечени млади момичета, са дигитализирани до естествения им размер и са разположени в Историческия музей в Разлог. По време на откриването почетни грамоти и свои рамкирани снимки получиха всички девойки и младежи, участвали като модели при заснемането на фотосите за изложбата.
Общо 25 автентични носии, част от които са от фонда на ИМ – Разлог, а друга част ревностно пазени от разложки фамилии и предавани от поколение на поколение, са представени в изложбата.
Малките самодейци от Разлог
Своето място сред автентичните носии е намерила и една от най- старите невестински премени в Разлог, която е на почти 200 години. Илиана Монева е момичето, което е пременено в автентичното бижу, което се пази и предава в семейството й от четири поколения. Още от малка Илиана мечтае тя да наследи носията, а в семейството си е учена да почита българските традиции и обичаи и да пази семейните реликви и ценности. Тя е закърмена с това и дори професионалното й развитие е свързано със съхраняване на българщината. Завършила е „Българска народна хореография” и е танцьор в ансамбъл „Пирин”. Невестинската носия е била и сватбеното облекло на прабабата на Илиана, а самата тя я получила от своята баба Мария, която също присъства на изложбата.
Част от момичетата и момчетата, представили носиите
„Носията ми е наследство от моята свекърва, чиято майка е била невеста с нея. Аз не съм я ползвала много, но винаги съм се старала да я съхраня по най-добрия начин. С такава носия са се обличали невестите, а след това се е ползвала на Бабинден. Имала съм щастието да се падне на мен и съм се старала да я съхраня по най-добрия начин, а Илиана е мераклия от малка и съм сигурна, че ще я опази”, сподели баба Мария.
Иван Джолев зарадва гостите със свое изпълнение;
Изложбата е по инициатива на фондация „Живите български корени” и е реализирана с подкрепата и активното участие на много местни хора и със съдействието на Историческия музей в града и община Разлог.
Десетки местни жители присъстваха на откриването на изложбата. Сред официалните гости бяха заместник-кметът на община Разлог Емил Върбанов от Национален фонд „Култура”, доц. д-р Ангел Янков, директор на Регионалния етнографски музей в Пловдив, и други.
Присъстващите се насладиха и на танците на малките самодейци към местното читалище, и на изпълнението на гласовития Иван Джолев.
След представянето й в Разлог изложбата ще обиколи редица музеи в страната, ще гостува също в Северна Македония и Румъния. Гостуването е планирано да се осъществи заедно с местни състави, като има за цел да популяризира местните традиционни и културни елементи, както и типичния местен фолклор./струма/