Тайните на ароматерапията и как да я използваме ефективно в нашето ежедневие
Във времето, в което живеем, все повече хора търсят алтернатива на лекуването на различни заболявания, превенцията от такива и поддържането на здрав имунитет за по-дълго време. За съжаление няма сигурна „рецепта“ как да се предпазим от различни болести, но за сметка на това има много начини, чрез които можем да облекчим, а понякога дори да стопираме в зародиш развитието на някоя бактерия или вирус в нашия организъм.
Един от начините да се постигне всичко това е ароматерапията. Това е цяла наука, която определено пази в себе си някои изпитани методи за лечение и превенция на много болести. Правилното ѝ и редовно използване може да доведе до по-здрава имунна система и то за много по-дълъг период от обикновено. А кой не иска точно това? А на скептиците по тази тема мога да кажа, че предпочитам да вдишам лавандула, да си намажа челото с мента или друго подобно, от колкото да пия куп лекарства постоянно (с уточнението, че все пак не бива да отричаме медицината, когато това се налага).
Ароматерапията може да се разглежда като придружаващо повдигане на имунитета след боледуване, укрепване на тялото и превенция поне от по-леките болести. Нейните благотворни въздействия върху човешкия организъм са доказвани многократно.
Какво се крие зад „ароматерапията“ и от кога датира тя?
Още от дълбока древност хората са открили множеството полезни свойства на различни билки и етерични масла и много умело са ги прилагали в медицината и фармацията.
Ароматерапията е цялостно лечебно лечение, което използва естествени растителни екстракти, известни като етерични масла, за насърчаване на здравето и благосъстоянието. Тези етерични масла се извличат от различни части на растения, като цветя, листа, стъбла, корени или кора, и се смята, че притежават терапевтични свойства, които могат да повлияят положително на физическото, емоционалното и психическото здраве на човека.
Практиката на ароматерапията датира от хиляди години, с дълбоки корени в древни цивилизации като тази на Египет, Китай, Индия и Гърция. В древен Египет ароматните масла са били използвани в религиозни ритуали, практики за балсамиране и като лекарства за различни заболявания. По подобен начин в древен Китай и Индия ароматните растения са били ценени заради техните лечебни свойства и са били използвани в традиционни лечебни системи като Аюрведа и традиционната китайска медицина.
Съвременната практика на ароматерапия започва да се появява в началото на 20 век с работата на френския химик Рене-Морис Гатефосе. През 1928 г. той случайно открива лечебните свойства на лавандуловото масло, когато го използва за лечение на изгаряне на ръката си. Това откритие го подтиква да проучи допълнително терапевтичния потенциал на етеричните масла, което води до публикуването на книгата му „Aromathérapie: Les Huiles Essentielles, Hormones Végétales“ през 1937 г.
Оттогава ароматерапията придобива популярност като допълнителна и алтернативна терапия за широк спектър от здравословни проблеми, включително стрес, безпокойство, болка, безсъние и кожни заболявания. Днес ароматерапията се практикува в различни форми, включително инхалация, локално приложение и масажна терапия, и често се използва заедно с други холистични терапии като масаж, акупунктура и медитация.
Въпреки че научните изследвания върху ефикасността на ароматерапията все още се развиват, много хора продължават да използват етерични масла заради техните възприемани ползи за здравето и терапевтични ефекти. Важно е обаче да бъдете внимателни и да потърсите насоки от квалифицирани специалисти, когато използвате етерични масла, тъй като те могат да бъдат мощни и да взаимодействат с лекарства или да причинят алергични реакции при някои хора. За това преди да навлезете в света на ароматерапията се запознайте с нейните основи, предимства и практики или пък се консултирайте със специалист по темата.
Какво представляват етеричните масла и как да ги съхранявате?
Най-общо казано етеричните масла представляват извлеци от различни видове растения. Самите масла имат по-ниска плътност от водата и не се разтварят в нея. Етеричните масла са мастноразтворими и за това винаги е добре да се сместя с базови масла преди директна употреба (бадемово или други).
Бъдете много внимателни, защото често на пазара се предлагат синтетични продукти, които нямат нищо общо с етеричните масла. Ако на етикета видите надпис, който включва думата „парфюмно“ или „парфюм“ то тогава може да сте сигурни, че това не е естествено етерично масло.
Винаги съхранявайте своите етерични масла на тъмно и сухо, в непрозрачни шишета, по възможност стъклени и задължително далеч от пряката слънчева светлина. Те трябва да се държат на стайна температура и винаги много плътно затворени.
Не забравяйте, че етеричните масла НЕ се пият, НЕ се прилагат в ушите или очите и ВИНАГИ се смесват с базови масла, ако ще се прилагат върху кожата!
Интересни факти за ароматерапията
- Ароматерапията има древен произход, като доказателства за нейната употреба датират от хиляди години в цивилизации като Египет, Китай, Индия и Гърция.
- Ароматерапията разчита на етерични масла, които са концентрирани екстракти, получени от растения, включително цветя, листа, стъбла, корени или кора. Всяко етерично масло има уникални терапевтични свойства и аромати.
- Ароматерапията може да се прилага чрез вдишване или абсорбция.
- Смята се, че етеричните масла имат различни терапевтични ефекти, включително намаляване на стреса, релаксация, подобряване на настроението, облекчаване на болката и имунна подкрепа.
- Ароматерапията е известна със своите многостранни ползи. Например маслото от лавандула се използва заради неговите успокояващи свойства, маслото от мента заради енергизиращия му ефект и маслото от чаено дърво заради неговите антимикробни свойства.
- Има няколко метода за прилагане на ароматерапия, включително дифузия (използване на дифузер за разпръскване на масла във въздуха), масаж (смесване на масла с масла-носители за локално приложение), инхалация (директно вдишване на масла от бутилка или носна кърпа) и вани (добавяне на масла към водата за вана).
- Въпреки че като цяло са безопасни, етеричните масла могат да бъдат мощни и трябва да се използват с повишено внимание
- Ароматерапията все повече се интегрира в здравни заведения, включително болници, клиники и хосписи, за да допълни конвенционалните лечения и да насърчи благосъстоянието на пациентите.
- Докато изследванията за ефикасността на ароматерапията продължават, някои проучвания показват обещаващи резултати в области като намаляване на тревожността, управление на болката и подобряване на съня. Необходими са обаче по-строги изследвания, за да се разберат напълно терапевтичните ползи от ароматерапията.
- Ароматерапията е силно индивидуализирана, с различни масла и смеси, които въздействат на хората по различен начин. Често включва експериментиране и самооткриване, за да се намерят най-ефективните масла и методи за нуждите и предпочитанията на всеки човек.
Някои етерични масла и техните полезни свойства
- Лавандула - Лавандулата притежава различни полезни свойства, което я прави едно от най-популярните етерични масла в ароматерапията. Неговият успокояващ и релаксиращ аромат го прави ефективен за намаляване на стреса, безпокойството и насърчаване на съня. Лавандуловото масло също има противовъзпалителни и аналгетични свойства, което го прави полезно за облекчаване на болка и възпаление, свързани със състояния като главоболие, мускулни болки и болки в ставите. Освен това лавандуловото масло често се използва за успокояване на кожни раздразнения, като леки изгаряния, ухапвания от насекоми и акне, поради своите антимикробни и лечебни свойства.
- Мента - Ментата притежава набор от полезни свойства, което я прави популярен избор в ароматерапията и природните лекарства. Известно е, че нейният ободряващ аромат подобрява умствената способност, концентрацията и нивата на енергия, което я прави идеална за борба с умората и повишаване на бдителността. Ментолът, основното съединение в ментата, осигурява охлаждащо усещане, което може да облекчи главоболието, мускулното напрежение и запушванията на дихателните пътища. Ментата също е ценена заради своите ползи за храносмилането, като помага за облекчаване на гадене, лошо храносмилане и подуване на корема.
- Чаено дърво - Маслото от чаено дърво е известно със своите мощни антимикробни и антисептични свойства, което го прави основен елемент в естествената грижа за кожата и първа помощ. Ефективно се бори с акне, гъбични инфекции и пърхот, поради способността си да убива бактерии и гъбички. Маслото от чаено дърво също успокоява кожни раздразнения като ухапвания от насекоми и порязвания. Неговите противовъзпалителни свойства го правят полезен за лечение на състояния като екзема и псориазис.снимка:Пулс.бг