Най-вероятно в обкръжението ви има поне един човек, който винаги е спокоен и усмихнат, независимо пред какви предизвикателства го изправя съдбата.
А може би този човек сте вие – щастливци!
Във видеото горе разберете кои са навиците, които ни пречат да бъдем щастливи
Ако обаче сте от тези, които лесно се поддават на негативни емоции, не се отчайвайте.
Има няколко основни стъпки към емоционалното здраве, които ако спазвате, е по-вероятно да бъдете щастливи като цяло.
След дългогодишния си опит с пациенти, психоложката автор на редица успешни книги, д-р Елън Хендриксън извежда седем основни убеждения, които през годините среща при емоционално стабилните и щастливи хора.
Кои са „седемте стълба“ на щастието?
„Мога да се придържам към плана“
Независимо дали става въпрос за дългосрочен план, който се очаква да ви се отплати след години, или способността да устоите на желанието да пропуснете дневната си тренировка, трябва да вярвате, че сте достатъчно силни да се придържате към плановете си и наистина да го правите.
Всеки от нас познава чувството на вина и гузна съвест, след като кривне от пътя към целта или още по-лошо… се откаже.
„Мога да правя неща, които не искам“
В случая това не означава да потъпкваме гордостта и морала си и да се впускаме в мръсни сделки, а чисто и просто да не позволяваме на нашето настроение да определя продуктивността ни и да спъва работата ни.
„Мога да поема тези удари“
В някакъв етап от живота си всеки се изправя пред обстоятелства, способни да го сломят. Пътят към щастието обаче преминава през умението ни да поемаме тези удари, да се адаптираме към промените и да продължим по пътя към целите си, дори и да трябва да направим лек завой.
„Всеки заслужава уважение“
Няма как да водите стабилен емоционален живот, ако определяте хората по социалното им положение, сексуалността, расата или пола им. За да бъдете емоционално уравновесени трябва да осъзнавате, че всички хора са равни.
„Мога да се смея на себе си“
Бихте се чувствали много по-добре, ако когато направите грешка, се поучите от нея и я погледнете от веселата страна (защото всяка монета има две страни!). Една лека промяна в перспективата може да ни спести много главоболия.
„Аз мога“
Изключително важно е да знаете, че сте способни да постигнете всичко, което поискате, стига да имате желанието и мотивацията (и да не става въпрос за ходене по вода, среща с еднорог или контролиране на времето… въпреки че може би и това е възможно, кой знае?!).
Преследвайте целите си и не забравяйте, че МОЖЕТЕ, ако ДЕЙСТВАТЕ.
„Мога да обичам“
През 1938 г. от Харвардския университет дават началото на едно проучване, изследващо развитието на възрастните, което продължава и до днес.
Д-р Джордж Вилиант, водещ на проучване на Харвардския университет, стартирало през 1938 г. и продължаващо и до днес, което изследва развитието на възрастните, споделя, че това, което научава през години се свежда до четири думи, а именно „Щастието е любов. Точка.“
Дори и да преминавате през тежка раздяла или загуба на близък човек и да си мислите, че сърцето ви вече е затворено за любов, се заблуждавате. Човек има нужда да обича и да бъде обичан.Любовта може да бъде намерена не само в интимен партньор. Тя може да бъде давана и получавана от приятели, роднини и дори от домашните ни любимци.
Обичайте и бъдете обичани, не позволявайте негативни емоции да се загнездят у вас и да диктуват ежедневието ви.
Животът е кратък, защо да не изберем да го живеем щастливо?
Източник: Curiosity