Съветници в Рила топят кмета Г. Кабзималски и ОбС председателката Р. Михайлова, че от 3 г. ги карат да работят безвъзмезднo
Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ /ИАГИТ/ - София праща свой проверяващ в община Рила, за да разгледа на място жалба на местни общински съветници, информира Струма. Те пратили в столицата сигнал, адресиран до изпълнителния директор на ИАГИТ инж. Румяна Михайлова, че от 3 години не си били получавали „полагаемите им се възнаграждения“ като общински съветници, избрани от населението на община Рила за мандат 2011-2015 г.
Според част от 10-имата съветници /по списъчен състав народните избраници са Костадин Михайлов, Светлин Николов, Димитрина Данаилова, Паньо Китев, Иван Крушовски, Цветана Бачева, Любомир Димитров, Александър Миладинов, Емилия Халилова-Цветина и д-р Мария Станчева/ по разпореждане на кмета Георги Кабзималски председателят на ОбС Надя Каралийска-Василева от 2013 г. не включвала перо „възнаграждения“ в бюджета на ОбС и дори не била изработена методология за изчисляване на съветническите участия в сесии и заседания на комисии, което сериозно ги ощетявало, защото губели време и нерви.
Според източници на „Струма“ жалбоподателите прескочили кюстендилската Инспекция по труда и адресирали тревожния си сигнал директно в София, защото смятали, че в столицата са по-компетентни и ще им обърнат по-сериозно внимание.
От вас разбирам, че има недоволни колеги, но във всички случаи доста са преувеличили периода, в който не са получавали възнагражденията си - коментира вчера председателят на ОбС Н. Василева. По мои спомени не са им изплатени възнагражденията за 1-2 тримесечия от миналата година, имаме обаче уверението, че ще получат парите си през това тримесечие. Няма пари, това е истината. Като получим, първо гледаме да дадем на хората, които имат само едно възнаграждение, за да не мизеруват. И на мен не ми е приятно това забавяне, макар че в моя случай председателският пост ми е втори трудов договор и нямам право да се оплаквам. Съвсем отделен е въпросът, че по-рано съветниците работеха без всякакви финансови стимули и работата пак вървеше.
Факт е, че малките общини изпитват сериозни финансови трудности. Миналата година например съветниците от „Бъдеще за община Симитли“ се отказаха от заплатите си, от кумова срама към тях се присъединиха още няколко колеги от другите групи и накрая от това бе направен сериозен актив, който медиите разпространиха в цялата страна под надслов: „Само ОбС в Симитли работи на ползу роду“.
Имаше обаче и много обратни примери. Пак през 2014 година кметът на малката община Бобошево и колегата му в Бобов дол си гласуваха суперзаплати. Градоначалникът на Бобошево Крум Маринов (първо от ГЕРБ, сега от БСП) получава 2200 лева с решение на местния минипарламент, за да управлява население от едва 2870 души. Решението на общинарите не е случайно, защото техните заплати зависят от кметската.
Пак по решение на ОбС управникът на Бобов дол инж. Кирил Станчев (ЛИДЕР) се разписва срещу 1900 лева заплата, която, според него, му се полагала, тъй като като кмет не ползвал служебен шофьор и нямал технически секретар.
Не са от най-скромните и 11-те съветници в община Трекляно, където живеят по-малко от 600 жители. Те си вдигнаха заплатата от 200 на 420 лева и оставиха далеч зад себе си колегите си от ОбС - Кюстендил например, които решават проблемите на 75 000 жители и получават по около 330 лева.
Проверката на ИАГИТ в община Рила е насрочена за следващата седмица. Резултатите от нея ще са любопитни, защото до момента в агенцията не е подаван подобен сигнал. Освен това проверяващите трябва да направят баланс между законовата страна на въпроса, визирана в Закона за местното самоуправление и местната администрация, която обаче не е императивна, тоест никой общински съветник в страната не е длъжен да получава заплата за участието си в сесия.