Административен съд - Благоевград отмени заповедтта на кмета на Благоевград Атанас Камбитов, с която на 13 юни 2014 г. уволни дисциплинарно началника на отдел „Общинска собственост“ Ели Лазарова. Мотив за уволнението й бе, че тя системно не се е справяла със служебните задължения, а срещу отдела й са се натрупали множество жалби.
До месец март Е. Лазарова бе директор на дирекция „Общинска собственост“, но бе преназначена на по-ниската длъжност, а на нейно място бе назначен инж. Валери Тимчев.
„Справедливостта възтържествува, още в момента на уволнението ми бях сигурна, че ще спечеля делото, защото съм с дългогодишен стаж в общината и познавам процедурите, които в моя случай бяха тотално потъпкани”, каза пред „Струма“ Ели Лазарова.
Председател на състава на Административен съд, който се е произнесъл по нейното дело, е Саша Алексова, а адвокат на Лазарова е била бившият юрисконсулт на община Благоевград при управлението на Елиана Масева Милана Кривачка.
В момента тече четиринадесетдневен срок за обжалване от страна на общината, ако не го стори, след този срок Лазарова трябва да се върне на работа, а общината да плати съдебните разноски по делото в размер на 1249.60 лв.
„Тепърва ще заведа дело и за пропуснати ползи в размера на дължимите ми заплати за времето, в което съм била отстранена от работа, тъй като съм със статут на държавен слежител, затова трябва да заведа нова процедура, правоотношението не се урежда с горепосоченото дело”, обясни Лазарова.
Основните мотиви за отмяна на наложената от кмета заповед за дисциплинарно уволнение на неговата служителка са следните: преди налагането на дисциплинарното наказание държавният служител не е бил изслушан, не са приети писмените му обяснения в изпълнение на разпоредбата на чл. 93, ал. 2 от ЗДСл. Затова съдът следва да отмени дисциплинарното наказание, без да разглежда спора по същество; не се констатират и фактически основания от визираните в ал. 3 на чл. 93 от ЗДСл - наказаният служител да не е бил изслушан по негова вина.
Предвид горното, съдът достига до извода, че оспорената заповед е издадена при съществено нарушение на административно-производствените правила, поради което същата следва да се отмени, без да се разглежда спорът по същество./Струма