Съдия Икономов от ВАС разпореди екоминистерството да издаде екосертификат на „Юлен“ АД за ски зона Банско
Съдия Икономов от ВАС разпореди екоминистерството да издаде екосертификат на „Юлен“ АД за ски зона Банско. Това съобщиха от пресцентъра на Коалицията „За да остане природа в България”.
Днес, 7 август 2014 г. – Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" предупреждава, че за пореден път съдия Андрей Икономов от Върховния административен съд издава решение, което показва пристрастност към концесионера на ски зона Банско „Юлен“ АД.
С Решение №10162/2014 на Върховния административен съд е отхвърлен отказ на Министерството на околната среда и водите да регистрира концесионера на ски зона Банско „Юлен“ АД по европейската схема за управление по околна среда и одит EMAS съгласно европейския Регламент № 1221/2009. Отказът на Министерството да издаде екосертификата по EMAS се позовава на забраната в регламента да се сертифицират фирми, за които има информация, че нарушават екологичното законодателство. В случая съдия Икономов защитава „Юлен“ АД, като приема, че екоминистерството няма право да взима под внимание десетките нарушения на фирмата, за които все още се водят съдебни спорове или които са извършени преди заявката на фирмата за сертификация. Въпреки безспорните данни за нарушения, предоставени по делото от екоминистерството, прокуратурата и екоорганизациите, небезизвестният съдия Андрей Икономов за пореден път прочита закона както "дяволът евангелието" и приема, че за „Юлен“ АД европейските забрани не важат.
Според природозащитниците мотивите на съдията издават пристрастност към концесионера, каквато в последните дни беше демонстрирана и от правителството на Пламен Орешарски. Не по-малко скандално е твърдението на съдията, че забраната на регламента важи единствено, когато информацията за нарушения на фирмата постъпват в министерството чрез жалби срещу административни актове на министерството, вместо чрез сигнали, предложения или становища на гражданските организации, както изисква българския закон.
По повод на този скандален опит за злоупотреба с екосертификата по EMAS коалицията "За да остане природа в България" изпрати искане до Европейската комисия за правилно тълкуване на Регламент № 1221/2009.
Решението на съдия Икономов също е обжалвано, така че държавата да не допусне безпринципно и безотговорно използване на европейския регламент за прикриване на дългогодишните нарушения на един концесионер в сърцето на Национален парк Пирин, който е изключителна държавна собственост.
Природозащитниците припомнят, че съдия Икономов оглавява съдебните състави, които с решенията си многократно отказваха да спрат изсичането на вековните гори на Национален парк Пирин за строителство на ски писти и лифтове и които заличиха Природен парк Странджа и защитена местност Камчийски пясъци (със 7 км пясъчен плаж и редки дюни, впоследствие приватизирани чрез заменки).
В Коалицията „За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация “Биоразнообразие”, Екологично сдружение „За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение „Байкария”, Сдружение „Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли”, „Граждани за Рила” и WWF Дунавско–Карпатска програма България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи.