Свободата в мрежата е илюзия, следят ни по 377 ключови думи
Случайно изпуснати фрази и дори отделни думи в разговори, проведени с комуникационния софтуер или в социалните мрежи, могат да ви превърнат в заподозрян в най-страшни престъпления, пише "168 часа". Причината е, че техниката за подслушване на разузнаванията автоматично реагира на определени словосъчетания.В списъка на американските служби за сигурност фигурират 377 ключови думи от всякакво естество. Учудващо, но наред с традиционно опасните сигнали като "бомба", "атака", "наркотици", "смърт", "ядрен", "инцидент" има и напълно безобидни понятия. Сред тях са "сняг", "облак", "грип", "вълна", "свинско", "домашно отгледано". Дори само споменаването на имената на някои страни също задействат системата - Мексико, Китай, Колумбия, Нигерия, Сомалия...
Наименованията на федерални служби също могат да станат причина за особено наблюдение върху този, който ги употребява. Има и много примери за хора, набедени за случайно казани фрази или имена.
Между тях е и фаталният случай с убития от фанатици британски гвардеец Лий Ригби.
В крайна сметка се оказва, че въпреки че са били под наблюдение от службите, убийците успяват да извършат пъкленото си дело. Впоследствие и съдът освобождава от отговорност служителите на МИ 5.
Понякога изтървана реплика привлича вниманието. Такъв е случаят с някой си Пол Чембърс, стажант-счетоводител, който без да помисли, пише в социална мрежа следната фраза: "Глупости! Летище "Робин Худ" е затворено. Имаш седмица, за да донесеш задника си тук, иначе ще вдигна летището във въздуха!"
Тези стотина символа водят до ареста на нещастника от антитерористичните сили
Следват присъда и глоби.
Според британския стратег по сигурността Дънкан Рос, въпреки че алгоритъмът на службите идентифицира с точност до 0,1 % терористите в Обединеното кралство, то дори само тази допустима грешка може да доведе до задържането на 60 000 невинни.
Причината е, че във фейсбук например оперират не само около 60 млн. души от Великобритания, а общо около 1,5 млрд. от цял свят.
В САЩ също има подобна програма разработена от ФБР. Говорител на разузнавателната агенция обаче заяви, че"тя няма да се използва срещу конкретни лица и групи, а ще се фокусира само върху думи свързани със събития и кризи, при които се нарушават федералните закони".