Световен ден за борба със СПИН в гимназията в Якоруда

На 1 декември в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – град Якоруда се проведе открит урок, организиран и представен от ученици, по повод Световния ден за борба със СПИН. Основната цел на събитието беше да се повиши информираността на учениците относно ХИВ/СПИН, начините на предпазване и значението на толерантността към хората, живеещи с вируса.
Урокът започна с кратка презентация за историята на Световния ден за борба със СПИН и значението на червената панделка като символ на съпричастност и подкрепа. Учениците представиха основна информация за това какво представлява ХИВ, как се предава и какви са най-честите митове и заблуди, свързани със заболяването. Специално внимание беше обърнато на начините за предпазване и важността на отговорното поведение.
В хода на занятието бяха включени интерактивни елементи – викторина с въпроси към публиката, обсъждане на реални житейски ситуации и раздаване на информационни материали. Учениците участваха активно, задаваха въпроси и сподел
Особено вълнуващ момент от урока беше минутата съпричастност, посветена на всички хора, загубили битката със СПИН. В знак на почит и солидарност учениците запалиха свещи и ги подредиха под формата на червена панделка – световният символ на борбата със заболяването. Настоя кратък момент на мълчание, изпълнен с уважение, съпричастност и човечност.
В края на урока беше отправено послание за толерантност, разбиране и подкрепа към хората, живеещи с ХИВ/СПИН. Всички присъстващи бяха приканени да носят червената панделка като знак на информираност и солидарност.
Проведеният урок спомогна за разширяване на знанията на учениците, формиране на отговорно отношение към собственото здраве и изграждане на хуманни ценности у младите хора.
източник: СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – град Якоруда






