Студенти от Югозападния университет помагат в отделенията за COVID-19 в Благоевград
Четирима студенти от Югозападния университет "Неофит Рилски" помагат в отделенията за лечение на пациенти с COVID-19, каза за БТА доц. д-р Росица Дойновска, която е заместник-декан на Факултета "Обществено здраве, здравни грижи и спорт" във висшето училище.
Студентите са от специалностите "Медицинска сестра" и "Акушерка" и от месеци работят в Инфекциозно и във Вътрешно отделение на Многопрофилната болница за активно лечение /МБАЛ/ в Благоевград. Тези две отделения са определени за лечение на пациенти с коронавирус и от месеци са най-натоварените в лечебното заведение.
Красимира Иванова и Вероника Халилова са първите доброволци, отзовали се на призива за помощ в Инфекциозно отделение на благоевградската болница. Вероника започва работа в началото на юли, а Красимира - няколко седмици по-късно. И двете споделиха, че са взели решението да помагат в най-натовареното отделение без да се колебаят.
Студентите са назначени на длъжност "болногледач", тъй като все още не са завършили образованието си. Вероника е трети курс специалност "Акушерство", а Красимира е последен курс специалност "Медицинска сестра". Основното им задължение е да помагат на медицинските сестри.
Всички сме почти постоянно със защитните облекла, ние се обличаме заедно със сестрите, подаваме им каквото е необходимо, защото когато си при болен, вече не може да се влиза и излиза свободно от стаята, а с костюмите се работи по-трудно и трябва помощ, разказа Вероника.
За двете жени това е възможност да се докоснат до професията в реална среда, но и да се учат от опитни и добри сестри. Те са медицински сестри, които след една-две години няма да са тук, вече са в пенсионна възраст, а техните знания са трупани с десетилетия и ние имаме шанса да виждаме какво и как правят, разказа Красимира.
Инфекциозно отделение е школа по човечност, посочи Вероника. Пациентите постъпват много изплашени и в този момент имат нужда не само от лечение с медикаменти, но и от психопрофилактика, вдъхваме им сили, кураж, даваме им надежда, сподели тя. Пациентите усещат това и въпреки че влизат при тях облечени в защитни облекла, започват да ги разпознават по гласа и по очите. Те знаят кой им говори, с всяка една от нас продължават разговора там, където е приключил на предишната смяна, разказа Красимира.
Ежедневието в отделението е изключително натоварено, особено в последните седмици, но екипът е сплотен и единствената мисъл и грижа е да се помогне на болните. Всеки тук работи много - от санитарите, които дезинфекцират всеки ъгъл на стаите, сестрите, които се обличат по няколко пъти на ден в защитните облекла, до докторите, които реагират при всяка промяна в състоянието на пациентите, разказаха доброволките. Влизането при пациент означава обличане на защитния гащеризон, слагане на две маски, а върху тях филтърна маска, два чифта ръкавици, шлем и калцуни, посочи Красимира. С това обаче се свиква бързо, защото има ентусиазъм, отдаденост от страна на екипа и близък контакт с хората, които в тези моменти са изплашени и уязвими, допълни тя.