Стрии: как да се отървем
Стриите са разкъсвания (подкожни кръвоизливи), които с времето зарастват и биват заместени със съединителна тъкан. В началото имат червен или лилав цвят, но с времето изсветляват. При докосване може да се почувстват като лека изпъкната ивица или вдлъбнатина.
Могат да се появят навсякъде по тялото, но най-често това се случва на места, където се складират големи количества мазнини, а те са: корема, гърдите, ръцете, гърба, бедрата и около слабините, задните части.
Стриите се появяват в дермата, средният еластичен тъканен слой, който помага на кожата да запази формата си. Възможността на кожата да се разтяга (нейната еластичност) е основен фактор къде биха се появили те и в каква посока ще се движат.
Не винаги, но особено при развитие, могат да доведат до парене и сърбеж. Не представляват здравословен риск, нито се компрометира възможността на тялото да функционира нормално и да се възстановява.
Смята се, че над 70% от жените, които са били или са бременни и 40% от подрастващите тинейджъри имат стрии.
Бързи факти за стриите
- Стриите са много често срещани.
- Рядко са признак на сериозен медицински проблем.
- Обикновено са безболезнени.
- Стриите обикновено се развиват при бременност, пубертет, рязка промяна в килограми или хормонална терапия.
И двата пола са засегнати от стриите, 70% от момичетата и 40% от момчетата по време на пубертета.
- Няколко изследвания включително и най-голямото правено до сега показват, че какаовото масло няма ефект върху вече съществуващи стрии.
- Терапията с лазер има доказан частичен ефект в борбата със стриите.
- Най-доброто време за лечение е в начален стадий (червеникав етап). Микс от кромид лук и хиалуронова киселина могат да помогнат според проучване, където засегнати са използвали гел с подобен състав в рамките на 12 седмици.
Какво причинява стриите?
Основна причина за появата е разтягането на кожата. Стриите може да са по-екстремни, ако явлението е съчетано с дехидратирана кожа. Хората със суха кожа са по-предразположени към образуването им.
Примери за случаи, в които често се наблюдава поява на стрии, са бързо повишаване или понижаване на теглото (мускулна маса и/или мазнини), бременност – най-вече съчетана с кортикостероидни кремове и лосиони или орални стероиди, пубертет.
Други фактори, които може да окажат сериозно влияние според това проучване (английски) върху жени, които са родили са: ниска възраст на майката, висок процент мазнини, покачване на теглото с над 15 килограма.
Също така съществуваща лична или фамилна история със стрии, процедури за оголемяване на бюста, Синдром на Марфан, Синдром на Кушинг и други генетични заболявания.
Медицинските състояния „Синдром на Марфан“ и „Синдром на Кушинг“ могат да доведат до развитие на стрии. Синдромът на Марфан е генетично заболяване, което причинява слабост и намалена еластичност в телесните тъкани.
Синдромът на Кушинг може да предизвика стрии, тъй като състоянието включва свръх производство на хормона кортизол (познат още като хормон на стреса). Това може да доведе до бързо покачване на теглото, особено в корема. В допълнение прави кожата тънка и по-податлива на наранявания, белези и инфекции. Среща се три пъти по-често при жени, отколкото при мъже, но може да бъде успешно лекуван в повечето случаи.
Понякога при продължителното или неправилно употребяване на кортикостероидни кремове и лосиони, които се използват за лечение на кожни заболявания и екземи, може да се предизвика появата на стрии чрез намаляване нивата на колаген и изтъняване на кожата.
Последният стадий на стриите е белег, характеризиращ се със загуба на колаген. Колагенът е ключов протеин в цялото тяло, предоставящ сила и омекотяване в различни области, включително и кожата.
Методи за превенция на стрии
Най-добрият начин да се намали вероятността от получаване на стрии е като се поддържат здравословни килограми. Резките и бързи промени в теглото чрез агресивни диети не само са сериозна предпоставка, но и в повечето случаи са нездравословни.
По време на бременност е неизбежно да се качат килограми в кратък период от време, но все пак има как да се окаже контрол до някаква степен чрез хранителен режим и упражнения. Това не само ще намали шанса за поява на стрии в пъти, но и ще е здравословно за бременната и нейното бебе.
Метод за превенция #1. Хидратиране чрез вода
Една от основните причини за появата на стрии е суха кожа или дехидратиране. Пиенето на достатъчно вода може да подобри еластичността и да има благоприятен ефект. Зависи от организма, но под достатъчно вода обикновено се има предвид над 3 литра.
Метод за превенция #2. Масло от ший или какаово масло
Друга предпоставка за появата на стрии е липсата на колаген и еластин, които са основни елементи, подпомагащи структурата на кожата. Възможно е какаово масло с витамин Е и еластин или масло от ший да може да подпомогнат превенцията, но редица проучвания доказват, че нямат особен ефект върху вече появили се стрии. Проучване – английски.
Метод за превенция #3. Витамини и минерали
Витамин А: Важен за разтежа на кожата, поддържането на здрави кости, нокти и коса. Спомага възстановяването на увредената тъкан и подобрява сухата и лющеща се кожа. Експерименти показват, че прилагането на витамин А локално поддържа епидермиса наситен с витамини.
Витамин А също така стимулира процеса на обновяване на епидермалните клетки. Съдържанието на колаген в кожата се увеличава и може да се забележи подобряване в еластичността.
Храни, богати на витамин А: сладък картоф, морков, зеле, маруля, кайсии, пъпеш, сладки червени чушки, риба тон, манго.
Витамин C: Една от най-важните роли на витамин C е, че спомага за лекуването на рани и белези. Необходим е за синтеза на колаген и действа като укрепващо вещество между клетките на кожата. Действието на колагенa е да осигури бариера срещу инфекции и заболявания и да насърчи заздравяването на рани.
Храни, богати на витамин C: жълти чушки, тъмнозелени листни зеленчуци, киви, броколи, ягоди, портокали, домати, грах, папая, гуава.
Витамин E: Друг важен витамин в борбата със стриите. Необходим е за поддържането на нормална обмяна на веществата. Защитава и заздравява тъканите на тялото и кожата. Действа като силен антиоксидант. Също така се използва за подпомагане на заздравителни процеси след хирургическа намеса и белези.
Храни, богати на витамин E: спанак, бадеми, слънчогледови семки, авокадо, скариди, зехтин, броколи, киви.
Цинк: Важно действие на цинкa е, че спомага производството на колаген. Той от своя страна притежава свойството да придържа кожните тъкани на тялото заедно. Колагенът е най-изобилният структурен протеин и представлява 80% от цялата съединителна тъкан.
Храни, богати на цинк: стриди, телешко и агнешко, пилешко и свинско, пшеничен зародиш, спанак, кашу, тиквени семки, нахут.
Лечение на стрии
Може да не харесвате как изглеждат върху кожата, но те не се нуждаят от лечение. Те са безвредни и избледняват с времето. Ако все пак търсите методи за лечение на стриите, имайте предвид, че те са само частично ефективни и освен по оперативен път не могат да се премахнат напълно.
Има голямо разнообразие от процедури, кремове и мазила, но до сега никой от тях не е научно доказан като напълно ефективен метод при лечение.
Също така има възможност стриите да се третират с лазер или ултразвук, но все още липсват ясни факти и доказателства за ефективността им.
Какво не работи при лечение на стрии?
Масажи / Кинезитерапия
Хората, които твърдят, че има ефект от терапията с масаж за стрии, обикновено са тези, които извършват и самите процедури. За съжаление няма масаж, който да подобри или заздрави скъсания еластин под кожата. Няма клинични изследвания, които да показват подобрение при стрии от масажна терапия.
Също така при бременност тези процедури може да крият рискове, ако се приложи прекален натиск върху коремната област. Бъдете сигурни, че сте се консултирали с лекар преди да предприемете такъв тип мерки.
Дермални ролки за стрии
Дермалните ролки са преносими устройства. Снабдени са с много на брой малки игли. Предназначени са да пробият леко повърхностния слой на кожата. Популярното твърдение е, че това контролирано нараняване и последвалият процес на заздравяване ще доближи ефекта до този на лазерните процедури, които следват една и съща концепция на контролирана рана за стимулиране на растежа и възстановяването на колаген.
Засега няма доказателства, които да демонстрират, че дермалните ролки за стрии подобряват състоянието на засегнатия участък или могат да произведат по-добри или сходни резултати на лазерното лечение. В същото време лесно може да се прекали с тях и да се увреди кожата.
Микродермабразио за стрии
Има проучване, което показва някакъв ефект при микродермабразио, но при внимателно разглеждане са констатирани няколко важни точки: използан е прекалено агресивен метод: 5 сесии микродермабразио в седмицата в продължение на 12 седмици. Подобрението върху вида на стриите не е бил точно дефиниран, а е споменато това, че подобряването се изразява в преминаване от червеникаво-лилави петна към по-избледнели такива, процес, който се наблюдава и без третиране на стриите.
Съществуват ли методи за лечение на стрии в домашни условия?
Проблемът със стриите е често срещан и много хора търсят решения. Това е и причината да са предложени много и разнообразни варианти от различни сфери като фармацевтиката, домашни билки и лекове, както и клинични процедури. Доказаните методи за борба със стриите са СЛЕД тази част.
Метод за лечение #1. Белтъци от яйца
Предполага се, че протеините в яйчния белтък могат да помогнат на кожата с възстановяването. Опитайте да прилагате белтъците на засегнатите участъци няколко пъти на ден.
Метод за лечение #2. Лимонов сок
Естествените киселини в лимоновия сок може да спомогнат за избледняването на стриите. Разтъркайте с лимонов сок върху засегнатите участъци и преди да изплакнете изчакайте около 10 минути.
Метод за лечение #3. Масло от ший или какаово масло
Масажирането с масло от ший или какаово масло няколко пъти дневно може да помогне на кожата да е по-добре хидратирана, но според повечето проучвания, те едва ли ще изчезнат (най-голямото проучване по темата – английски), но има някакъв минимален шанс да избледнеят. Може да има добър шанс да спомогнат предотвратяване появата им по време на бременност.
Метод за лечение #4. Зехтин
Прилагането на зехтин би спомогнало за предотвратяването на стриите. Зехтинът съдържа витамин Е, който има възстановителни свойства върху кожата и тъканите. Също така може да омекоти кожата и да предаде повече еластичност.
Метод за лечение #5. Алое вера
Алое вера е друго средство, което може да изпробвате. Има свойствата да лекува и успокоява кожата. Достатъчно леко е, за да се използва ежедневно, но и резултатите, които може да очаквате не трябва да са големи.
Метод за лечение #6. Захар
Може да пробвате да направите собствена смес със захар, зехтин и лимонов сок. Тази комбинация ще ексфолира кожата. Добра идея е да се ползва преди душ.
Метод за лечение #7. Куркума с вода или олио
От коментарите по различни теми за стрии, хора споделят тази комбинация като ефективна. Комбинират се куркума с вода или зехтин и се прави паста, с която се търка кожата върху засегнатите участъци два пъти на ден.
Метод за лечение #8. Люцерна и масло от лайка
Люцерна на прах може да се намери в аптеките. Смесва се с масло от лайка и се прави паста, с която се търкат засегнатите участъци.