Стотици се стекоха да минат под масата в храм "Свети вмчк. Димитър" в Струмско

03 Май 2024 | 13:31
0 коментара
Култура
Благоевград
Стотици се стекоха да минат под масата в храм  Свети вмчк. Димитър в Струмско
Стотици струмчани се стекоха към храма в квартала, след като дъжда спря. Млади и стари, майки и деца с вяра и надежда се редят на опашка, чак до отвън да могат да се поклонят пред разпятието на Христа и да минат "под масата". След което отец Павел ги мироса за здраве и късмет. Наистина в тези празнични дни се усеща как хората наистина имат нужда да вярват и да се уповават на религията в тези трудни времена, вяра запазила ни като народ и истински хора от векове назад!

Защо обаче минаваме "под масата" на Разпети петък?

Мнозина смятат, че този ритуал носи здраве, късмет, а според някои и опрощава греховете. Тези тълкувания са погрешни и са плод на суеверие, но битуват трайно сред хората. Минаването под масата всъщност е пристъпване към гроба Христов и има съвсем друго християнско тълкуване за събитията на Разпети петък. Сутринта преди службата в средата на храма се прави постановка - издига се "гробът" Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя светата Плащаницa, с каквато е било завит след свалянето от кръста. Тя представлява парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. Върху плащаницата се поставят Евангелието, Кръстът и много цветя. Християните пристъпват към гроба Христов и благоговейно се покланят на плащаницата, преживявайки момента на смъртта и погребението на Господ. Вярващите целуват последователно Христовото тяло извезано на плащаницата, Евангелието и кръста и полагат цветята.

След това се навеждат и преминават под издигнатото място. По този начин изразяваме нашето преклонение, смирение и скръб пред гроба Господен, но също и благодарност, че Христос е изкупил и грехът на човечеството. После отново се покланяме пред издигнатия голям Кръст, изображението на св. Богородица и св. Йоан Богослов и ги целуваме.
Духовникът ни дава цвете за благословение и ни утешава, че само още малко гробът ще остане празен, защото Христос ще Възкръсне. Цветето занасяме вкъщи и го поставяме над иконите, за да ни напомня, че очакваме Великия ден. Това е истинското значение на "минаването под масата". Действия в храма не от суетна вяра за здраве, късмет, а още по-малко за прощаване на греховете - те могат да бъдат опростени само при покаяние и изповед. На вечерното богослужение Плащаницата се изнася от олтара за т.нар. опело Христово. Песнопенията са посветени на страданията и смъртта Христови. Едно от тях - "Плачът на Богородица", е молитва в памет на душевните страдания на Дева Мария, която стояла до кръста на своя Син и Го призовавала, произнасяйки скръбни слова. С Плащаницата после се обикаля около храма, за да се покаже символиката на погребението. В края на вечернята свещеникът взема Плащаницата от престола и я полага в "гроба" в центъра на храма. Поклонението на плащаницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара минути преди пасхалното шествие на кръста.
Църковната служба довечера почва от 19 часа.
Стотици се стекоха да минат под масата в храм  Свети вмчк. Димитър в Струмско
Стотици се стекоха да минат под масата в храм  Свети вмчк. Димитър в Струмско
Стотици се стекоха да минат под масата в храм  Свети вмчк. Димитър в Струмско
Стотици се стекоха да минат под масата в храм  Свети вмчк. Димитър в Струмско

Добавете Вашия коментар

TOP