Стотици миряни отбелязаха традиционния събор на Симеоновден в благоевградското село Дебочица

01 Септември 2017 | 20:14
0 коментара
Общество

Традиционен селски събор се проведе днес в благоевградското село Дебочица. Инициативата бе по повод християнския празник "Св. Симеон". 

Съборът бе организиран от кметският наместник на село Габрово и Дебочица Добрин Хамбарджийски. Около 500 миряни отбелязаха празника.

Поп Вальо от Покровник освети курбана на параклиса Св.Сиемон Стълпник. За първа година в този параклис бе направена такава служба.

Много баници и погачи, бяха осветени и раздадени за здраве, специално донесeни от гостите, но с най-хубавата погача се похвали кметският наместник Добрин Хамбарджийски.

Общинският горски Стоян Георговски бе неотлъчно до кмета и го похвали за добрата организация и вкусните гозби. За първи път освен традиционния боб, кметът нагости и присъстващите с риба филе, гарнирана със салата  от зеле. Менюто бе постно, заради петъчния ден. Всички жители и гости бяха възхитени и поздравиха кмета за добрата организация.

Специално за празника дойдоха и гласовитите баби от Черниче,  от които две  са израснали в село Дебочица. Те поздравиха гостите с  любими песни. Освен тях и жив оркестър забавлява съборяните, под ритъма на който, се виеха кръшни хора и денят се превърна в един незабравим празник.

 От микрофона кметът Хамбарджийски благодари на всички гости на курбана, като им пожела здраве и късмет на тях и семействата им, като подчерта, че село Дебочица е едно най-слънчевите, най-тихите и най-спокойните места и напълно отговаря за прекрасна вилна зона, където човек може да отдъхне сред красивата природа и да избяга от шума на градския живот.

Пред Pirinsko.com кметът коментира, че селото нашумяло, след като  преди около месц спомогнал да отворят старата черква Св. Йоан Златоуст в Дебочица, която дълго време бе затворена, тъй като нямало кой да се грижи за нея. Хамбарджийски, добави още, че скоро след това закупил икона на Св.Петка, след пророчество на македонската пророчица Ленче, че там имало такава, но е била открадната и трябвало непременно да бъде заменена с нова, която кметът обещал и възстановил. След тези събития Хамбарджийски коментира, че получил няколко обаждания със запитвания за закупуване на стари къщи в Дебочица.

Кметският наместник обеща традицията да продължи и другата година да превърне събора в още по-голям празник на китното село.

 

 

 

Добавете Вашия коментар

TOP