Стотици глобени заради КАТ и АПИ за неправилно поставени табели за "начало и край" на изхода на Благоевград
Неправилно поставени табели за начало и край на населено място на изхода на Благоевград са дали основание на КАТ да “хващат в нарушение” стотици водачи от България и Македония по основния път към ГКПП – Станке Лисичково и години наред незаконно да ги “сурвакат” с тлъсти глоби.
Табелата за край на Благоевград по пътя за село Зелен дол, водещ към българо-македонската граница, в продължение на много време бе поставена на метри от имението на известен бизнесмен, на 200 м от р. Струма. Миналия петък, 25 януари, тя е премахната и поставена на правилното място благодарение на непримиримостта на благоевградския ветеринарен лекар д-р Евтим Мановски, който е глобен с 1250 лв. и 12 контролни точки, отнети за превишена скорост, а шофьорската му книжка е отнета при връчване на наказателното постановление. При обжалването в съда адвокат Александър Мановски установява, че неговият родственик е наказан за нарушение на Закона за движение по пътищата, като предпоставките за това са създадени от неправилно подреждане на табелите и пътните знаци по отсечка от 2 км след моста на р. Струма край Благоевград, в посока с. Зелен дол и обратно. Ситуацията, в която д-р Мановски станал нарушител на Закона за движение по пътищата, е описана в жалбата му до МВР и съда.
“На посочената в акта дата, на която съм заснет за установено нарушение от моя страна, като съм нарушил ЗДВП за движение в населено място, се наложи спешно да се придвижа от с. Зелен дол до Благоевград поради това, че ми се обадиха мои познати за сериозен здравословен проблем на много близък роднина. Пред мен се движеше много бавно автомобил с македонска регистрация и включени аварийни светлини, вероятно поради възникнал технически проблем на автомобила им. Но когато започнах изпреварването веднага след знака, с който отпадат всички ограничения, същият започна да увеличава скоростта си, а в същото това време другият водач след мен също започна изпреварване. Вероятно по това време вече съм бил навлязъл в обсега на действие на знака за начало на населено място поради това, че разстоянието между двата знака е твърде малко, не повече от стотина метра, и съм бил заснет.
Не можех да намаля скоростта внезапно, защото след мен водачът на автомобила можеше да ме удари. По този начин аз предотвратих ПТП, което можеше да завърши със сериозни щети по двата автомобила, а вероятно и с контузия на водача след мен, защото и той се движеше с толкова висока скорост” , твърди д-р Мановски, който от 40 години е шофьор и няма нито едно нарушение на Закона за движение по пътищата.
След като получава акта на КАТ за заснетото нарушение от мобилната камера, той пише молба до кмета Атанас Камбитов, в която изисква информация относно табелите за начало и край на населено място, които са обсъдени в комисията по безопасност към общината, и настоява да бъдат поставени съгласно закона и да бъдат съобразени с регулационния план на Благоевград, защото има явно несъответствие с него. Той установява, че в продължение на около два километра в посока от моста на река Струма до магазин “Метро”, както и в обратна посока, в участъка има няколко фрапиращи и противоречащи си пътни табели, които объркват участниците в движението. Например има табела за задължителна винетка и след нея на няколко метра друга табела за край на населено място. Шофьор, който се движи в посока от София към Македония с разрешена скорост от 90 км/ч и слиза от Е-79, след около километър и половина отново се изправя пред табела, която показва, че излиза от населеното място Благоевград. Има табела за край на всички ограничения и след един километър отново знак за край на населеното място. След табела за начало на населено място има няколко знака, които си противоречат.
“Тези табели не са поставени на разрешените за това места и са предпоставка за такива “нарушения” от нищо неподозиращи водачи на МПС, като в този случай аз съм потърпевшият, но такива като мен са десетки. Кой определя местата на поставяне на знака за начало и край на населено място, защото този знак, който аз съм нарушил, е поставен почти до река Струма, а на пътя за с. Покровник същият знак е непосредствено след излизането от Благоевград! Освен това път III-106 е този, който свързва България с Република Македония и би трябвало да позволява по-висока скорост на движение, още повече че на разстояние от около един километър свършва и започва АМ “Струма”, пита 70-годишният лекар.
След молбата на д-р Евтим Мановски от общинската комисия по безопасност разглеждат случая и решават да се преместят табелите Д 11 и Д 12 – начало и край на населеното място в посочения участък, за което зам. кметът по строителството и сигурността инж. Емилия Тунева уведомява Областно пътно управление. Това се случва на 2 октомври 2018 г., а на 18 октомври директорът на ОПУ – Благоевград инж. Иван Кунев уведомява ДЗЗД “Пътно поддържане Благоевград” да предприеме мерки за отстраняване на табелите. Това е направено чак след три месеца и неправилно поставените табели са премахнати миналия петък, 25 януари.
Вчера репортер на “Струма” направи проверка на табелите и пътните знаци по въпросния участък. Оказа се, че табелата за край на Благоевград вече е преместена по-надолу, а под нея има друга табела, която насочва за метанстанцията. След няколко метра виждаме знак “Край на ограниченията”, малко след това следва знакът за винетка. Непосредствено след него се натъкваме на пилоните, върху които е била премахнатата вече табелата за край на Благоевград, което напълно свидетелства за хаоса, който е царял.
Как парадоксът да има знак за винетка преди табелата за край на населено място не е направил впечатление на КАТ и АПИ в продължение на толкова месеци и години, и каква е бройката на глобените в нарушение на закона шофьори, е въпросът, който боде очите.
По обратния път забелязваме знака за ограничение на скоростта до 50 км малко преди магазин “Метро”. Новата табела за влизане в Благоевград е поставена пак в района на магазина, но доста нескопосано – разкривена е и почти не се вижда от кипариса. На излизане от отсечката се натъкваме на друго безобразие – голяма част от жълтите ограничители, поставени, за да не навлизат тировете в насрещното движение, липсват.
А на д-р Евтим Мановски остава надеждата, че наложената му глоба ще бъде отменена от съда. “Недоумяваме как точно са изчислени тези 1250 лв. глоба, защото нашето мнение е, че тази сума не би трябвало да бъде повече от 800 лв., защото разликата над допустимата скорост е точно 58 километра. Като се приспаднат тези 50 км, заради които се налага глоба в размер на 700 лв., тогава остават 8 километра, за които следва да се добавят още два пъти по 50 лв. От друга страна, в самото наказателно постановление е посочена скорост 105 км/ч, а на клипа е отразена измерена скорост в размер на 108 км/ч. Коя от двете скорости е вярната, не може да се разбере от цялата тази бъркотия в документите на МВР. Като отчетем тези две съществени разминавания в изчисляването на самата глоба, както и че тази табела не би трябвало да бъде там, става ясно, че дори да има някакво надвишаване на скоростта, то тя не е повече от 18 километра, при разрешените 90 км, което, от своя страна, води до заключението, че за това нарушение глобата е от 50 лв., което не налага отнемане на шофьорската книжка, нито отнемане на някакви точки съгласно Наредба № Iз-2539 на МВР”, категоричен е адвокат Александър Мановски.
Кой ще върне парите на неправилно глобените шофьори и ще има ли наказани чиновници за гафа с табелите, са въпроси, които едва ли ще получат отговор!!!
БЕТИНА АПОСТОЛОВА в.Струма