Стойчо Баненски: Заедно с много сънародници, отидохме на поклонение на едно от най-светите места за Банско-Радоновата пусия

23 Септември 2025 | 09:41
0 коментара
Култура
Благоевград
Стойчо Баненски: Заедно с много сънародници, отидохме на поклонение на едно от най-светите места за Банско-Радоновата пусия

Заедно с много сънародници, отидохме на поклонение на едно от най-светите места за Банско. На Радоновата пусия в Рила планина – мястото, където 23-ма банскалии, водени от своя войвода и учител Радон Тодев, и четирима четници от Годлево, остават завинаги.


През паметната 1903 година, след погрома на Илинденско–Пребраженско–Кръстовденското въстание те охраняват пътя на бежанците от опожарените села в Разложко към свободна България. Дни наред отбраняват позиция, изправени пред куршумите на стотици души аскер и башибозук. И остават до последния миг в неравния бой, лице в лице със смъртта.
Ние не измерваме техния подвиг само с броя на жертвите, а със смисъла на саможертвата – да поставиш живота на другите над собствения. Да загинеш, за да живеят другите.
Днес се прекланяме пред тяхната гибел, но и пред идеала на саможертвата им – свободата и достойнството на българите.
Нека не забравяме този пример и предаваме паметта за него на поколенията, защото народ, който помни своите герои, е народ, който знае посоката си.
Вечна слава на войводата Радон Тодев и неговите другари!
Вечна памет на всички, дали живота си за свободата на България!
Може да бъде изображение с 14 души
Може да бъде изображение с 13 души
Може да бъде изображение с 13 души и паметник
Може да бъде изображение с 4 души и текстово съобщение

Добавете Вашия коментар

TOP