СТЕНОГРАМА! Бойко Борисов към Кунева: Ще бъдат сменяни министри, няма как
Премиерът Бойко Борисов е готов да смени министри при необходимост. Това стана ясно от негово изказване към Меглена Кунева по време на последното заседание на Министерски съвет. Стенограмата разкрива още, че правителството обмисля да отпусне великденски добавки за пенсионерите през идната 2015 година.
МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
Стенографски запис!
ЗАСЕДАНИЕ
на Министерския съвет
26 ноември 2014 г.
Заседанието започна в 10,05 часа и беше ръководено от министър-председателя Бойко Борисов.
Точка 1
Проект на Решение за отпускане на персонални пенсии по Кодекса за социално осигуряване
БОЙКО БОРИСОВ: Вицепремиерът Калфин.
ИВАЙЛО КАЛФИН: Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, става въпрос за 26 деца, които нямат право на наследствена пенсия. Всички отговарят на изискванията. Пенсията, която вземат по този ред, е малко над 101 лева.
Благодаря ви.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 1.
Точка 2
Проект на Решение за поемане от Република България ролята на водеща нация в Доверителния фонд на НАТО за долекуване и рехабилитация на украински военнослужещи
БОЙКО БОРИСОВ: Министър Ненчев.
НИКОЛАЙ НЕНЧЕВ: Господин премиер, с това решение България се присъединява към колективните усилия на международната общност за облекчаване на хуманитарната криза, възникнала в резултат на конфликта в Източна Украйна.
Процесът за подпомагане на Украйна от държавите-членки на НАТО и Европейския съюз е особено важен поради своя хуманен и хуманитарен характер.
Господин премиер, ние разбрахме, че няма възможност да бъдат отпуснати тези 500 хиляди лева от страна на Министерския съвет. Ние сме склонни да поемем тази част от нашия бюджет.
БОЙКО БОРИСОВ: Благодаря Ви.
Приема се точка 2.
Точка 3
Проект на Решение за изменение на Решение №965 на Министерския съвет от 2012 г. за определяне на национален ръководител и ръководител на разплащателния орган
БОЙКО БОРИСОВ: Министър Горанов.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Изменението се налага във връзка с това, че Карина Караиванова, която е ръководител на Националния фонд, е заместник-министър на финансите и в новото й качество предлагаме отново да продължи да бъде национален ръководител на разплащателния орган.
Благодаря.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 3.
Точка 4
Доклад относно одобряване на Писмо за промяна на Договора за рейтинг между Република България и рейтингова Агенция Moodу’s Investors Service Inc. заедно с проект на предложение за цени за 2014 г. и упълномощаване министъра на финансите да изрази съгласие с писмото от името на Република България
БОЙКО БОРИСОВ: Министър Горанов.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Предлаганият проект е следствие от изтичането на едногодишния срок на действие на приложението за цени за 2013-та и по същество не променя съществуващия до момента отношения между България и рейтиновата агенция Moodу’s Investors Service Inc, установени по силата на подписания през 2005 година договор.
Срокът на предлагания проект на приложение за цени за 2014 година е една година и влиза в сила от 1 октомври 2014 година. Годишната такса се увеличава с 2200 евро в сравнение с таксата за 2013 година. В допълнение, на годишната базова такса и тримесечната такса за дейности, свързани с емитирането на дългосрочен дълг и продажби на средносрочни облигации в обеми на 50 или на повече от 50 милиона евро на всички пазари, с изключение на собствения местен пазар на емитента, България се задължава да заплаща такса за извънредно емитиране в размер на една базисна точка от сумата на главницата при положение, че в дванадесетмесечния период кумулативната стойност на външната емисия надхвърля 2 милиарда евро. Сумата на всички такси, с изключение на свързаните с хибридните ценни книжа, не може да надвишава 265 хиляди евро през дефинирания период.
Съгласно клауза 4, точка 2 от договора, Moodу’s си запазва правото да коригира таксата на годишна основа със съгласието на емитента.
Средствата са предвидени в Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 година. Предложеният проект няма да доведе до необходимост от промяна на бюджета.
БОЙКО БOРИСОВ: Приема се точка 4.
Точка 5
Проект на Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на външните работи за 2014 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Министър Митов.
ДАНИЕЛ МИТОВ: Господин премиер, уважаеми колеги, съвсем набързо.
Предлагам проект на постановление на Министерския съвет за одобряване на допълнителни разходи в размер на 58 685 лева (това са 30 хиляди евро) по бюджета на Министерството на външните работи за 2014 година в полза на дейността на намиращия се в София Франкофонски институт за администрация и управление. Средствата ще се използват за осигуряване на 12 стипендии (това са по 2500 евро всяка) за студенти от Източна Европа и Балканския регион и ще се отчетат по линия на българската помощ за развитие.
Практически това представлява една трета от нашата регулярна вноска и редовна вноска в организацията на Франкофонията.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 5.
Точка 6
Проект на Решение за одобряване позицията на Република България за участие в 3350-ото заседание на Съвета на министрите по транспорт, телекомуникации и енергетика на Европейския съюз, формат „Телекомуникации”, което ще се проведе на 27 ноември 2014 г. в Брюксел
БОЙКО БОРИСОВ: Министър Московски.
ИВАЙЛО МОСКОВСКИ: Господин министър-председател, уважаеми колеги, става въпрос за две основни теми. Роуминг без… еднакъв роуминг на територията на Европейския съюз без надценка и мрежова неутралност. Нашата позиция е – в случай, че има такъв дебат, да подкрепим усилията за въвеждане на тези правила, като към момента анализът на европейско ниво все още не е приключил. Нашето становище е, че… заедно с още 21 държави, по моя информация, сме на мнение, че трябва да изчакаме този пълен анализ и тогава да преминем към евентуални промени в законодателството.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 6.
Точка 7
Проект на Решение за одобряване позицията на Република България за участие в 3352-ото заседание на Съвета на Европейския съюз по транспорт, телекомуникации и енергетика, формат „Транспорт”, което ще се проведе на 3 декември 2014 г. в Брюксел
БОЙКО БОРИСОВ: Министър Московски.
ИВАЙЛО МОСКОВСКИ: В рамките на това заседание ще се обсъждат теми от областта на интермодалния транспорт, морския транспорт, въздухоплаването и железопътният транспорт.
Акцентирам върху честта „Железопътен транспорт”. Нашето предложение и подкрепа ще бъде, към настоящия момент, относно разделянето на операторите от инфраструктурата да бъде прието желанието на всяка една от държавите-членки как да постъпи – дали да бъдат заедно или да се разделят оператор от инфраструктура. До месец май е срокът, така че имаме възможност и ние да направим нещо в тази посока.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 7.
Точка 8
Доклад относно заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), проведено на 7 ноември 2014 г. в Брюксел
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 8.
Точка 9
Доклад относно резултатите и взетите решения на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, проведено на 10 ноември 2014 г. в Брюксел
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 9.
Точка 10
Доклад относно изпълнение на ангажименти, произтичащи от членството на Република България в Европейския съюз
БОЙКО БОРИСОВ: Заповядайте, госпожо Кунева.
МЕГЛЕНА КУНЕВА: Господин министър-председател, аз имам намерение всеки месец да правя доклад по това как върви изпълнението на нашите ангажименти. Този доклад е тревожен, защото имаме голямо увеличение в сравнение с предишни години, но то до голяма степен се дължи и на факта, че не е имало работещ парламент и не е имало фокусирано върху тези задачи правителство в изминалите месеци.
Още тази седмица част от тези процедури ще отпаднат, защото са взети спешни мерки и ще бъдат прекратени, защото България е дала съответно информация за това на какъв етап се намираме. Но процедурите не са малко. Още повече, че според измененията на Лисабонския договор, в момента, в който стигне до съда може вече да се търсят еднократни санкции от страната, което е в размер на 844 хиляди евро – не малка сума.
Искам специално да обърна внимание на факта, че министърът на околната среда и водите, с която разговарях, е направила много бързи и активни дейности. Там има най-много и най-обхватни по количество проблеми. Надявам се, че повечето от нещата ще успеем да компенсираме, но искам да ви помоля – парламентарните секретари на всички министерства и на Министерския съвет, плюс главните секретари, с предимство да минават актовете, които са забавени, за да можем да спрем процедурите още в зародиш, да се сложат на един лист тези закони, които спешно трябва да променим, и наредби, които има от страна на Министерския съвет, и да си свършим работата.
Ще докладвам всеки месец.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 10.
Точка 11
Доклад относно резултатите от участието в заседанието на Съвета „Общи въпроси”, проведено на 18 ноември 2014 г. в Брюксел
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 11.
Точка 12
Проект на Постановление за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет
БОЙКО БОРИСОВ: Министър Дончев.
ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Става дума за няколко нормативни акта, които се отнасят по въпросите за координацията при управлението на средствата от Европейския съюз. Поводът за промяната е новата структура на Министерския съвет.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 12.
Точка 13
Проект на Решение за одобряване на позицията на Република България и на мандата за представянето й по време на 3351-ото заседание на Съвета на министрите на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част „Здравеопазване”, което ще се проведе на 1 декември 2014 г. в Брюксел
БОЙКО БОРИСОВ: Министърът на здравеопазването.
ПЕТЪР МОСКОВ: Колеги, сериозна част от дневния ред е протоколен и свързан с решения, по които, само ако проявите конкретен интерес, можем да дискутираме.
Ако представлява някакъв допълнителен интерес, искам да ви информирам, че тече и в момента една кореспонденция между комисаря по здравеопазване и мен, която е свързана с негово запитване, което той прави до всички министри на здравеопазването в Европейския съюз, за възможност за изпращане на наши медицински екипи в огнища на опасни инфекции. Позицията, която сме изготвили, и която е предоставена и на комисаря, е свързана с ясно отчитане на моментната ни невъзможност ние да предоставим тези екипи, базирано на това, че на територията на страната разполагаме с ограничен контингент от такива специалисти и изразяваме подкрепата си за всяко едно такова действие, но към момента ние не можем да отговорим на това запитване. То не е императивно искане. Между другото, сериозна част от и другите европейски държави са отговорили по този начин.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 13.
Използвам случая, за да ви поздравя като министерство при този случай с малария, който просто като бомба се разпространи в медийното пространство, и тревогите на хората за ебола.
Според мен, здравеопазването реагира изключително адекватно – от страна на министъра, лекарските екипи, болниците и всички длъжностни лица, включително и с начина, по който беше представено на хората, едва когато сме сигурни в това, което говорим, а не да се бърза и да се изприказват приказки, които след това да бъдат цитирани.
Тук, господин Москов, е хубаво да продължите да обяснявате. Аз на другия ден слушах директора на „Пирогов” и други доктори, които от обществото се знаят, че (по целия свят го има вече, дай, Боже, да ни подмине)… но дори и да го има, това не е толкова фатално. В смисъл, този стрес и ужас, който се нагнетява… А просто профилактично да се обяснява.
ПЕТЪР МОСКОВ: Всъщност, отново да кажа, извинете за намесването, ако наистина, не дай, Боже, това се беше оказало така, извън, да кажем, съдбата на конкретния пациент, който щеше да бъде в ръцете на качествени лекари и да бъде третиран, иначе всички мерки за невъзможността за разпространение бяха взети. Ние до 4 часа… и с министър Вучков бяхме в кореспонденция. Тоест, мерките от гледна точка на здравеопазване за недопускане на навлизане на това нещо бяха взети, независимо от това, че беше просто стрес-тест. Ако беше реалност, нямаше да има такова разпространение.
БОЙКО БОРИСОВ: И тук МВР и ДАНС също да се внимават с хора, посетили подобни страни, и да се води една профилактика. Да им се обяснява, че е хубаво да преминат на някакъв преглед. Знам забраните и ограниченията, но по метода на убеждението да им се обяснява, че, не дай, Боже, ако го има след това, и други хора ще бъдат въвлечени. Надали някой би искал това да се случва, така че в синхрон работете и каквото може да се предотвратява с „Гранична полиция” и с колегите там.
ПЕТЪР МОСКОВ: Искам да благодаря на всички колеги, които бяха на разположение и с които заедно вършихме работа. Наистина много ви благодаря.
Точка 14
Проект на Решение за приемане на Тригодишен план за действие за изпълнението на Националната програма за развитие на България 2020 в периода 2015-2017 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Министърът на финансите.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Проектът на План за действие за действие за изпълнение на Националната програма за развитие на България 2020 е изготвен от Координационния комитет за управление, наблюдение, контрол и отчитане на изпълнението на НПР България 2020 в изпълнение на задачите, поставени му от Министерския съвет с Постановление №110 за създаване на Съвета.
Основната цел е да осигури устойчивост и взаимно допълване интервенциите между отделните приоритетни области и постигането на трайни резултати, вписващи се в една обвързана система от документи, определящи посоката и действията за националното развитие.
Необходимият ресурс е оценен на около 28,4 милиарда, а осигуреното към момента финансиране на конкретни мерки по разчети на водещите ведомства възлиза на 15,8 милиарда лева. Обръщам внимание, че разполагаемият ресурс значително надвишава тези 15,8 милиарда лева, имайки предвид и средствата по структурните и инвестиционните фондове за програмния период 2014-2020 година. Доколкото обаче новите оперативни програми все още не са окончателно одобрени, част от министерствата са се застраховали, като са посочили, че средствата за реализиране на конкретните мерки все още не са осигурени.
При изготвянето му е използван моделът СИБИЛА, с който се оценяват дългосрочните ефекти, дефинирани като промени в нивата на основните макроикономически показатели, които са генерирани в резултат на направените в периода 2015-2017 година интервенции и се наблюдават трайно след преустановяване на изпълнението на мерките.
През разглеждания период БВП ще нараства плавно, позволявайки постепенна конвергенция. Изпълнението на планираните мерки би изиграло роля в това отношение, като симулациите показват, че техният ефект върху БВП през 2020 година би бил 6,8% при реализация на плана за действие на база на осигуреното финансиране, а може да достигне и до 12,2% при пълна реализация на мерките. Симулациите показват сравнително скромен дългосрочен ефект по отношение на заетостта. През 2020 година показателят нараства с 2,5% в резултат на изпълнените в периода 2015-2017 година мерки. От друга страна, при пълна реализация на мерките, тоест при осигуряването на всички средства, броят на заетите би ускорил своя растеж до 3,7 на сто.
Благодаря ви.
БОЙКО БОРИСОВ: Дончев.
ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Искам да поздравя колегите от Министерството на финансите за направената работа. Имам една техническа забележка – че в плана фигурират редица мерки с изтекъл срок на изпълнение, например 31 октомври 2014 година, но това е по-скоро технически въпрос.
Въпросът ми е следният – инструментът СИБИЛА, който е скроен да изчислява ефекта от въздействието на оперативните програми, се прилага в последните няколко години и той беше разработен от Министерския съвет, но в момента се стопанисва от колегите от Министерството на финансите. Въпросът е следният – така или иначе, има разработен математически модел, така или иначе, има хора, които са натрупали опит с ползването му, съществува ли възможност с него да се правят други симулации при изчисляване на ефекта от други интервенции, включително и такива, правени само от националния бюджет без връзка с европейското финансиране?
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Господин вицепремиер, съществува такава възможност. Ако този, който предлага съответната мярка, може да гарантира входящата информация, моделът ще я смели.
ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Имам предвид следното – ние говорим за един висок стандарт, една предварителна оценка на въздействието на повечето политики, които правим. Нека да опитаме, да кажем, при някаква по-мащабна мярка, този, който я предлага, предварително да даде такива данни, които да бъдат ползвани от СИБИЛА, и да се опитаме да симулираме ефекта и върху редица макроикономически параметри.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Много добра идея.
БОЙКО БОРИСОВ: Бъчварова.
РУМЯНА БЪЧВАРОВА: Предлагам да представим модела тук на министрите и да знае всеки един от тях как може да се работи с него и да бъде готов с обективната информация, защото наистина е много добър инструмент за оценка на въздействието и за планиране.
БОЙКО БОРИСОВ: Следващата сряда поканете министрите да дойдат не в 10 часа, а в 9,30 часа и ги запознайте. За да са всички заедно, който има интерес, и да бъде направено, за да не им губим времето да ги събираме по същия начин два пъти. Така че, ако искате, за следващата сряда, който има желание да му се представи моделът, организирайте го и го направете.
Приема се точка 14.
Точка 15
Проект на Решение за държавните инвестиционни заеми и държавните гаранции през 2015 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Министърът на финансите.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Динамичната политическа обстановка в страната доведе до сериозно просрочие на бюджетната процедура, в това число и на сроковете за разглеждане и одобрение на предложенията, кандидатстващи за финансиране с държавни и държавно гарантирани заеми през 2015 година. Към момента липсва и нов състав на Съвета за развитие към Министерския съвет и това налага спешно приемане на извънредни действия и внасяне на предложенията директно за разглеждане и одобряване от Министерския съвет. Одобрените проекти по тази процедура се включват като текстове и разчети към проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2015 година.
Проектите са следните:
Постъпилите предложения за 2015 година са за държавни заеми:
- проект „Придобиване на нов основен боен самолет и осигуряване на интегрирана логистична поддръжка” с обща ориентировъчна стойност от 800 милиона лева, вносител Министерството на отбраната;
- проект „Програма за рехабилитация и модернизация на републиканската пътна мрежа с регионално значение” на обща стойност 300 милиона евро, от които заем в размер на 270 милиона евро от Международната банка за възстановяване и развитие и съфинансиране от държавния бюджет в размер на 30 милиона евро, вносител Министерството на регионалното развитие, понастоящем Министерство на регионалното развитие и благоустройството, изпълнител е Агенция „Пътна инфраструктура”.
За държавни гаранции са претендирали:
- проект „Междусистемна газова връзка Гърция – България” в размер на валутната равностойност на 157 милиона лева, вносител Министерството на икономиката и енергетиката, понастоящем Министерство на енергетиката.
- поискано е и издаване на държавна гаранция в полза на Българската банка за развитие по заем от Банката за развитие към Съвета на Европа в размер на 150 милиона евро.
По всички тези проекти предлагам Министерският съвет да се обедини около следното:
Да бъде подкрепено искането за издаване на държавна гаранция по заем за финансиране на проект между системна газова връзка Гърция – България в размер до валутната равностойност на 157 милиона лева при спазване на законодателството в областта на държавните помощи. Той е включен в действащия закон за 2014 година в чл. 70, ал. 2. От Министерството на енергетиката в предходния екип, вероятно сегашният, поддържа тази теза да бъде предвиден и в проекта за 2015 година, поради забавяне в развитието му.
Останалите три предложения предлагам да не бъдат одобрени, като причините очертавам по-надолу.
Предложените разчети по проектите на Министерството на отбраната и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството представляват значителен финансов ресурс, възлизащ на 1,3 милиарда лева, което не позволява обезпечаването им в рамките на средносрочната бюджетна прогноза за 2015-2017 година, която, между другото, всеки момент ще се качи за първи прочит на сайта на Министерството на финансите и ще бъде разпространена до социалните партньори, което не позволява обезпечаването им в рамките на тази програма. Това ще доведе до риск от неизпълнение на фискалните цели за разходите – 40 на сто от БВП и 3% бюджетен дефицит, и ще наложи съществени промени в разходните тавани за 2015-2017 година.
По отношение на искането на Българската банка за развитие предлагам също да не бъде подкрепено. Банката към настоящия момент е добре капитализирана и ликвидна. Подобни искания за издаване на държавни гаранции по заеми следва да се разгледат след разработване на задълбочен анализ и оценка от страна на банката за текущи възможности и ефективно управление. Колеги, ще ви предложа стратегия, така както и по Закона за ББР, в която ще променим доста неща в Закона за българската банка за развитие и тогава вече можем да мислим за евентуална капитализация допълнителна, ако това се налага.
При предвидените дългови ограничения при разработването на проекта на закона за 2015 година, исканията на Министерството на отбраната, на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и „Българската банка за развитие” АД не са включени.
БОЙКО БОРИСОВ: Можеше да започнеш по-просто, включен е само интерконекторът за газ България-Гърция.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Така е, но да кажем и кое не е.
Предлагам да не бъде подкрепено и продължаването на възможността за договаряне и ратификация през 2015 година на заемите, включени в сегашните членове 71 и 75 на Закона за бюджета, а именно: Споразумение с ЕИБ за „Транзитни пътища VІ” до 300 милиона евро; Споразумение за кредитна линия с Ексимбанк за финансиране на българо-китайски инвестиционни проекти в областта на инфраструктурата, иновативните технологии, производствени проекти с висока добавена стойност за икономиката в размер до 200 милиона евро и Рамков заем от ЕИБ за финансиране на малки проекти в аграрния сектор за програмния период 2014-2020 година в размер до 150 милиона евро.
Информация актуална за етапа на развитие на тези кредитни споразумения е представена в приложение към материалите по тази точка.
Предвид гореизложеното, предлагам Министерският съвет да разгледа и одобри предложения проект на решение през бюджетната 2015 да не се одобряват инвестиционни проекти, които да бъдат финансирани с държавни инвестиционни заеми, и за одобряване продължаването на възможността за издаването на държавни гаранции през 2015 година по заемни споразумения, свързани с финансиране на проект „Междусистемна газова връзка Гърция-България” в размер до валутната равностойност на 157 млн. лева, при спазване на законодателството в областта на държавните помощи.
Благодаря ви.
БОЙКО БОРИСОВ: Павлова.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, с това решение Министерството на финансите ни отказа продължаването на програмата за транзитни пътища VІ. Тук държа до отбележа, че недоговарянето на тази програма и програмата, която беше предложена със Световна банка и с Европейската инвестиционна банка означава, че ние няма да можем да започнем, ако не се предвиди друг финансов източник (а в бюджета няма очевидно такъв), не можем да започнем изграждането нито на АМ „Хемус”, нито да довършим изграждането на участъците от трансевропейската мрежа София – Видин, София – Калотина, съответно София – Велико Търново – Русе и довършването на всички участъци от Южната дъга на Софийското околовръстно в двете направления, които имаме да довършваме, както и ремонта на старите участъци на АМ „Тракия”. Това са основните проекти, които бяха заложени в предложението на Министерството на регионалното развитие до Министерството на финансите да бъдат финансирани чрез заемни средства. По този начин те отпадат от финансиране изцяло от държавния бюджет и отпадат от плановете като минимум до 2016 година, за да започнем преговори.
Разбирам и подкрепям идеята, че трябва да спазим бюджетния дефицит и баланса, но предлагам да се даде възможност да водим поне рамкови преговори с международните финансови институции и да направим подготовка и тази нулева година да не я изпуснем поне в подготовка на заемни споразумения, за да можем да си гарантираме, че поне от 2016 година ще започне реално изпълнение на тези проекти.
Благодаря ви.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Няма пречка да преговаряте, госпожо министър. Просто в 2015 година няма да харчите от тези заеми.
БОЙКО БОРИСОВ: С една дума – разговорите са позволени.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Аз не искам разговори, аз искам споразумение и пари.
БОЙКО БОРИСОВ: Както министър Москов казва: „С пари всеки може”.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Аз все още не съм намерила начин да строим пътища без пари, но ще се радвам на ноу-хау.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 15.
Точка 16
Проект на Решение за одобряване на актуализиран проект на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Министър Танев.
ТОДОР ТАНЕВ: Колеги, това е новият окончателен вариант на тази оперативната програма, произведена вследствие на година и половина точно преговори с Европейската комисия. Денонощно се работи, до два дни се вписваме в срока 30-ти, изготвени са всичките нужни критерии и т. н.
Става дума за малко повече от половин милиард лева, които да дойдат по тази оперативна програма в рамките на следващата година в четири приоритетни оси, които са уговорени с Европейската комисия – едната е за научни изследвания, втората е учене за цял живот, третата е за социално приобщаване и четвърто техническа помощ в различни пропорции.
Това, което моля е, да се одобри този актуализиран проект на оперативната програма, за да може час по-скоро да се задействат следващите крачки и тези пари да влязат в България.
БОЙКО БОРИСОВ: Павлова.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА: Благодаря.
Аз подкрепям предложения текст на оперативната програма с една молба – да приемете коментарите, които са представени от Министерство на регионално развитие и благоустройството. Както знаете, ангажимент, който сме поели и в рамковото споразумение, е да осигурим разделителната линия между дейностите в сектор „Образование”, които финансираме по „Регионално развитие” и по вашата оперативна програма.
За съжаление, когато са водени преговорите през тази година и половина за ОП „Регионално развитие“, е направено отстъпление, бих казала, от това да не бъдат бенефициенти на регионално развитие всичките 67 общини. В момента сме в ситуация, в която в първа приоритетна ос, най-голямата приоритетна ос, влизат само 39 от тях, за останалите 28 има обособена друга приоритетна ос, на конкурентен подбор. За съжаление, това е ситуацията. Няма да финансираме всички 67 общини. Финансирането на по-малък брой общини с по-малък обхват проекти, включително в образователната инфраструктура трябва да бъде надлежно отразена и във вашата оперативна програма, тъй като тя реферира към регионално развитие. Имате конкретни бележки и апелирам да ги отразите преди изпращането й, защото иначе ще бъде блокирано от Европейската комисия нейното последващо одобрение.
Благодаря.
БОЙКО БОРИСОВ: Дончев.
ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Само за пояснение, вчера на Съвет заместник-министър Николова адресира този коментар, колегите поеха ангажимент той да бъде отразен преди изпращането на програмата към Европейската комисия.
БОЙКО БОРИСОВ: Москов.
ПЕТЪР МОСКОВ: Първо, че подкрепям предложението.
Второ, да кажа, знам че сега не му е мястото, декларирам за несвършена работа на моето министерство, тоест моя несвършена работа, но моето предложение, което така или иначе не е стигнало нито до Съвета, нито до проф. Танев като вносител, е в раздел 2 на тази оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, във втора приоритетна ос, което е образование и учене през целия живот, да бъде предвидена подкрепа за развитието на продължаващото медицинско обучение, имам предвид обучението на парамедиците. Знам, че на изключително късен етап, в лош момент се включвам, но не мисля ,че това би представлявало, как да кажа, проблем. От гледна точка на това, просто още веднъж извинението ми за не навреме несвършената работа, предлагам, ние имаме готов текст, който бихме предложили на министъра на образованието.
БОЙКО БОРИСОВ: Професоре, по най-бързия начин.
ТОДОР ТАНЕВ: С тези неща сме запознати, отвън е проф. Денков, който работи година и половина за това нещо, моля госпожа Павлова и Москов да кажете кои са хората, с които нещо трябва да се направи, разбира се господин Дончев най-вече.
БОЙКО БОРИСОВ: Заместник-министърът най-добре знае какво трябва да се направи. Така че приемаме точка 16 с направените предложения от министър Павлова, министър Москов и Дончев. Организирайте се бързо.
Точка 17
Проект на Постановление за изменение и допълнение на Устройствения правилник на Министерството на финансите, приет с Постановление №249 на Министерски съвет от 2009 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Горанов.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: С предложените изменения в Устройствения правилник се предлага разделянето на сегашната дирекция „Държавно юрисконсултство“ в две отделни дирекции – Дирекция „Правна“ и Дирекция „Съдебна защита“, като впоследствие ще се търсят варианти за допълнително укрепване на капацитета на тези две звена.
Дирекция „Съдебна защита“ се подготвя да бъде звеното в държавната администрация, която осъществява процесуалното представителство на държавата, на министъра на финансите и на министерството пред правораздавателните органи в страната, както и пред специализираните държавни органи като Комисията за защита на конкуренцията, Комисия за защита от дискриминация, съгласуване на договори, по които министерството е страна, и най-важното, това звено е страна по следните международни арбитражни дела и производства, свързани с тях: производство по принудително изпълнение на арбитражно решение по делото със „СТ-АД“ ГмбХ, заведено от България в Германия и производство по отмяна на арбитражно решение от „СТ-АД“ ГмбХ в Холандия; „Хематур“ АБ срещу Република България; „Новера“ АД срещу Република България; Енерго-про А.С. също е подало искане за арбитраж и се очаква скорошно регистриране на делото от секретариата на арбитража.
Следва да се отбележи, че в последните месеци в Министерството на финансите са получени няколко официални уведомления от чуждестранни инвеститори до българската държава за започване на консултации относно процедури за водене на преговори за приятелско уреждане на инвестиционни спорове. В резултат от натрупания до момента опит може да се направи обосновано заключение, че се очаква в непродължителен срок държавата да бъде ангажирана в нови сериозни арбитражни производства.
Поради изложените обстоятелства се налага създаване на максимално ефективна организация за подготовка и защита пред арбитража по новите дела.
Предложени са и изменения на функциите на Дирекция „Национален фонд“. Във връзка с Решение №792 на Министерски съвет от 2013 г. на Дирекция „Национален фонд“ са възложени функции на Сертифициращ орган и орган, отговорен за получаване на средствата по програмите, финансирани със средства от ЕФРР, ЕСФ, КФ, Инициативата за младежта заетост и Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се програмен период 2014-2020 г.
С проекта на Постановление се предлага и промяна на чл. 7, ал. 1 от Устройствения правилник на агенцията „Митници“. След анализ на осъществените дейности и събраните приходи през 2014 г. от митнически учреждения, с цел оптимизиране на работата на Агенция „Митници“ и съкращаване на бюджетните разходи се предлага намаляване на броя на териториалните митници от 11 на 10.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Това Видинската ли е?
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Видинската е.
Благодаря.
БОЙКО БОРИСОВ: Там са 120 души.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Да.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 17.
Точка 18
Проект на Решение за одобряване проект на Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се.
Точка 19
Проект на Решение за разплащанията на разпоредители с бюджет по договори
БОЙКО БОРИСОВ: Горанов.
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми госпожи и господа министри, това е един проект на решение, с който се предвижда до края на годината, а и за в бъдеще, когато държавата извършва плащания към реалния сектор, разпоредителите с бюджет да уведомяват Агенция „Митници“ и НАП за това на кого плащат. По този начин Агенция „Митници“ и НАП ще могат да предприемат необходимите обезпечителни действия, за да може с постъпленията, с които държавата разплаща своите ангажименти към тях, да се гарантира, че и стопанските субекти ще покрият задълженията, които те имат към държавата.
Някои колеги министри изказаха съображения и притеснения, че по този начин би могло да се забавят разплащанията до края на 2014 г., но има няколко условия в проекта на решение, които гарантират че това няма да се случи.
Първо, за тези задължения, възникнали преди 12 декември, тоест до 12 декември, решението няма да прилага. Съществува и механизъм за извънредни действия от страна на министъра на финансите, ако извънредни обстоятелства налагат бързо разплащане и неразплащането би довело до натрупване на санкции за бюджетното предприятие, което е платец в случая. По този начин двете приходни администрации гарантират, че събираемостта на декларирани, но невнесени данъци, митнически сборове и, евентуално, ако има някъде задължение за акциз, ще се гарантира, че ще бъдат прибрани в хазната. Държавата ще положи всички усилия да бъде коректен платец и да не допуска натрупването на просрочени задължения, но с този механизъм тя ще си гарантира и това, че бизнесът няма да се кредитира за сметка на данъците.
Благодаря.
БОЙКО БОРИСОВ: Московски.
ИВАЙЛО МОСКОВСКИ: Господин премиер, колеги, няколко коментара. Първо, решението касае праг от 100 хиляди лева и не става ясно дали се отнася за дължимо плащане или