Стефан Кенов: Милиони от добива на дървесина потъват в нечий джоб

19 Ноември 2014 | 15:48
1 коментара
Общество

Предложените от БСП промени в закона не решават проблемите в горския сектор Парите от добива на дървесна на Държавните горски предприятия не отиват в републиканския бюджет, а потъват в чужди джобове. По предварителни данни, става въпрос за сума между 120 и 200 млн. лв. Това каза в Народното събрание депутатът от Българския демократичен център Стефан Кенов. Според него този проблем се е появил след последните промени в Закона за горите, предлжени от предишното правителство. "Днес Корнелия Нинова от БСП и обявената за специалист в горското стопанство г-жа Светла Бъчварова предложиха пакет от мерки за намаляване на незаконната сеч и по-доброто управление на горските територии. Но с онова, което те възнамеряват да направят, проблемите няма да се решат, а ще се задълбочат", каза Кенов по повод внесените днес от БСП текстове.

"Според така обявените мерки излиза, че най-големите проблеми на отрасъла са териториалният обхват на Държавните горски предприятия, изграждането на огради от „арендатори“ и нуждата от монтиране на GPS на камионите, превозващи дървесина", обобщи Кенов. Той добави, че идеята на БСП да се вмени на Агенцията за социално подпомагане да предоставя списъци на социално слаби граждани, които да имат право на дърва за огрев на преференциални цени, е дълбоко погрешна. "Така БСП за пореден път показва своята неспособност да разбере проблемите в горския сектор и предлага меко казано неефективни мерки. Големият проблем на Българското горско стопанство е начинът на управление и стопанисване на горските територии", отсече депутатът.

Според него реформата, която бе извършена от правителството на ГЕРБ и продължена от това на БСП, е била неефективна. С нея стопанисването и управлението на държавните гори е било дадено на Държавните горски предприятия, като идеята е била да се раздели стопанисването и контрола. "Съгласен съм с констатацията на г-жа Бъчварова, че контрол от Изпълнителната агенция по горите над държавните горски предприятия няма. След въвеждане на тази реформа обаче, всички приходи, които влизаха в държавния бюджет, остават в държавните предприятия. Задал съм въпрос на министъра на земеделието и храните, като съм поискал да ми отговори какъв е приходът по години от 2007 до 2013 година от ползването на дървесина и странични ползвания, постъпили в държавния бюджет, както и какво е влязло след създаването на 6-те държавни предприятия. Също така, съм попитал и какъв е обемът на извършените дейности от държавните горски предприятия описани в чл. 165 от закона за горите. До този момент писмен отговор нямам", каза Кенов. Приходите от държавните гори в републиканския бюджет рязко спадат след въвеждането на тази реформа, констатира още той.

"На лице е неефективно и нецелесъобразно стопанисване и неизпълнение на основните дейности предвидени от закона на тези предприятия. Държавата има нужда от тези средства, а те вместо да влязат в държавния бюджет или да се върнат като инвестиция обратно в горите, отиват за заплати и премии на служителите в предприятието. А парите, които се разпределят съвсем не са малко. Става въпрос за милиони – между 120 и 200", обобщи депутатът. Според него премахването на огражденията на горските територии може да стане със създаването на нов Закон за лова и опазването на дивеча. Там е на лице нарушаване на текстове от закона за лова, моралните ценности и ловната етика.

"В едни незаконно оградени територии се улавя дивеч, пуска се и се избива, което няма нищо общо с лова. Поставяне на GPS на камионите единствено ще усложни работата и дейността на малките превозвачи, чието единствено препитание е транспорт на дърва няколко месеца в годината. И сега дървесината се транспортира с електронни билети, издадени от апарати с фискална памет", мотивира се Кенов. Според него сега са създадени предпоставки Изпълнителната агенция по горите при желание да осъществи пълния контрол на транспортираната дървесина в страната. Натоварването на Агенцията за социално подпомагане в процеса само ще затрудни работата на служителите й без да има нужния социален ефект, както възнамеряват вложителите на текста. В същото време е повече от ясно, че българският народ е достатъчно беден и предоставянето на дървесина на местно население е глътка въздух за бюджета на всяко българско семейство. "Имаме нужда от реформа в горското стопанство. Приходите от държавните гори трябва да влизат в държавния бюджет или като инвестиция в българската гора. Ако тези пари реално влизат като инвестиция на първо място ще се създадат много нови горски насаждения и ще се открият нови работни места", мотивира се Кенов.

Добавени коментари

ЧАМКОРИЯ публикува:
20 Ноември 2014 | 18:53
МНОГО СТЕ ДАЛЕЧ ОТ НЕЩАТА .МНОГО ПРОСТО ВСИЧКАТА ДЪРВЕСИНА ДА СЕ ПРОДАВА ОТ ЦЕНТРАЛЕН СКЛАД.

Добавете Вашия коментар

TOP