Срамен старт на България по пътя към Евробаскет 2015

11 Август 2014 | 01:08

България започна с тежка загуба от Холандия похода към Евробаскет 2015. "Трикольорите" станаха за резил при дебюта на легендата Георги Младенов, отстъпвайки на скромния тим на "лалетата" с 53:62. Maчът се игра в зала "Арена Самоков", а феновете останаха крайно разочаровани от играта на нашите, но въпреки това не спряха да ги подкрепят. В този вид България едва ли има шанс за класиране на Евробаскет 2015, като всяка загуба с под 20 точки разлика може да бъде считана за успех.

Нашите тотално разочароваха в първите две част и на почивката губеха с цели 10 точки - 27:37. "Трикольорите" започнаха по-добре и поведоха с 8:6 след добри изяви на Павлин Иванов и Александър Везенков, но холандците се окопитиха и се възползваха от ръстовото си превъзходство. След редица добри отигравания на високите си играчи, "оранжевите" обърнаха резултата до 12:15. Божидар Аврамов върна тройка за 15:15 минута преди края, но гостите завършиха частта силно и бяха напред с 15:20 след 10 минути. Холандия затвърди надмощието си в подкошието и продължи да наказва честите грешки на българите в защита. "Лалетата" постепенно се откъснаха напред в резултата, повеждайки с 22:30 две минути преди почивката, а след това показаха и добър мерник от средна и далечна дистанция, за да дръпнат с 27:37 на почивката.

След доста страхлива игра на отбора ни през третата част и доста ниска резултатност разликата се увеличи до 15 точки. В началото на последния период обаче Божидар Аврамов вдигна съотборниците си с няколко силни нападения и разликата падна само до 2 точки при 3 минути и половина до края. След две поредни тройки на Арвин Слагтер обаче разликата бързо бе увеличена на 8 точки, а до края гостите успяха да запазят аванс, за да победят и да ликуват в зала "Арена Самоков".

Холандците спечелиха категорично борбата под коша с 47-32, а стрелбите от тройката на отбора ни бяха прекалено много – 32, от които 10 успешни. Доста по-малко бяха стрелбите на тима ни за две точки – 25, от които 8 вкарани. Холандия овладя 14 борби в нападение, което допълнително ограничи бързата атака на българите.

За България със 17 точки се отчете Божидар Аврамов, а с 9 завърши Александър Везенков. За Холандия Арвин Слахтър записа 18 точки.

Следващият мач на нашите е гостуване на Черна гора в сряда (13 август).

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 53:62 (15:20, 12:17, 6:11, 20:14)

БЪЛГАРИЯ: Станимир Маринов 5, Павлин Иванов 3, Христо Николов, Александър Везенков 9, Николай Върбанов 5 (Христо Захариев 3, Божидар Аврамов 17, Александър Янев 3, Асен Великов, Чавдар Костов 8, Станислав Ваклинов, Димитър Димитров)

ХОЛАНДИЯ: Арвин Слагтер 18, Мохамед Кхерази 6, Леон Уилямс, Томас Конис 4, Ралф де Пагтер 6 (Уорти де Йонг 8, Декстър Хоуп, Шейн Хамминк, Кевин Блеекер, Роланд Шафтенаар 7)