Спас Панчев: Овощарството и зеленчукопроизводството могат да предложат много работни места, ако се развият
Спас Панчев, председател на ЗС „Александър Стамболийски“, в интервю за Радио „Фокус“
Водещ: Какви са очакванията ви от следващото правителство във връзка с нуждите на земеделието?
Спас Панчев: Земеделието е един много важен сектор за България, за българските производители, за съжаление той не се намира в тази височина на работата на правителството, в която има нужда да бъде. Защото това е секторът, който би могъл да даде и най-много работни места и да даде възможност за развитие на малкия и средния бизнес. За съжаление има и най-много проблеми. И макар, че е краят на годината и е вярно, че 2014 г. беше нулева година в програмния период 2014-2020, поне това, което като информация имам е, че от ЕС отново са дошли няколкостотин въпроса към българската програма за следващия програмен период. Което показва, че вероятно и началото на 2015 г. няма да стартира Програмата за развитие на селските райони, което ще се отрази неблагоприятно за развитието на отрасъла в България.
Водещ: Подценява ли се, според вас, важността на сектор „Земеделие“ от управляващите?
Спас Панчев: Фактът, че първото, което направи служебното правителство, беше да смени ръководството на фонд „Земеделие“, което току-що беше започнало да работи и беше показало напредък в работата си с нови хора, против които нямам нищо, но честите смени, които се правят в ръководствата не водят до много добро, отново показват, че интересът не е развитието на сектора и решаването на проблемите, устройването на хората. Новите лица в ръководството на фонд „Земеделие“ да докажат, че са по-добри от тези, които бяха сменени и да изпълнят онези ангажименти, които са необходими да бъдат направени, за да може реално да влязат пари, да бъдат усвоени на 100%, за да очакваме едно бъдещо развитие на отраслите.
Водещ: Помним, че преди няколко месеца целият управителен съвет на Държавен фонд „Земеделие“ напусна. Смятате ли, че този проблемите, довели до оставката, са решени? Как може да продължи да се подобрява работа на държавния фонд?
Спас Панчев: На мен ми се искаше да не става тази смяна, защото за 2 месеца и половина на това ръководство на фонд „Земеделие“, то изпълни една огромна част от задачите, които не бяха изпълнени във фонда. Осигури реализация и изплащане на проекти, които бяха забавени с месеци, и беше навлязло в проблемите. На мен ми се искаше то да продължи поне до идването на редовно правителство да изпълнява тази си функция и роля. Чувам, че отново има проблеми, чувам, че отново може доста пари да бъдат загубени от еврофондовете, а за мен всеки загубен лев от българските земеделски производители трябва да трупаме върху гърба на управляващите и ръководствата на фонд „Земеделие“, най-вече защото от тях в огромна степен зависи пълното усвояване на средствата и инвестициите на тези пари в българското земеделие.
Водещ: Говорим за проблемите в сектора, как ги степенувате проблемите в земеделието? Кои са първите неща, които правителството трябва да направи, за да заработи секторът, и да не бъде и следващата година много проблемна, що се отнася до усвояването на европейски пари?
Спас Панчев: Казвал съм го в миналото, казвам го и сега – имаме отлично работещ сектор в земеделието, в производство на зърно и маслодайни култури. Прекрасно. За съжаление традиционни за България производства като овощарство, зеленчукопроизводство, животновъдство са избутани в ъгъла. За тях не стигат пари, и точно тези отрасли, които биха дали възможност за нови работни места , не получават достатъчно финансиране. Това ще бъде проблем и на новото правителство. Освен това, мисля, че трябва държавата да налее пари в животновъдството с доплащания, за да може от еврофондовете да останат пари за развитието на овощарството и зеленчукопроизводството. Тогава ще има нови производители, които ще заработят в този сектор, и тогава ние няма да ядем 10-12% българско производство зеленчуци и плодове, а на нашата софра ще има голямо количество български такива, защото те са с много добро качество, те са най-добре приети в българските консуматори, и по този начин наистина и ще удовлетворим изискванията на българските клиенти, на българина, а и ще дадем възможност да се развиват тези 2 сектора, които в огромна степен могат да повлияят на безработицата в България.
Водещ: Санкциите, които Русия наложи върху европейски хранителни продукти, са причината у нас да се внесат зеленчуци от други европейски държави, съответно на доста по-ниски цени, и те подбиват цените на българската продукция. Как трябва да се реши този проблем, според Вас?
Спас Панчев: Така е, истина е, че европейското законодателство не защитава по никакъв начин българските производители. Една малка сума в размер на 2 милиона и 700 хиляди лева бяха заделени за компенсация на българските земеделски производители за това, че те не успяха да продадат своята продукция, да изнесат своята продукция в Русия. Това може би от части компенсира 100-200 български производители, но пък повлия на пазара в България, защото много евтина продукция дойде в България през ЕС, и тя влияе на българското производство, защото подбива цените. И ако е само от ЕС, може би нямаше да е толкова страшно, но и все още проблемът на границата не е решен, и се допуска вносът безмитно на зеленчуци и плодове от държави извън ЕС, без достатъчен контрол на границата, на занижени цени, което също неминуемо влияе на българското производство и на българските производители.
Андреа ПУНЧЕВА