Сотир Цацаров: Трябва да работим по 3 "писти", за да има реформа

17 Юли 2015 | 07:58
0 коментара
Политика
Сотир Цацаров: Трябва да работим по 3 писти, за да има реформа

Пенсионна, здравна или съдебна реформа не са разменни монети - те не са на реформатори и нереформатори, на управляващи и опозиция. На всички са и заради всички. Точно затова ултиматумите вече не пораждат усещане за сила, а по-скоро за безпомощност, независимо дали са от парламентарната трибуна, или от улицата. Това заявява главният прокурор Сотир Цацаров в интервю за "24 часа".

Според него такова поведение измества съвсем съзнателно основния въпрос: и той не е да има или не реформа на съдебната власт, каквото внушение се прави.

"Няма български гражданин, който да не иска бърз процес и честни магистрати. Въпросът е как да се случи тази реформа. Мисля, че тук позициите ни се различават", уточнява Цацаров.

Първо, прагматични решения и нито капка политически популизъм. Второ, компетентни предложения под формата на законопроекти, а не текстове, писани "на коляно" или плод на някой грант отпреди 2-3 години.Трето, промени само в конституцията няма да доведат до нищо. Те са основата, но само с основи градеж не става.

"Аз съм привърженик на това да се работи едновременно, паралелно, по три "писти": промени в конституцията и в Закона за съдебната власт, промени в процесуалните закони и ново, изцяло ново антитерористично законодателство", заявява главният прокурор.

Сотир Цацаров категорично подкрепя модела на постоянно действащ Висш съдебен съвет с колегия на съдиите и колегия на прокурорите и следователите в него при пряк избор на професионалната квота на принципа един магистрат - един глас.

"Но това само по себе си няма да ускори наказателния процес нито ще даде реални гаранции на бизнеса за честен съд по търговските дела. Няма да удовлетвори пострадалите от престъпления, няма да даде работещи решения за наказване на нарушителите по пътищата. Затова по мое мнение е нужен "пакет" от законопроекти, по всяка от трите "писти", отбелязва главният прокурор и добавя: "Не е толкова трудно като експертна работа, а крайното решение принадлежи, разбира се, на народните представители. И още нещо – на четвърто, но не и на последно място: консенсус в професионалната общност и в парламентарно представените сили".

Цацаров със съжаление отбелязва, че от момента на най-широкия политически консенсус при приемането на стратегията досега бе изгубено страшно много време. Изгубена бе и много енергия, защото тя бе разходвана в лични и в междуинституционални войни. И пак не е късно за общо и разумно решение, а не за работа "на парче", смята той.

Според него трябва да се "бяга" от решения, които могат да предизвикат дори и малко съмнение за противоконституционност.

"Но това не значи да се "бяга" въобще от решения и действия за промени. И трябват яснота и откровеност от страна на авторите на сегашния проект. Очевидното им решение за поредна смяна в персоналния състав на ВСС не бива да се крие зад обтекаеми фрази за редуциране на мандата на този орган, както и зад въвеждане на модела на непостоянно действащ съвет чрез законопроекта на политическото ръководство на Министерството на правосъдието. Същото засяга и предложенията в този проект относно ръководителите на съдилища и прокуратури", категоричен е главният прокурор.

Сотир Цацаров отново отхвърля да има личен конфликт с министъра на правосъдието Христо Иванов.

"Личен конфликт може да има за лични неща. Нито аз, нито министърът делим нещо такова. Различията ни определено са в подхода, в начина, по който трябва да се осъществи реформата. И държа да подчертая, че те не са непреодолими", казва той.

"Важно е и още нещо - след като веднъж сме си казали, че ще си казваме всичко очи в очи, да спазваме тази уговорка. Мисля, че това беше посланието и от импровизирания ни съвместен брифинг вчера - изваждаме писалките, заравяме томахавките. Консенсусът е възможен", добавя Цацаров.

Попитан за срещата си с президента Росен Плевнелиев във вторник, той отговаря: "Срещата бе работна. Проведохме много ползотворен диалог за най-важните неща, които трябва да се случат в съдебната власт. Президентът има много ясна визия за необходимостта от консенсус".

На въпрос как трябва да изглеждат двете камари, Цацаров заявява: Камарите, или колегиите, трябва да бъдат формирани така, че да осигурят независимостта на всяка от гилдиите. Най-сигурно това се постига, като в нито една от тях не доминира политическата квота. Очевидно е, че при сегашната обща численост на ВСС това е трудно осъществимо (11, избрани от магистратите, и 11 - от парламента), но не е и невъзможно. "Разделянето" на съвета е нужно не само за да не влияят прокурори при кадровите решения относно съдии, но и обратното. В мотивите към проекта за изменение на Конституцията има силен акцент на независимостта на съда и това е безспорно. За авторите им обаче в това отношение прокуратурата е останала някъде "настрани". /БГНЕС

Добавете Вашия коментар

TOP