СНЦ "МИГ - РАЗЛОГ" участва в национална среща по подхода лидер в гр.Панагюрище
Екипът на СНЦ „МИГ - Разлог“ взе участие в Национална среща "Подходът ЛИДЕР - прилагане, възможности и предизвикателства" на 11-13.03.2015г. в гр. Панагюрище, по покана на домакините от СНЦ „МИГ - Панагюрище, Стрелча, Лесичово“.
Срещата събра на едно място представители на Местните инициативни групи, на Управляващия орган на Програмата за развитие на селските райони - Дирекция „Развитие на селските райони“ в Министерство на земеделието и храните, експерти от Държавен фонд „Земеделие“ – Централно управление и представители на Националната селска мрежа.
Домакините - организатори на събитието представиха изпълнението на Стратегията за местно развитие, прилагана на териториите на общините Панагюрище, Стрелча и Лесичово. Направиха равносметка на реализираните до момента дейности, входирани и изпълнени проекти към МИГ.
Експерите от МЗХ информираха подробно присъстващите за постигнатия напредък по прилагане на стратегиите за местно развитие на финансираните 35 МИГ в България и представиха обощение на резултатите от изпълнението на мерките от ос 4 ЛИДЕР на ПРСР 2007 – 2013 г. към 12.03.2015 г.
Обсъдени бяха множеството предизвикателства и възможните решения за изпълнението на мерките от ос 4 до крайния срок за изпълнение - 30.09.2015г.
Вторият ден от Националната среща бе посветен на предстоящото през новия програмен период 2014-2020 г.
Представителите на Управляващия орган от МЗХ разясниха подхода „Водено от общностите местно развитие”, който в новия програмен период заменя досегашния подход ЛИДЕР, и най-вече детайлна информация за предстоящия прием на заявления за подготвителни дейности. Участниците бяха информирани, че под-мярката 19.1. ще се финансират дейности, свързани със създаване на местни партньорства, обучения и популяризиране на подхода ВОМР, както и подготовка на Стратегии за Водено от общностите местно развитие, с които Местните инициативни групи ще кандидатстват за финансиране в новия програмен период 2014-2020 г.
ВОМР се извършва чрез интегрирани и многосекторни стратегии за местно развитие, основани на характеристиките на района и разработени въз основа на местните потребности, потенциал и включващи иновативни характеристики.
Съгласно приоритетна област 6 (б) от Регламент 1305 основната цел на ВОМР е стимулиране на местното развитие в селските райони, а приоритетите на ВОМР за програмен период 2014-2020 г. са:
-Насърчаване на социалното приобщаване, намаляване на бедността и икономическо развитие, интегриран подход към околната среда, използване на потенциала на културното и историческото наследство и насърчаване на иновациите.
-Насърчаване сдружаването на общините в процеса на формиране на Местни групи за действие без да се ограничава възможността за финансиране и на групи, действащи на територията само на една община.
Очакваните резултати от прилагането на мярка “Водено от общностите местно развитие” през периода 2014-2020 година, са свързани и с разширяване на обхвата: одобрени стратегии на 60 местни инициативни групи и население, обхванато от ВОМР - 870 000 души в селските райони.