Сметната палата дава на прокуратурата ИТН и "Да, Българя"
Сметната палата дава на прокуратурата партиите "Да, България" и "Има такъв народ", става ясно от публикуван одитен доклад на институцията от проверка на финансовата дейност и имуществото на партиите през 2021 година. Проверени са 38 партии, пише Mediapool.
Случаите с двете формации, които са предадени на държавното обвинение, са на различни основания.
За ИТН основанието е чл. 58, ал. 1 от Закона за Сметната палата, който казва, че "при наличие на данни за престъпление Сметната палата изпраща одитния доклад и материалите към него на прокуратурата". Частите от одита, в които е описано нарушението на партията на Слави Трифонов, са заличени от публичната версия на доклада, така че не може да се установи какви са засечените от одиторите нередности. По информация на Mediapool става дума за средства, които не са разходвани по предназначение.
По-различен е случаят с "Да, България". Партията на Христо Иванов е пратена на Софийска градска прокуратура на основание чл. 36, ал. 2 от Закона за политическите партии, тоест не заради данни за престъпление, а за несъответствия.
Законът предвижда, че при установени от Сметната палата нарушения от партиите при набирането или разходването на средства, при управлението на имуществото или при финансовата отчетност, институцията изпраща доклада в съответната му част, както и събраните доказателства на Софийската градска прокуратура в 7-дневен срок от приемането му. В случая санкцията е, че ако се стигне до системни нарушения, прокуратурата може да поиска от СГС разпускане на политическата партия.
За разлика от констатациите за ИТН, които по закон са заличени от публичния доклад, несъответствията на "Да, България" са обявени.
Едно от тях е, че сумата от 9 760 лв., платена като дарение на Фондация "Заедно в час", е преведена от личната сметка на председателя Христо Иванов, а парите са отчетени неправомерно като разход за дарение на партията.
Сметната палата е установила, че предоставеният годишен финансов отчет на "Да, България" съдържа "неправилни отчитания и несъответствия с приложимата рамка за отчитане на дейността на политическите партии, в т.ч. Закона за счетоводството, приложимите счетоводни стандарти и вътрешни актове на партията".
Резултатите от изпълнението на одитни процедури върху определените извадкови единици, констатираните несъответствия и дадените обяснения от ПП ДДБ не дават основание за изразяване на увереност по отношение действителния размер на събрания членски внос и неговото вярно и точно отчитане, пише Сметната палата.
Получени са 3 дарения от юридически лица след решението на Конституционния съд от 27 април 2021 г., което ги забранява, макар че впоследствие са върнати. Приходи от държавна субсидия в размер на 280 717 лв. не са отразени в перо "Други приходи" в Отчета за приходите и разходите (ОПР) за 2021 г.
Отчетените приходи от дарения в годишния финансов отчет за 2021 г. са с 23 261 лв. по-малко от декларираните от партията с декларацията по чл. 34 от Закона за политическите партии. Отразените приходи от членски внос в ГФО за 2021 г. не съответстват на отчетените по съответната приходна счетоводна сметка, като са с 280 717 лв. повече.
Друго нарушение е, че в публичния регистър на партията не са публикувани декларации за произход на средствата за 332 дарения, с което е нарушен законът.