След решението на ВАС за "Пирин": Разочарование и отчаяние тегне над Банско
„Огромно разочарование и отчаяние е надвиснало над Банско след решението на Върховния административен съд за „Пирин“.
Това заяви в ексклузивно интервю кметът на курортния град Георги Икономов.
Градоначалникът изрази надежда държавата да направи промени в Закона за защитените територии, така че веднъж завинаги да стане ясно ще може ли да се изграждат ски съоръжения в защитени паркове, или няма да може.
Икономов каза още, че Зелените саботират ски туризма у нас единствено заради лични интереси.
– Г-н Икономов, как ще коментирате решението на Върховния административен съд, с което се постанови отмяна на правителственото решение за национален парк „Пирин“?
– Първо трябва да уточним, че съдът не е забранил новите строежи, просто така е разтълкувал значението на чл. 21 от Закона за защитените територии. Аз неслучайно от повече от година настоявам да бъде променена законовата база. Защото отдавна вече не става въпрос за втората кабинка в Банско, нито за изменение на Плана за управление на парк „Пирин“. Нещата са много по-сериозни.Трябва да се вземе решение на национално ниво в каква посока вървим. След като един текст в един член в Закона за защитените територии буди толкова разнообразни тълкувания, защото преди време е тълкуван по-един начин, а сега съдът го тълкува по-друг, най-естественото е да се вземе някаква позиция дали искаме да развиваме зимния туризъм, или не искаме. В тази посока трябва да бъде променена нормативната база – да се каже ясно и категорично в този Закон за защитените територии дали се разрешава строителството на спортни и туристически съоръжения, или пък не се разрешава. Но да е ясно, защото това вече е израз на политика и виждане накъде вървим. А не да се лутаме години наред, та какво ли не правихме – стачки, събирахме се всички кметове на област Благоевград, за да се обявим в подкрепа на строежа на спортни съоръжения, а накрая се оказа, че в едно тълкуване нищо не може да се справи. Чак сега ли се установи това?
– Смятате, че една проста промяна в закона ще реши целия проблем?
– Разбира се. Същото е и за екологичната оценка. И тя е спорна, след като министърът казва, че не трябва да има такава. А около този министър има юристи и експерти. От съда обаче считат друго. Е, след като има две различни мнения, това означава, че пак не е записано ясно в закона. Толкова ли е трудно цялата нормативна уредба, касаеща изграждането на ски съоръжения в защитени територии, да бъде променена в едната или в другата посока, но просто да е ясно и категорично – може да се строи, не може да се строи, трябва екологична оценка, не трябва екологична оценка.
– Казвате, че има просто решение, но в момента като че ли в Банско разочарованието е голямо?
– Разбира се, че има разочарование. Честно казано не беше съвсем неочаквано това решение. Линията се зададе още с решението на тричленния състав на ВАС, което беше негативно за Банско. Тук сме умували много как може това решение да се промени коренно. Естествено, не се случи – петчленният състав го потвърди.
– Какво означава това решение за Банско?
– Първо означава хилядите автомобили в планината да продължат да си влизат и даже да се увеличават. Защото еколозите, ако бяха еколози и наистина защитаваха природата, а те не го правят, щяха първо затова да помислят. Щяха да сложат на масата уравнението – от една страна кабинката, изсичат се толкова дървета, което обаче може да се компенсира, след това кабинката е тиха, безвредна и не замърсява, а от друга страна ние не можем да спрем хората, които искат да влизат в планината, тоест алтернативата е път, задръстване от хилядите автомобили, стократно по-голямо замърсяване и т.н. Това са резултатите за Банско от решението на ВАС – замърсяване на природната многократно повече, отколкото екологичен аспект.
Вторият аспект е икономическият. Сто процента ще има застой, защото това решение освен технологическо е и чисто психологическо. Оттук насетне няма да има нормален човек, който да инвестира в ски инфраструктура в България. Не говоря само за Банско, вземете предвид какво се случва в Миджур, във Витоша. Тоест целият процес по изграждане на ски съоръжения е блокиран от нормативната база, която в момента имаме. Докато тя не се промени, няма какво да се случи.
В Банско ще има застой, не бихме могли да привличаме нови туристи, нито по-качествени. Защото няма какво да им предоставим. В крайна сметка след 20 години ние ще имаме едни остарели съоръжения. За разлика от нас, другите страни, които се занимават със ски спортове, ще си ги подменят, ще правят нови писти и нови лифтове. После няма защо да се чудим че сме бедни и няма на кого да се сърдим.
– Защо смятате, че т.нар. еколози саботират ски туризма у нас?
– Заради лични интереси. Категоричен съм. И то нездрави интереси. Говори се по телевизията, че чужденците не идват заради леглата и ресторантите, защото те си ги имат, а идват заради природата, която ние трябва да запазим. Първо – в случая не говорим въобще за легла и ресторанти, а за ски инфраструктура. Нещо съвсем различно. Това е, което отмени съдът. Второ – нека тези господа си направят справка защо чужденците идват в България. Тази справка е много лесна. Ние ще я направим. Колко чужденци е имало преди 20 години, преди да се изгради ски зоната в Банско, и колко чужденци идват сега. И тогава да видим защо идват. Никой в Банско не е за унищожаване на природата, ние сме за баланс, защото живеем тук. Пазим си природата, защото това е най-важно за нас. Но и да не я използваме – това за мен е престъпление. Престъпление е да не си използваме природните дадености.
Ние нямаме плодородните земи на Добруджа и Тракия. Ние нямаме море, не сме на някакъв пътен възел, където може да се направи удобна производствена или индустриална зона. Ние сме в планината и няма от какво друго да си изкарваме препитанието освен от туризъм. И това сега ни се взима.
– Какво може да предприемете вие в Банско, за да разрешите този проблем?
– Ние на практика няма какво да предприемем. Ние не сме страна по делото. Страна по делото са Министерството на екологията и Зелените. Община Банско отдавна не е страна, тъй че отдавна няма какво да предприемем освен с години наред да заявяваме нашата позиция и да се опитваме да убедим обществото и всички, че това е нужно и полезно както за икономиката, за спорта, за здравето и възпитанието на младежите, така дори и за екологията. Защото беден човек еколог няма.
Оставаме всичко в ръцете на държавата.
В социалните мрежи вече излизат постове за хора, които са прочели новината, докато са били в кабинката, на опашката или на пистата. Те си казват, че от догодина вече ще си запазват в Алпите. Това направихме – прецакваме си родния бизнес и не само че не привличаме чужденци, но тласкаме българите в други държави да си дават парите. Ето това е срамота./ПИК