СЛЕД ПРОТЕСТИТЕ: Правителството подаде оставка!

11 Декември 2025 | 14:19
2 коментара
Политика
България
СЛЕД ПРОТЕСТИТЕ: Правителството подаде оставка!

Това беше протест за ценности, това не е социален протест или срещу политически опонент, заяви Росен Желязков

Кабинетът на Росен Желязков подаде оставка след протестите в цялата страна! Това обяви премиерът на извънреден брифинг в Народното събрание.

„Ние обещахме макроикономическа стабилност и я постигнахме. Ще изпълним бюджетната рамка за 2025 г. Предложихме бюджет за 2026 г., който е много социален. Това беше протест за ценности, това не е социален протест или срещу политически опонент. Това е протест за поведение и отношение“, заяви Желязков.

Ако пърламентът не приеме бюджете до края на годината 

За днес бе насрочен вот на недоверие внесен от ПП-ДБ за провал в икономиката и хаос в проекта за Бюджет 2026.

 

Иначе още преди старта на дебатите ПП–ДБ хвърлиха ръкавицата и призоваха всички политически сили – дори част от управляващите – да подкрепят вота. Но отсреща стената е висока: преди еврозоната, казаха управляващите, оставка няма да има.

Според Ивайло Мирчев протестите от вчера са последно предупреждение към кабинета. „Трябва да подадат оставка още днес. Ако Пеевски и Борисов не искат, нека Желязков поне покаже достойнство“, отсече той.

 

Николай Денков също втвърди тона – според него ИТН са „излъгали избирателите си“, а в БСП Кирил Добрев трябвало да постъпи „като баща си“ и да спре подкрепата.

Добрев не остана длъжен. „Днес политически шарлатани ме карат да свалим правителство, в което до вчера искаха министерски кресла. Няма да стане!“, отговори той остро.

От ПП Асен Василев определи протестите като „натиснат бутон“ и настоя властта да чуе улицата. Междувременно Костадин Костадинов от „Възраждане“ сравни управляващите с групировката „Наглите“, обвинявайки ги, че „режат“ народа „парче по парче“.

В играта се включи и Радостин Василев от МЕЧ, според когото протестите са „непреодолима сила“, която дори „най-дебелокожият политик“ няма как да игнорира.

Само преди два месеца кабинетът оцеля при вот на недоверие с подкрепата на 133 депутати.

Добавени коментари

Белица публикува:
11 Декември 2025 | 17:16
Точно пък вас ще ви оправим, както и да застанете - така че избирайте!
разлог публикува:
11 Декември 2025 | 16:26
ами сега ние в каква поза сме отдолу или на коленца

Добавете Вашия коментар

TOP