СЛЕД 13 ГОДИНИ ПАУЗА! В ритуалната зала на петричкото село Беласица бе сключен първият граждански брак
В ритуалната зала в петричкото село Беласица бе сключен първият граждански брак след 13-годишна пауза. Младоженец сам ремонтира ритуалната зала в с. Беласица, зада каже „да” на любимата си, съобщи репортер на Pirinsko.com.
До момента младите хора от село Беласица се бракосъчетаваха на други места, тъй като залата не функционираше, защото се нуждаеше от ремонт. Любопитното е, че кметът на селото Велик Филчев и младоженецът Петър Ангелов направили ремонта със собствени средства и с доброволен труд. Те избрали този начин, защото община Петрич отказала да даде пари и материали за ремонта.
Велик Филчев депозирал докладна до кмета на общината Димитър Бръчков, в която подробно описал нуждата от ремонт на залата, но нямало реакция.
„Всичко вътре се нуждаеше от ремонт, искахме да възродим традицията в селото да се сключват гражданските бракове, но за съжаление не ни дадоха нито лев, без да мотивират отказа. Не ми върнаха никакъв отговор, което си е мълчалив отказ. Обидно е, пренебрегват цялото село, което наброява 1060 жители. Затова запретнахме ръкави и сами се заехме аз и Петър Ангелов, на когото му предстоеше подписване на граждански брак и искаше това да стане точно тук, в ритуалната зала на кметството в Беласица. Купихме необходимите материали със собствени средства и с доброволен труд за няколко дни направихме ремонта. Като доброволци се включиха и шаферите и приятелите на младоженеца, както и бивши работници към кметството. Веднага след като приключихме ремонта, в залата сключиха брак Петър Ангелов от Беласица и неговата избраница в живота Александрия Георгиева от Първомай. Ритуала го водех аз, стана много хубава сватба. Това бе първото бракосъчетание в тази ритуална зала от 13 години насам”, каза кметът на селото Велик Филчев.
От общината единственото, което дали, е българското знаме.
Село Беласица има интересна история, малцина знаят, особено по-младите, че старото му име до 1960 г. е Елешница, след това го преименуват. Над селото се намират едни от най-големите в страната кестенови гори (ядливи кестени). От август 2013 година тук функционира любителска метеорологична станция на 381 м н.в.Струма