Скрити лобисти! Амбициите за овладяване на съдебната власт стават все по-големи
Политическата криза остави съдебната система да се оправя сама с проблемите си. Липсата на устойчиво мнозинство на практика остави далеч отвъд мандатите им функциите си да изпълняват и членовете на Висшия съдебен съвет, и съдебните инспектори. Кога ще има избор на нови титуляри не е ясно.
Чака се първо решението на Конституционния съд, който трябва да се произнесе по последните поправки в основния закон. Докато трае това безвремие, а политиците трескаво се готвят за изборите 2 в 1, то амбициите за овладяване на съдебната власт от скрити лобисти стават все по-големи.
Убийството на съдебния брокер и имотен измамник Мартин Божанов, известен повече с прякора си „Нотариуса“, несъмнено предизвика шок, от който обаче започнаха да се възползват както политици от „Продължаваме промяната – Демократична България“ през едноименната парламентарна анкетна комисия, така и близките им адвокатски кръгове и политически ангажирана група магистрати от Съюза на съдиите в България.
Така през февруари и Съдийската колегия на ВСС направи специална комисия, която да разследва какво е било влиянието на „Нотариуса“ и групата му върху конкретни съдии. Това, че заседанията на въпросната комисия са закрити, донякъде спира комисията да се ползва за трибуна за пропаганда, но не съвсем. От самото начало претенции да участват в нея имаха активисти от ССБ, което не бе прието. Но именно по писма на Съюза на съдиите в България става ясно, че мандатът на анкетната комисия е удължен чак до края на септември т. г. И това далеч не е всичко.
Оказва се, че тази сряда пред въпросната комисия отново ще се изявява плевенската съдийка Владислава Цариградска, която преди четири години влиза в пряк сблъсък с групата около „Нотариуса“. Това ще е четвърто изслушване на Цариградска от Съдийската колегия на този Висш съдебен съвет по казуса „Нотариуса“. Какво го налага, не е много ясно.
Но самата Цариградска даде да се разбере, че има амбиции за кариера – било като заместник главен прокурор, било като омбудсман, а впечатление направи и демонстрираната от съдийката прекомерна близост в парламента с депутата от „ПП“ Бойко Рашков и партийния му лидер Кирил Петков.
Вероятно и заради последното претенциите на плевенската съдийка към държавното обвинение са известни и те по-скоро звучат като партийни лозунги. Това пък обяснява и системната работа на определена група от медии, които периодично я героизират и я представят като поредния активен борец за „съдебна реформа“. Всичко това сочи, че тече един скрит инженеринг - все пак доста важни постове в държавата са вакантни или с отдавна изтекли мандати. Уви, популизмът и политиката са на път да задушат правосъдието у нас или това, което е останало от него.
Защото, още по-проблемна обаче се оказва готовността на временната комисия към Съдийската колегия на ВСС да изслуша бизнесмена Веселин Денков и неговата защитничка – адвокат Ина Лулчева. През пролетта двамата, заедно с приятелката на ресторантьора, бяха изслушвани и в парламента, където обект на нападки станаха много действащи прокурори и съдии.
И тогава, но още повече сега, това е сериозен институционален проблем поради простата причина, че Денков всъщност е в процесуално качество на разследван, при това по куп дела, включително и по делото за убийството на финансовата брокерка Станка Марангозова.
Обвиняем, заедно с адвоката му, застават пред най-висшия кадрови орган на съдебната система, при това пред председателя на Върховния касационен съд! За да бъдат изслушвани на закрито заседание, докато делото е висящо?!
Дава ли си някой изобщо сметка за какво правосъдие може да говорим, ако на съдиите по делата на Денков им предстои да се явяват по линия на кариерно развитие пред същите тези съдебни кадровици?!
Работа ли е на съдия №1, на членовете на Съдийската колегия да изслушват хора с криминална репутация?
Публикации в медиите от последните месеци сочат, че срещу Веселин Денков, който също е известен с прякор в ъндърграунда – „Весо Брадата“, има три обвинения. Защото Денков, освен половинка на Бакалова и собственик на известни софийски ресторанти, има бизнес и със заложни къщи и лихварство. Или това е защото неговата защита е поета от Ина Лулчева, съдружник в кантората, близка до Цариградска, до Съюза на съдиите в България.
В България има вписани около 15 000 адвоката, ако всички поискат да бъдат изслушвани заедно с клиентите си от ВСС? Впрочем, от краткия протокол от последното заседание на въпросната комисия на Съдийска колегия става ясно, че кадровиците са били залети от всевъзможни искания за проверки на съдии и прокурори, включително от небезизвестен осъден за тежки престъпления бандит, известен с прякора си на земноводно животно.
Членовете на Съдийската колегия са отхвърлили всичките тези искания с мотив, че временната комисия има конкретен фокус на своята работа. Но „кутията на популизма“ веднъж отворена, трудно ще бъде поставена под ключ. Защото в правото не може да се допуска изключение, опасно е за неговото върховенство.
Най-малкото членовете на ВСС не са нито разследващ орган, нито действащи магистрати извън „тримата големи“. Днес ще чуят Цариградска, след две седмици - Денков и Лулчева, но кой ще провери и другата версия, на близки и свързани с убития „Нотариус“, че и в двата случая той е бил търсен за услуги.
И докато Съдийската колегия, начело с председателя на ВКС Галина Захарова, дава основания да се смята, че с действията си обслужва нечии политически интереси и свързаните с тях лобисти от адвокатурата, то в Румъния само за два месеца има 88 осъдени за корупция.,„
У нас, ако те уличат в корупция, но си близък с определен медиен олигарх, неговите партии, адвокати и съдии, то ще те изкарат жертва на „превзетите институции“, на „бухалките на мафията“ и т.н., а преди още да си застанал пред съда, може да получиш и индулгенция, при това от най-висшия кадрови орган в съдебната власт! източник: Епицентър.бг