СКАНДАЛНО! Продължава вандалската сеч на боровата гора в местността „Голак” край Разлог (СНИМКИ)
Масовото изсичане на гората край Разлог продължава с пълна сила!
Репортер на Pirinsko.com стана свидетел на поголовното изсичане на над 100 – годишни дървета, бял и черен бор в района на емблематичната за град Разлог, местност „Голак”.
"Борчетата" бяха отрязани безмилостно, като този път обаче за разлика от предишния вече бе превозена дървесината, само самотно стърчащите клони и пънове без маркировка и свежа смола по тях сами по себе си говореха за сечта. В горичката край кръста има отрязано дърво, което се е закачило в клоните на съседните дървета. Нависналото дърво е опасно за хората, които се разхождат край красивата природа.
По думите на местните хора в града изсичането на гората става от роми срещу солидно заплащане и със знанието на горските служители в района.
Екипът ни веднага сигнализира за поредното нарушение на шефът на Държавното горско стопанство в Разлог Здравко Чилев, както и на директорът на ЮЗДП в Благоевград Дамян Дамянов. И двамата обаче останаха силно учудени от сигнала, като се оправдаха, че не са чули нищо за незаконната сеч около местността „Голак”.
Горският цар на Пиринско бе категоричен, че незабвно ще разпореди проверка за случващото се, резултатите от нея се очаква да станат ясни този вторник.
„Благодаря, че ме информирате своевременно за нарушението, до сега не съм чул за нередност там, но мога да кажа, че стане ли въпрос за горите край Разлог нищо не ме учудва. Там едва ли има място, където не се сече”, лаконично зави Дамян Дамянов.
След като направи справка, шефът на ТП "ДГС" - Разлог Здравко Чилев пък официално заяви, че действетелност незаконна сеч на гора край „Голак” съществува и районът е сред най – проблематичните.
„Общо 47 броя са издадените актове на установени нарушители за поголовната сеч там за цялата 2015 година и първото тримесечие на 2016 година. Задържани са 5 бр. Каруци, 26 куб. дърва за огрев, и 2 куб. и половина средна строителна дървесина”, конкретизира Здравко Чилев.
Той също така потвърди, че системните нарушители по изсичането на гората са предимно от ромски произход.
„В кюпа на бракониерите са баща и син криминално проявени лица, Христо Гачев, Асен Сотиров, Димитър Димитров, Боян Илиев и др”, заключи Здравко Чилев и допълни, че единствения начин да се спре контрабндната сеч е като нарушителите се подведат под съдебна отговорнст, но това е работа на прокуратурата.
Местността „Голак” в Разлог пък е най – голямата гордост за разложани. Тя бе открита официално през април м.г. Близо 300 стъпала на открито водят до нея, в сърцето на панорамната алея се намира и 12-метрова кула, от която се разкрива уникална гледка към Разложката котловина. Местните се гордеят, че именно тук човек може да държи в длан Рила, Пирин и Родопи.
„Изсечената гора в местността обаче не е на общински терен, а на горски”, категорични са пък от общинската администрация в Разлог.
Припомняме, че само преди седмица репортер на Pirinsko.com отново се натъкна на вандалска сеч в местността „Погребите” над Разлог., където 50-годишна борова гора се унищожава поголовно и ежедневно пред погледите на горски служители в района.
Сигналът за вандалщината бе подаден на към 11 часа на 13.04.2016 г., от жена, която се разхождала в планината, като подчертала, че нарушителите са местни секачи от село Бачево покровителствени от директорът на ТП "ДГС" - Разлог Здравко Чилев и неговите подчинени Николай Нусторов, началник участък и горският стражар Георги Алуминов.
Любопитното в случая бе, че въпреки желанието на журналистите да се срещнат със служителите на ДГС-Разлог отговорни за терена, в който е извършено престъплението, до 14:00 часа на същия ден обаче те не се появиха, което означава, че вероятно директорът Чилев умишлено прикри своите авери, за да не попаднат пред обектива на камерите.
Защо при наличие на нарушение и констатирана незаконна сеч служителите на ТП "ДГС" - Разлог Николай Нусторов, който е началник участък и горският стражар Георги Алуминов отговарящ за района не дойдоха на терен пред проверяващите, остана загадка?
Директорът Здравко Чилев се опита да заблуди проверяващите, като коментира, че сечта е целенасочена към негови служители, като лично отмъщение, защото преди няколко месеца бил уволненил горски стражар, но фактите обаче опровергават неговото лично мнение.
На място се констатира сеч на над 200 отрязани борови насаждения, от които 54 наредени на рампа и приготвени за извозване. Фрапиращото в случая бе, че нарязаният материял е с точен размер 4,10 см и 5,10 см., което означава, че става въпрос за най-вероятно предварителна поръчка по размер.
Скандалното в случая бе, че поне по три горски пътя до мястото на нарушението неможе да се стигне с лек автомобил поради голями изкопи направени от ДГС-Разлог. Което означава, че може би са направени умишлени изкопи с цел да се предотврати посещение на населението в криминализираната местност.
Директорът на РДГ - Благоевград Иван Гергов коментира случая с поголовната сеч така : "Безспорно става въпрос за контрабанда. По всичко личи, че дървесината е съвсем прясно отсечена. На горският стражар отговарящ за обекта Георги Алуминов ще бъде съставен констативен протокол за нарушение и съответно ще бъде глобен. Размера на глобата варира в порядъка от 300 до 5 000 лв. в зависимост от това дали нарушението е първо, второ и т.н. В Разлог до сега има издадени над 50 акта срещу установени нарушители, дори има случаи на нарушители с над 30 акта. Тази порочна практика за изсичането на горите трябва да бъде спряна, затова благодаря на медията ви, че подадохте сигнал до нас. По този начин помогнахте нарушението да бъде констатирано", лаконичен бе инж. Гергов, като добави, че случаят ще бъде предаден и на прокуратурата, а средствата от продажбата на конфискуваната дървесина ще отидат в държавния бюджет.