СКАНДАЛНО! Обследването ще провали ли санирането в Благоевград?
Според източник на Pirinsko.com санирането е пред провал заради обследването на сградите. Кой подведе благоевградчани да си заплатят техническите паспорти от собствени средства?
Кметът Илко Стоянов и домоуправителите участвали ли са в далавера?
ОЧАКВАЙТЕ СКАНДАЛНИ РАЗКРИТИЯ!
Как една статия подведе собствениците на имоти в Благоевград!
Кметът Илко Стоянов: Благоевград има гарантирани 50 млн. лева по програмата за саниране, бъдете активни и не пропускайте възможността
На 19.01.2023 година кметът на Благоевград Илко Стоянов проведе поредна среща с представители на Сдружения на етажна собственост и заинтересовани граждани във връзка с програмата за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост.
Той поясни, че конкретните правила вече са разписани от държавата.
„Нашата община има гарантирани 50 млн. лева. Това означава, че шансовете на всички домакинства са наистина сериозни, независимо дали става въпрос за големи сгради или по-малки такива. Затова моят призив към хората е да бъдат активни и да не пропускат възможността“, заяви кметът Стоянов.
Той поясни, че крайният срок за подаване на документи в Община Благоевград от Сдруженията е 10 май. Стоянов подчерта, че общинска администрация има ангажимента да обработи цялата документация и да я подаде по надлежния ред в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България – 2020.
„Техническият и енергийният паспорт са задължителни, съгласно утвърдените правила. Добрата новина е, че когато кандидатите бъдат одобрени средствата, заплатени на фирмите за тази дейност, ще бъдат възстановени директно на Сдруженията на етажната собственост“, заяви кметът.
Той подчерта, че хората следва да имат предвид, че дори да не се класират по време на първия етап, извършеното техническо и енергийно обследване ще бъде от полза и при втория етап на програмата, който предвижда 80% безвъзмездно финансиране.
„За мен е от огромна важност да постигнем високи и качествени резултати от предстоящото саниране. Затова жители и Община ще работим заедно през цялото време. Вие ще имате възможността да участвате и при избора на фирма изпълнител, и да контролирате самия процес на изпълнение на СМР“, заяви още Стоянов.
Основните технически документи необходими за покриването на критериите за оценка на инвестиционните предложения са:
- обследване за енергийна ефективност и валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация с предписан пакет от енергоспестяващи мерки за постигане на най-малко клас на енергопотребление „В“ и постигане на минимум 30% спестяване на първична енергия, изготвени по реда на актуалната към момента на кандидатстване наредба по чл. 48 от ЗЕЕ;
- обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с удовлетворяване на изискванията по чл. 169, ал. 1 и ал. 3 от ЗУТ и Технически Паспорт в съответствие с изискванията, определени в глава трета на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите.
-
ВАЖНО! Поради големия брой запитвания за изготвяне на технически паспорти на отделни входове или други части от строежите, бихме искали да изясним следното:
Хората се объркват от това, че в насоките за кандидатстване за саниране е казано, че могат да се санират отделни блок секции и входове от сградата, а в чл.3 от Наредба №5 се казва, че техническият паспорт се съставя за целия строеж. Между двата документа обаче, няма противоречие, тъй като те се отнасят за две различни неща - саниране и технически паспорт, необходим при кандидатстването за саниране. Нещо повече, в самите насоки за кандидатстване е казано: „допустими за енергийно обновяване по настоящата процедура са сгради, за които съгласно представеното техническо обследване на сградната конструкция, извършено в съответствие с глава трета от Наредба №5 от 28 декември 2006 г. за техническите паспорти на строежите.“ Тоест, изискването на чл.3 от Наредба №5 техническият паспорт да се съставя за целия строеж е условие за допустимост в насоките за кандидатстване.
Следователно, въпреки че отделни входове и блок секции могат да кандидатстват за саниране самостоятелно, за да направят това от тях ще се изисква да представят технически паспорт за целия строеж.
Твърдението на някои общински администрации, че технически паспорти могат да се съставят за отделни части от строежите е невярно и може да доведе до отхвърляне на инвестиционното предложение, когато то достигне до следващ по-компетентен орган, какъвто например е структурата за наблюдение и докладване – СНД.