Скандален случай с наркотрафик в Югозапада: сигнал, проследяване по камери и липса на арести

Разследване: Има ли прикритие или пропуск при сигнал за наркотрафик по АМ „Струма“?
Случай от края на 2025 г. повдига въпросите относно действията на бившото ръководство на ОДМВР Благоевград. Според източник на Pirinsko.com е получен конкретен сигнал за транспортиране на наркотични вещества, но не е последвала видима реакция.
На 21 декември 2025 г. около 19:00 часа е постъпил оперативен сигнал за четири криминално проявени лица, които се придвижват с джип марка Мерцедес с кюстендилска регистрация и превозват два сака със сух канабис. Сигналът е съдържал видеоматериал за наркосделка и описание на лицата и конкретна посока на движение от Кюстендил към Благоевград.
Освен външно наблюдение движението на автомобила е било проследено и чрез системите за видеонаблюдение по автомагистрала „Струма“. Посочват се няколко ключови точки, през които се твърди, че е преминал автомобила: Бобошево, тунел Кочериново, тунел Железница и входа на Кресненското дефиле.
След това, по наличните данни, автомобилът е бил засечен в районите на Кресна, Струмяни и Сандански, като се движил в посока към село Тополница в района на Петрич.
Въпреки това тази последователност и следствие, няма публична информация да предприемат действия по спиране на превозното средство, проверка или задържане на лицата.
Това поставя ключов въпрос: защо при наличието на подобна информация не е реализирана операция? Сред възможните обяснения са оперативен пропуск, подценяване на сигнала, липса на координация или други непублични фактори.
Неофициално се коментира възможна връзка с по-широки разследвания за производство и трафик на канабис в Югозападна България, но към момента няма официални данни, които да докажат подобно твърдение. Случаят повдига по-широк проблем - ефективността на реакциите при сигнали за тежки престъпления и необходимостта от по-голяма прозрачност в работата на държавата.
Под сурдинка се коментира, че бандата е била сред основните превозвачи на откритата наркофабрика в мината край Кюстендил.
"Подземен град" - така от МВР описват разбитата преди дни наркооранжерия близо до кюстендилското село Гърляно. За отглеждане на марихуана там са използвани над 20 помещения, част от някогашна оловно-цинкова мина.
За разбиването на нарколабораторията бе съобщено преди дни. Данните на МВР сочат, че там са открити над 67 кг марихуана, повече от 600 патрони и близо 600 000 евро в брой.
В сряда обаче от полицията заявиха, че мащабите на производството са били много по-големи. Фабриката е добре оборудвана.
По случая бяха арестувани трима души - Юри Фимев, Антони Будинов и Денис Василев, а четвърти - тарторът на групата Васко Тодоров, се издирва. Под домашен арест заради влошено здраве е Денис Василев. От прокуратурата съобщиха, че са им повдигнати обвинения за наркоразпространение, пране на пари и държане на незаконно оръжие.
За трафик
Откритите количества наркотици са били предназначени по-скоро за трафик, коментира зам.-шефът на ГДБОБ Емил Борисов. От думите му се разбра, че предстои да бъде установен собственикът на мината. Той не е сред обвиняемите, но разследващите отказват да съобщят името му, защото това щяло автоматично да го превърне във виновен.
Мината се намира край село Гърляно, разположено в полите на планината Осогово на няколко километра от границата със Северна Македония. Днес в него са останали да живеят около стотина души.
Още по темата:
През 70-те и 80-те години на XX век обаче това не е така. Там се разработва находище за добив на олово, цинк и сребро. В съседното село Гюешево има изградена дори флотационна фабрика, за чието възстановяване преди година имаше инвестиционно намерение, но беше отхвърлено. Във върховите периоди на натоварване в мината в Гърляно са работили около 300 - 380 души
След промените през 1989 г. работата в мината край Гърляно постепенно замира и в края на 90-те години предприятието МОК "Осогово" е обявено в несъстоятелност, разпродадено и ликвидирано.
Още по темата:
В охраната на най-богатия кюстендилец МВР откри 600 000 евро и над 600 боеприпаси
Подземен град
В сряда главният секретар на МВР Георги Кандев публикува видео, в което е заснет тунелът, по който се стига на превърнатата в наркооранжерия бивша мина, както и част от ползваните галерии. От ГДБОП пък съобщиха, че ще искат съдействие и от други институции "с оглед създаването на безопасни условия за провеждане на разследването".
Това са Министерство на икономиката и агенция "Митници". Ще се търси и съдействие от специалисти по минно дело, защото "теренът" за събиране на доказателства е много труден.
"Оранжериите са безпрецедентни по мащабите си. Не можем още да ви дадем информация за това колко общо са растенията, защото следствените действия тепърва започват. Към момента, а и в следващите дни се провежда по-скоро мероприятия по обезопасяване и създаване на безопасна среда, в която разследващите да могат да извършат действия", заяви зам.-шефът на ГДБОП Борисов.
Към момента полицията няма данни за заподозрения, който е обявен за издирване. Част от другите трима са познати на ГДБОП - в миналото са арестувани и осъждани за наркотрафик.
МВР не знае, ДАНС не знае. Прокуратурата не знае...
Никой не знае на кого е мината с ферма за марихуана в кюстендилско. Ние обаче открихме нещо важно и имаме обосновано предположение. Над мината има рибарник. За прикритие. Фирмата, която го държи е "Интерфиш" ЕООД. "Интерфиш" е имала договори за аренда с Росица Кирова - бивша зам. председател на парламента от ГЕРБ, бивша съдружничка на наркобоса Исмет Османи и сестра на Константин Върбанов, който е наместник на #Таки за Северозапада. Кирова е и настоящ депутат от #ГЕРБ. Брат ѝ води дело шамар срещу #BIRDBG за разкритията ни, че е пътувал заедно с Таки до Сейшелите.















