Скандал с таксите в банките

07 Януари 2026 | 09:52
0 коментара
Бизнес
България
Скандал с таксите в банките

Някои банки в страната нарушават безнаказано закона за въвеждане на еврото. Потърпевши отново са хората. После защо не вярвали на институциите. Банките изискват от тях заплащане на такси при обмяна на левове в евро, заяви лидерът на "Непокорна България" Корнелия Нинова. "По закон тази операция е безплатна до юни месец. Най- странното е, че въпреки тази публично изнесена информация БНБ мълчи. Съгласно чл. 2 и чл. 3 от закона за БНБ, тя регулира и осъществява надзор на другите банки, като може да изисква документи и да прави проверки. Призовавам БНБ да пресече тези закононарушения, а хората да не плащат такса за обмяната", апелира Нинова.

"Банките в последните години правят между 2 и 3 млрд. лв. печалби. Управляващите от ГЕРБ, БСП , ДПС и ИТН се уплашиха и не им наложиха данък свръхпечалба, както направиха други европейски държави. Вихри се спекула с цените, а сега и някои банки драстично нарушават закона. И всичко на гърба на народа. Докога", пита бившата председателка на БСП. Междувременно от Асоциацията на банките в България посочиха, че обмяната се извършва без лимит в сумите, като клиентите се обслужват спрямо наличностите, с които клоновете разполагат. За суми над 30 000 лева е необходима предварителна заявка от 3 работни дни. Банките предоставят насоки на своите клиенти при обмяната на банкноти и монети единствено с цел улеснение и по-бързо обслужване. Например, при големи количества монети клиентите могат да бъдат насочвани към специализирани касови центрове, разполагащи с монетоброячни машини, за да се осигури максимално удобен и ефективен процес. Клиентите могат да се информират предварително чрез уебсайта на своята банка.

Добавете Вашия коментар

TOP