Скандал на конкурса за „За хляба наш“: Ученици от ПГ по МСС „Пейо К. Яворов“ Гоце Делчев върнаха наградата си
25 Април 2026 | 10:42
3 коментара
Общество
Благоевград

На 23 и 24 април 2026 г. в Благоевград се проведе XXVII издание на Националния ученически конкурс „За хляба наш“ – утвърдена инициатива, която по традиция събира ученици от цялата страна с цел да съхрани българските традиции, свързани с хляба, чрез творчески изяви, сценични представяния и научни разработки. Вместо да бъде празник на българския дух и култура обаче, тазгодишното издание беше белязано от сериозен скандал, след като ученици и преподаватели от ПГ по МСС „Пейо К. Яворов“ – Гоце Делчев демонстративно върнаха присъдената им награда и обвиниха журито в несправедливост, некомпетентност и предрешени резултати.
Като аргументи посочват:
Като замисъл, изпълнение и сценично поведение – перфектни;
„Трогнаха ме сълзите и възмущението на учениците и учителите ни. Винаги ме възмущава несправедливостта“, заявява директорът Ангел Живков.
Неговото възмущение го кара да се свърже с организаторите и да постави редица въпроси:
„Срам! Оправдания. Не е гледала. Не знае. Догодина ще вземат мерки.
И отговорите бяха като цялата организация – ала, бала“, коментира още Живков.
Според него конкурсът губи своя мащаб и авторитет: „Затова преди години над 10 000 участници от цяла България, а сега стопени до малко над 1 000.“
Като човек, който има опит в организацията и участията в състезания, конкурси и надпревари ще кажа – Националният ученически конкурс „За хляба наш“ се проваля.
Толкова ли в област Благоевград няма специалисти, които да знаят как се прави хляб, как се оценяват качествата му и как не трябва да се убива мотивацията на децата?
Хляб няма!
Физици, химици, биолози – дал Бог!
Хора за снимки – с лопата да ги ринеш!
Време е за промени.“
Pirinsko.com ви представя ексклузивно видео от представянето на учениците от ПГ по МСС „Пейо К. Яворов“ – Гоце Делчев – вижте сами дали това е изпълнение за трето място.
Те заявяват, че имат абсолютно основание с всичко, направено от тях, да направят заявка пред журито, че се чувстват огорчени, ощетени и излъгани.
Като аргументи посочват:
Като замисъл, изпълнение и сценично поведение – перфектни;
Като послание и наричания – идеални;
Като облекла, излъчване и декори – несравними.
„Трогнаха ме сълзите и възмущението на учениците и учителите ни. Винаги ме възмущава несправедливостта“, заявява директорът Ангел Живков.
Неговото възмущение го кара да се свърже с организаторите и да постави редица въпроси:
кой е председател на журито;
по какви критерии оценяват участниците;
защо оценяват детски градини и средношколци заедно;
как оценяват възрастовите възможности на участниците;
защо толерират благоевградските училища и школи пред останалите;
допустимо ли е народни носии да се носят с маратонки, платненки и неподходящи аксесоари;
как награждават отбори, които сричат на сцената, четейки от листове;
защо „предрешават“ класирането в научната разработка;
за „унизителни скечове“ с хляба;
за присъдена първа награда за две вакуумирани питки, закупени в бързината, но донесли отличие на благоевградско училище.
„Срам! Оправдания. Не е гледала. Не знае. Догодина ще вземат мерки.
И отговорите бяха като цялата организация – ала, бала“, коментира още Живков.
Според него конкурсът губи своя мащаб и авторитет: „Затова преди години над 10 000 участници от цяла България, а сега стопени до малко над 1 000.“
„Стига с този цирк! Става дума за деца. И хляб, хляб, хляб, а не за локум. Всички сме длъжници на българските деца“, заявява директорът.
От училището обявяват, че отказват занапред участие: „Учениците и учителите от ПГ по МСС „Пейо К. Яворов“ – гр. Гоце Делчев отказват повече да участват в такива комикси и пародии.“
Ще изкажа своето лично мнение, което не задължава никого да го приеме.
Ще изкажа своето лично мнение, което не задължава никого да го приеме.
Като човек, който има опит в организацията и участията в състезания, конкурси и надпревари ще кажа – Националният ученически конкурс „За хляба наш“ се проваля.
Нека бъда ясен – този конкурс някога беше истински, сега е пародия. Време е да кажем истината – честно и открито.
Какви квалификации, професионален опит и качества в сферата на производството на хляб притежават Анета Стоянова – старши експерт в РУО – Благоевград, и Светлана Солачка – директор на НХГ – Благоевград, за да са жури в научни разработки за хляба?
Какво разбират те от производство на хляб и хлебни изделия, особено за хляб, приготвян, печен и съхраняван в българските манастири от нашите предци?
Толкова ли в област Благоевград няма специалисти, които да знаят как се прави хляб, как се оценяват качествата му и как не трябва да се убива мотивацията на децата?
Хляб няма!
Физици, химици, биолози – дал Бог!
Хора за снимки – с лопата да ги ринеш!
Време е за промени.“
Pirinsko.com ви представя ексклузивно видео от представянето на учениците от ПГ по МСС „Пейо К. Яворов“ – Гоце Делчев – вижте сами дали това е изпълнение за трето място.
Добавени коментари
Аб публикува:
26 Април 2026 | 23:36
Така е и с рисунките. Почти всички награди си ги раздават на Благоевградските училища и школи. И другия въпрос, трябва ли да попадат в една категория школите, където се подготвят индивидуално и професионално децата и училищата, където всичко е в ръцете на децата и техния талант/основно/? Не е ли крайно време в тези конкурси да бъдат разделени тези критерии и децата да бъдат оценявани обективно и справедливо.
Методи публикува:
25 Април 2026 | 20:01
Байкушееев и това развали , до каквото се докоснеш и провал
Ами пародия, в стил Бохо публикува:
25 Април 2026 | 18:16






