Силен старт на подготовката на десетото юбилейно издание на „Малешево пее и танцува”
Четири ансамбъла от Албания, над 10 ансамбъла от Р. Македония, професионален ансамбъл от Бурса – Турция, Виктория – Украйна, Женски народен хор София и др. са сред първите заявили участие в престижния форум, който и тази година се организира от община Струмяни и фондация „ Арт център Илинденци” под патронажа на министерството на Република България.
Два месеца преди голямото международно фолклорно събитие в община Струмяни,което ще се проведе на 18,19 и 20 октомври, заваляха заявки за участие, като първата пристигна от Тирана – Албания, последвана от Белград – Сърбия, Киев – Украйна, Бурса – Турция, Митеви фолк – Македония, Женски народен хор – София и др. Очертава се в конкурсната програма дотук да участват четири ансамбъла от Албания: „Калтерсия” – Тирана, „Кренар Корча” – Елбасан, Албания, Либражд – Албания, Ийгълс – Тирана, Албания, над 10 ансамбъла от Р Македония като за второ поредна година пристига ансамбълът от Щип, за десета година – ансамбли от Берово, Делчево и др. Има интерес от Африка Замаблео балет – Того, Дубай, Полша, Италия, Румъния, Гърция, както и от цялата страна. „Подготовката на десетото, юбилейно издание започна още с приключването на миналогодишното издание. – каза директорът на фестивала Снежана Стоименова. – Отзвукът от миналогодишния форум, пък и от всички проведени дотук, е положителен.
Авторекламата на добре свършената работа дава страхотни плодове. Интересът е оправдано голям и ние носим тежката отговорност да отговорим на очакванията. Организацията и на тазгодишното издание е много, много труд. В края на ноември, по инициатива на кмета на общината Емил Илиев, направихме среща с журито, за да чуем науката, която основателно не ни спести и критиката си, както и добрите идеи за перспективност като тази на проф.
Грънчарова, която предложи да се изгради Етнографски център с реставрация на малешевската къща, кухня, традиции и култура, където да се побира и фестивалът, защото площадът вече е тесен…”Малешево” се развива, привлича образци на българския и чуждия фолклор, а това е знак, че е един от големите европейски фестивали. ”Организацията на фестивала е в пълна пара, изпратени са над 1000 покани до посолства, кметове, читалища, културни организации и въпреки трудната икономическа и политическа ситуация, кметът Емил Илиев и ръководството на фестивала предвиждат и поредица съпътстващи ярки културни събития като изключително място ще заемат и кулминацията на честванията на 100 години от създаването на Микрево.
„Най-важното, което постига фестивалът е съхраняване и демонстрация на фолклорни образци от България и от света, а най-вече – обединяване и приятелство между народите, а за хората от нашата община – самочувствие и достойно домакинство. – сподели кметът на община Струмяни Емил Илиев, който е и председател на организационния комитет. - Очертава се поредно силно издание, което е поредно силно изпитание за всички нас. Няма да скрия, че ни е трудно и че се нуждаем от подкрепата на правителство, министерства, фирми и организации, надявам се отново да я имаме. Тук искам да благодаря на партньорите на фестивала: Фондация Арт център Илинденци и лично на скулптора Иван Русев, с чиито инициативи обогатихме палитрата от културни събития и сложихме началото на общинска картинна галерия.
Искрено благодаря на БНР – Радио Благоевград, с чиято награда и присъствие привличаме младите изпълнители във фестивала, на телевизия „Родина”, чиито директни предавания стигнаха до цял свят, на „ Ассет банк”, „Черкезов”- ООД, Хотел „Св. Никола”, Хотел „Медите”, на Сдружението на хотелиерите, на микревци, на хората и всички фирми от община Струмяни, съпричастни с организацията на фестивала, клубовете на пенсионерите, читалищата, ФК „ Малеш” и мн. други. През изминалата година имахме 2500 участника от 37 общини, 13 чуждестранни ансамбли и за пръв път на сцената се явиха 23 формации.
Представители на половин България или от 12 области демонстрираха красотата на своя фолклор… И както се очакваше, интересът към настоящето издание е голям и си пожелавам още едно красиво избухване на духовността на народите, а всеки участник да отнесе частица от преживяната красота.”- каза още Емил Илиев.