Швейцарската централна банка освободи курса на франка

16 Януари 2015 | 10:28
0 коментара
Бизнес

Централната банка на Швейцария обяви днес, че се отказва от поддържането на ограничения за курса на еврото спрямо швейцарския франк, тъй като тази мярка вече не е оправдана на фона на поевтиняването на единната европейска валута на световния пазар.

Досегашната политика на институцията не позволяваше курсът на еврото да спадне под 1,20 франка.

Неочакваното решение на Швейцарската национална банка (Swiss National Bank) доведе до поскъпване на франка с близо 30%

Минималният валутен курс бе въведен през септември 2011 г. в опит да се спре поскъпването на швейцарския франк, който е традиционно "сигурно убежище" за инвеститорите на валутния пазар.

Тогава бе разгарът на дълговата криза е еврозоната, а силният франк бе значителен проблем за швейцарските износители, които трябваше силно да понижат цените си, за да останат конкурентоспособни.

"Тази изключителна и временна мярка защитаваше швейцарската икономика от сериозни щети", посочи централната банка.

Заради мярката обаче швейцарският франк напоследък е загубил позиции спрямо долара, тъй като еврото силно поевтиня спрямо американската валута.

Швейцарската централна банка също така понижи средната си лихва от минус 0,25% до минус 0,75%. Швейцарската фондова борса потъна с 6,66% след премахването на долната граница на швейцарския франк спрямо еврото.

Новината за освобождаване на курса бе последвана от бясна валутна търговия. Тя понижи със 100 милиарда долара стойността на първокласните швейцарски акции, които се насочват към най-силния си дневен спад от 25 години.

Водещият швейцарски индекс SMI се срина с над 12% до 8093,81 пункта, като акциите на редица компании като производителя на часовници "Суоч" (Swatch) и на цимент "Холсим" (Holcim) поевтиняха с 12 до 14%. Ценните книжа на сондажната "Трансоушън" (Transocean) се сринаха до исторически минимум, а на банките "Юлиус Бер" (Julius Baer) и Ю Би Ес (UBS) - с по 10%. Ръководителят на "Суоч" Ник Хейек определи решението като цунами за швейцарската икономика.

Добавете Вашия коментар

TOP