Спадът в добива на лешници в Турция – основен производител и износител на лешници в света, предизвика рязко повишение на цените, което застрашава шоколадовата индустрия, предаде АФП.
През март четирите окръга от черноморския район на Турция (Гиресун, Трабзон, Ризе и Орду), в които е съсредоточена основната част на производството на лешници в страната, бяха засегнати от капризите на времето. Нехарактерният за сезона студ и градушките доведоха да унищожаване на част от реколтата.
Обикновено годишното производство на лешници в Турция е около 590 хил. т, което представлява
близо 3/4 от световното производство.
Тази година обаче турската реколта на лешници може да спадне до 370 хил. т, опасяват се производители.
Спадът в предлагането е предизвикал вече скок на цените, достинал до 80%.
Миналата година цената на кило лешници се движеше около 6 турски лири (малко над 2 евро). Сега тя достига 11 лири (близо 4 евро), обяснява Нежат Юрюр, собственик на предприятие за обработка на лешници в Орду.
Очакваме спад на продажбите ни, макар че още нямаме точни цифри, заяви Иляс Едип Севинч, председател на Конфедерацията на износителите от черноморския район.
Това положение директно засяга световната шоколадова индустрия,
която използва турските лешници в своите продукти.
Качеството на лешниците, които произвеждаме в Гиресун, е много търсено от турските и чуждестранните купувачи, обяснява Рухи Йълмаз, отговарящ за земеделието в търговската палата на Гиресун.
Всички лешници от Турция, продавани в чужбина, се използват единствено от шоколадовата индустрия, посочи Севинч.
Половината от този износ отива към Германия и Италия, където е централата на компанията „Фереро“, притежател на марките „Нутела“ и „Киндер“, които се очаква да бъдат основните потърпевши от недостига на лешници от Турция.