Шест служители на АПИ обвинени за инцидента в тунел „Ечемишка”

13 Декември 2018 | 10:53
0 коментара
Криминално

Окръжна прокуратура – София привлече като обвиняеми 6 длъжностни лица от Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ за това, че при условията на независимо съпричиняване са нарушили правилата за експлоатация на пътно съоръжение и по непредпазливост са причинили на смъртта на Е. Михайлова, при инцидента на 05 февруари 2017 г. в тунел „Ечемишка“.

Обвинения са повдигнати на Л. Лазаров, в качеството му на Председател на Управителния съвет на АПИ и служител по транспорта, И. Захариева – член на Управителния съвет на АПИ и служител по транспорта, Д. Атанасов – член на Управителния съвет и Председател на УС на АПИ и служител по транспорта, Г. Златев – директор на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ в АПИ и служител по транспорта; Н. Сачанска – началник отдел „Основен ремонт и поддържане“ в дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ в АПИ и служител по транспорта и Г. Фучеджиев – старши експерт в отдел „Основен ремонт“ на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ в АПИ и служител по транспорта, предава Нова телевизия.

С решение от 20.01.2016 г. Управителният съвет на АПИ е приел доклада за извършения одит на функционалното и енергетично обследване на осветителните системи на тунелите. Не са предприети каквито и да е действия за ремонт на осветителната система на тунела, посочват от прокуратурата. Г. Златев, като директор на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ – АПИ, Н. Сачанска, като началник отдел „Основен ремонт“ в дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ – АПИ и Г. Фучеджиев, като старши експерт в отдел „Основен ремонт“ на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ в АПИ не са изпълнили задълженията си по изготвяне на становища и заключения относно фактическото състояние на тунела при установената промяна в експлоатацията му, по одобряване на задания, ръководство и контрол на дейността, свързана с ремонта и поддържането на пътното съоръжение. Освен това не са разработени планове и бюджети за ремонта и не са предприети профилактични ремонтни дейности, предотвратяващи или ограничаващи интензивността на корозията по металната конструкция.

По делото са събрани множество доказателства, включително заключение на експертиза относно състоянието и корозията на метала на носещата конструкция  на осветителната уредба на тунела, изготвено от Института по металознание – БАН.

Добавете Вашия коментар

TOP