Сандански празнува 104 години свобода
Днес Сандански отбелязва 104 години от освобождението си от турско робство. На 20 октомври 1912 година Седма пехотна Рилска дивизия минава победоносно през града и го присъединява към освободените български територии.
По време на Балканската война 1912 г. ген. Георги Тодоров е командир на Седма пехотна Рилска дивизия, с чийто победоносен ход идва освобождението на Пиринска Македония от турско робство.
Победоносния поход на Рилската дивизия започва 15 дни по-рано - на 5 октомври 1912 година. Тогава в 5 часа на разсъмване, над Рилското дере при село Бараково проехтяват първите 5 оръдейни залпа на трета бригада на 7 Рилска дивизия. Те безпрепятствено преминават моста на река Рилска, която до този миг е очертавала границата между Турция и България. В 16 часа следобед, същия ден първият освободен град е Горна Джумая.
На 14 октомври след като преодоляват Кресненския пролом нашата войска нанася ново поражение на турския Струмски корпус. Тогава идва заповедта за спиране на настъплението от страна на сръбския генерал Степанович, командващ Втора съюзна армия, под чието командване е 7 Рилска дивизия. Три дни по-късно - на 18 октомври 1912 г., заместник главнокомандващият българската армия генерал Савов отменя заповедта на сръбския си колега и заповядва на дивизията да настъпва.
На 20 октомври българската войска освобождава Свети Врач и продължават пътя си към Солун.
Забавянето от 3 дни заради заповедта на сръбския генерал Степанович обаче се оказва фатално. На 22-23 октомври българите преодоляват Рупелския пролом, а на 27 вече се намират на 12 км от Солун при село Айватово. Но гърците вече са се договорили с коменданта на Солун Тахсин паша срещу 60 000 златни лири и завземат града под носа на нашите. Даже, осигуряват транспорт с кораби на няколко хилядната турска войска, която дни след това се включва в боевете срещу българите при Одрин. Въпреки, че към 7 Рилска дивизия се присъединява и Родопския отряд на генерал Ковачев, който заедно с четите на Христо Чернопеев, Яворов и Йонко Вапцаров освобождават Банско, Неврокоп и Кавала – закъснението от 3 дни коства на българската армия завземането на Солун.
Сандански ще отбележи 104-годишнината от освобождението си с богата програма. В 17:00 часа ще бъде открита изложба на фотографии и военни оръжия „Войните и Свети Врач“ в Дома на културата.
В 17:30 часа с шествие на Общински духов оркестър и мажоретен състав ще се отправят към паметника на ген. Тодоров в парка на Сандански, където ще бъдат поднесени венци и цветя в чест на загиналите във войните.
Празничният ден ще завърши с концерт в 18:30 часа на пл. „България“ с участието на Ансамблите за народни песни и танци при читалищата в град Сандански и с. Катунци, Танцов ансамбъл „Празник“ , Общински духов оркестър и Мажоретен състав.