Само десетина фирми от Пиринско одобрени за субсидия по Плана за възстановяване и устойчивост
Едва десетина фирми от Благоевградска област успяха да се доредят до финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост. Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГДЕФК) публикува в края на миналата седмица на сайта на Министерството на иновациите и растежа имената на първите фирми в България, доредили се до евросубсидиите, и от тях става ясно, че от 2423 предложения за изпълнение на инвестиции по процедурата „Технологична модернизация“ 953 проекта ще бъдат финансирани с близо 260 млн. лв.
От Благоевградска област в сектор „Малки предприятия, развиващи икономическа дейност главно в областта на високотехнологичните производства”, са одобрени документите на Димитър Христов от Гоце Делчев. Фирмата му ЕТ „Д. Христов-Нети“, чиято основна дейност е рециклиране на сортирани отпадъци, е получила при класирането 40,50 точки, срещу които планът го субсидира с 97 500 лв. Към 2018 г. фирмата е имала 825 000 лв. оборот и 12 служители.
Одобрена за субсидия е и разложката „Божанов груп“ ЕООД на Николай Божанов. Тя ще получи350 000 лв., които са 50% от заявената сума. Дружеството, което при оборот от 2 189 000 лв. през 2019 г. е реализирало печалба от 141 000 лв., е с 39 служители и основна дейност строителство. Н. Божанов е син на доскоро един от най-мощните бизнесмени в Разлог Емил Божанов, който напоследък обаче започна да губи имоти заради дългове към банки.
„Сензор Техно Интернационал Петрич“ ООД получава по Плана за възстановяване и устойчивост 175 258,50 лв. Дружеството, чието седалище е в Благоевград, е с управители Анестис и Георгиос Саввидис, има търговско-складова сграда за електроника в Петрич и произвежда различни оптични сензори.
„Електроник Технолоджи Петрич“ на гъркинята Евангелия Каратану пък е сред отличниците по размер на субсидия – 400 000 лв. Дружеството се занимава с производство и разработване на нестандартни уреди в областта на автомобилостроенето, строителните съоръжения и индустриалната техника.
Петричко е и следващото финансирано дружество – „Оги Ауто партс“, чийто последен отчетен оборот за 2019 г. е бил 456 000 лв. Фирмата, чийто управител е Асен Стоименов, ще получи 161 500 лв. Дейността й е съсредоточена към автомобилите – има автоморга за камиони и оказва пътна помощ.
„Пирин-Ват“ ООД, която през 2019 г. е имала скромната печалба от 16 000 лв., получава по плана безвъзмездна помощ от 179 000 лв. Фирмата е регистрирана в Благоевград от съдружниците – братята Живко и Венцислав Чакалови, и има 4 ВЕЦ-а в Пиринско. Дружеството фигурира в имотните декларации, които бившият зам. председател на БСП и депутат от Г. Делчев Кирил Добрев подаваше пред КПКОНП. В тях Добрев декларираучастие с 55% в „Пирин-Ват“ ООД, която през 2002 година приватизира ВЕЦ „Топлика“ за 1 млн. лева и изгради „Пирин Ват 1“ на Места, в гоцеделчевското с. Брезница, „Пирин Ват 2“ и „Пирин Ват 4“, които са край селата Брезница и Корница.
Заводът за телефонна апаратура в гр. Банско се дореди до 25 000 лв. финансиране. Акционерното дружество, чийто последен деклариран оборот е от 14,804 млн. лв., е със 196 служители и се занимава с производство на уреди и апарати за измерване, изпитване и навигация, на телекомуникационни съоръжения и електроника. Собственикът на завода – холдингът „Инкомс Телеком”, обеща инвестиция от 7 млн. лв. до 2024 г., така че евросубсидията ще е капка в морето от харчове, които се предвиждат за модернизация на производството.
Благоевградската „Ванико“ ООД получава 688 158,79 лв. Дружеството произвежда детайли, машинни възли, машини, инструменти (пресформи, шприцформи и щанци), технологии и технологично оборудване, и е със съдружници Сашо Въжаров, Иван Вакъвчиев и Симеон Китанов. С. Въжаров влезе в общественото полезрение през 2019 г., когато името му се спрегна за кандидат-кмет на Благоевград от БСП.
В отделен списък Министерството на иновациите и растежа е публикувало имената на фирмите, успешно преминали класирането, но за които няма средства. Сред тях е „Унитрейд Благоевград“ ЕООД с управител Ивелин Ковачев, която стопанисва площадката за третиране на отпадъци в благоевградското с. Зелен дол. Фирмата е одобрена за получаване на 350 000 лв., но няма да вземе и стотинка поради изчерпване на общата субсидия. Точно заради тази фирма и останалите 53, чиито проекти са одобрени, но са отрязани от финансиране, от няколко дни по сайтовете се върти контрапримерът с чалгаджийската „Пайнер Медиа“ ООД, на която Планът за възстановяване и устойчивост ще брои 218 237,50 лв. за „високотехнологични услуги с интензивно използване на знания“. Наложи се шефът на дружеството инж. Митко Димитров да даде нарочно телевизионно интервю, в което обясни, че парите няма да бъдат дадени за силикон, а за камери, обективи с висока резолюция, сървъри, видеопултове, осветление…
Одобрените кандидати ще бъдат поканени да представят доказателства, че отговарят на изискванията за краен получател на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост, включително на изискванията, посочени в условията за кандидатстване по процедурата, и едва след това ще могат да получат парите си.
ВАНЯ СИМЕОНОВА в.Струма