С тържествено прерязване на лентата бе открита паметник-чешма в село Илинденци

С официална церемония бе открит паметник в знак на почит към бежанците от Егейска Македония
Днес в село Илинденци официално бе открита паметник-чешма, изградена в знак на признателност и почит към бежанците от Егейска Македония.
Лентата на паметника прерязаха кметът на община Струмяни Емил Илиев, кметът на село Илинденци Бойко Ибришимов и председателят на Общинския съвет Струмяни г-жа Севдалина Траянова.
На церемонията присъстваха още секретарят на община Струмяни Иван Секулов, заместник-кметът Фиданка Котева, както и над 100 жители и гости на селото, които станаха свидетели на официалното откриване.
Събитието се проведе в рамките на празничната програма на община Струмяни по повод 33-тото издание на Празника на боговете на виното, който по традиция се организира ежегодно в село Илинденци.
След прерязването на лентата паметник-чешмата бе осветена с тържествен водосвет от местния свещеник отец Георги Сарадинов. По време на церемонията етнографът г-жа Камелия Грънчарова представи исторически факти, свързани с преселването на бежанците от Егейска Македония и тяхната роля в развитието на селото.
Паметник-чешмата остава като символ на паметта, благодарността и уважението към поколенията, изградили и съхранили духа на село Илинденци.

















