С БЪРЗ КРЕДИТ: Вземаме 3 бона за абитуриентския бал, връщаме 9!

10 Май 2024 | 06:27
0 коментара
Общество
България
С БЪРЗ КРЕДИТ: Вземаме 3 бона за абитуриентския бал, връщаме 9!

3000 лева разходи за абитуриентския бал на детето или внука могат да набъбнат до 9000 лева, ако вземем бърз кредит и го изплащаме 3 г., научи „Телеграф“ от кредитни консултанти.

Тихомир Тошев от „Кредитцентър“ ежедневно консултира хора, взели бързи заеми при високи лихви, които заради затрудения с връщането на парите искат да ги покрият с банков кредит при значително по-малко оскъпяване.

Той споделя, че е виждал погасителни планове, при които клиенти на фирмите за небанково кредитиране са взели 3000 лева за 3 г., а накрая се оказва, че трябва да връщат 9 бона. За сравнение, при кредит от банка оскъпяването ще е само с 450 лева, посочи Тошев.

За бързите кредити има въведен със закон таван на годишния процент на разходите, но той често се заобикаля с различни измислени такси като такса за липса на поръчител, такса за правна обработка на документите и т.н., обясни кредитният консултант.

Изход

Положението с този вид заеми става все по-тежко през последната година, постоянно имаме хора с 4-6 кредита, които търсят банково финансиране, за да ги погасят, каза още той.

Имало хора и с по 10-12 бързи кредита, а най-фрапиращият случай е на 45-годишен мъж от средноголям град, който имал цели 56 заема. Човекът работел в производството и вземал нелоша заплата от 2200 лева, но му потрябвали пари и решил за по-лесно да тегли бърз заем. Започнал с един кредит за 600-700 лева, после взел втори, трети и т.н., докато не се оказал с дълг от 46 000 лева.

По някои от кредитите имал просрочия, а и взетата сума била много голяма, поради което банката му отказала заем, за да може да си изчисти всички борчове.

Не съветвам хората да вземат бързи кредити, а да се обърнат към банките за пари, защото лихвите при тях са много по-ниски, обясни още Тошев.

Суми

Въпреки че повечето хора заделят пари настрана с години, за да посрещнат разходите по абитуриентския бал на детето си, много често те прибягват и до бързи заеми, за да си допълнят сумата. Най-често се взимат до 1000 лева, когато харчовете се окажат по-големи от очакваното, споделят от фирма за небанково кредитиране.

Според Тихомир Тошев сред клиентите на бързите кредити има много хора с доста прилични заплати, от порядъка на 1200-1600 лева чисто. Те обаче стигали до този начин на финансиране не защото банката би им отказала кредит, а защото бързите заеми се взимат по-лесно, а парите се получават до часове.
 

Родители на абитуриенти масово теглят кредити за организацията на бала, които ще изплащат до Коледа. 

Тоалети

Калкулацията на бала зависи от изискванията на абитуриента. Минималната сума за тоалет, прическа и ресторант е 2 бона, но много от завършващите поръчват и допълнителни екстри като видео- и фотозаснемане, луксозен автомобил и т.н.

За момичетата едно от най-важните неща остава роклята, с която ще се появят на бала. Средната цена за тоалета е около 700-800 лв., но е възможно да излезе и по-евтино, ако се избере в последния момент. През април част от бутиците предлагат намаления с по сто-двеста лева надолу от реалната цена. Костюмите за момчетата пък вървят между 300 и 800 лв.

 

Но ако преди години столицата на официалните тоалети беше Асеновград, то сега все повече младежи пазаруват или онлайн, или бият път до някоя съседна държава. Тотален хит в момента е Одрин, където облеклата и за младежи, и за девойки излизат много по-евтино.

Салони

Докато за момчетата единственият допълнителен разход е свързан с вратовръзка и обувки, което излиза около 200 лева отгоре, то при момичетата има много допълнения. Цените на официалните обувки тръгват от 80 лв. и надминават 200 лв. в зависимост от марката. За комплект с клъч родителите трябва да приготвят около 300 лв. Отделно е подготовката на косата, грима и маникюра. Само пробата при стилист е около 30 лв. Официална прическа с макиаж излиза най-малко 60 лв. Ако се прибави и маникюр, цената скача над стотачка. Някои салони предлагат пакети – прическа и грим, заедно с маникюр и педикюр струват около 200 лв., като някои добавят и подарък – поставяне на мигли и декорации към лака.

Резервации

Тази пролет цените на кувертите тръгват от 70 лв. и най-често стигат до 200 лв. В по-луксозните ресторанти обаче сумата може да бъде надхвърлена. В столицата все още има опции за резервации в големите хотели, като най-скъпите куверти минават две стотачки и включват 5-степенно меню с напитки и организиран конкурс за крал и кралица на бала.

Истерията около завършването все още не се е отприщила във Варна, но според темпото на резервациите комплексът Златни пясъци ще се задръсти и тази година. Само в един от популярните хотели там вече има запазени места от 10 училища. Предлагат се ол инклузив пакети с една нощувка за 230 лв. на човек. Двудневният пакет е 320 лв. Кувертът в ресторантите по морето върви по 140 лв., като в него влиза салата, топло предястие и основно по избор, мезета и десерт, 2 безалкохолни напитки, 2 минерални води, аперитив от 100 мл и половин бутилка вино. В заведенията в Пиринско пък цените са между 60 и 100 лв. В момента обаче почти никъде в Благоевград няма свободни места. Всичко е резервирано още през октомври и ноември миналата година, споделят ресторантьори.

Лимузината чукна 250 евро

Цената на лимузината за бала чукна 250 евро в София, показа справка на „Телеграф“. В сумата влиза личен шофьор, като условието е да не правите повече от 100 км пробег и да върнете автомобила до 5 часа. Кабриолети, лимузини, луксозни джипове са сред най-честият избор на младежите. Някои фирми правят и отстъпки, като сред най-евтините предложения е наем за до 100 евро за целия ден. В повечето случаи не се доплаща допълнително за шофьор, като услугата той да ви закара на бала влиза в цената.

Правят отстъпки за учители

Повечето хотели и ресторанти предлагат отстъпки за учители. Така например в хотелите по морето за група над 100 младежи се предоставя 1 безплатна стая за настаняване на учители. Заведенията пък правят 50% намаление от куверта за поканен учител, а за класен ръководител и директор купонът е безплатен.
 

Абитуриентските дрехи масово са на кредит, разказаха търговци. Най-често се взимат рокли, които се изплащат до 1 година и оскъпяването е между 20 лв. и 100 лв., показа проверка. Сред възможностите за покупка на части са тоалети между 200 лв. и 1000 лв.

Оферти

Най-много са офертите за рокли. В момента хит са семпли бални къси дамски облекла за по 300 лв. Могат да се платят на 12 вноски по 27 лв., като накрая оскъпяването излиза общо 24 лв. за цялата година. Дълга официална рокля тип принцеса в черно с дантели и обръч може да се купи за 750 лв. Предлага се на изплащане отново на 12 вноски, като всеки месец трябва да се дават по 70 лв. Така накрая тоалетът излиза 840 лв. За рокля от 479 лв. лихвата възлиза общо на 23,70 лв., ако изплащате дрехата една година. Вноската всеки месец е точно 44,71 лв. и тоалетът накрая излиза 536,48 лв. Мъжки официален костюм от две части – само сако и панталон - може да се намери за 398,95 лв. Опциите са да се изплати на 3, 6, 9,12, 15, 18, 24, 30 или 36 вноски. Колкото по-дълъг е периодът, толкова се покачва и лихвата. За изплащане на 36 вноски например ще трябва да давате по 15 лв. и 5 стотинки месечно, а оскъпяването е малко над 20 на сто.

Промоции

Има и онлайн магазини, които правят отстъпка за покупка до края на януари. Предлагат се промоции с нулеви лихви за официални тоалети. Промоцията важи, ако купите дреха за 400 лв. Акцията е валидна както за рокли, така и за сака и ризи. Намират се и предложения за официални обувки. Ако ги платите до месец на четири вноски, оскъпяване няма. Други търговци дават опция за плащане на 20% от сумата и след това внасяне на три пъти от останалата част, като офертата важи само ако пазарувате за 1000 лв. Нулевите лихви са промоционални и в повечето случаи оскъпяване има, коментираха продавач-консултанти. Магазините работят с различни кредитори и условията се определят от тях. Покупките са възможни както на място, така и онлайн.




Екип: Телеграф/София Симеонова

Добавете Вашия коментар

TOP